Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıklamalarına göre, Zorunlu Afet Sigortası (ZAS) uygulaması, Haziran sonu itibariyle Türkiye genelinde başlatılacak. İşte  Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan'ın haberine göre ZAS ile ilgili merak edilenler:

Izmir Deprem3

Zorunlu Afet Sigortası Nedir? Türkiye'de 2000 yılından beri uygulanan zorunlu deprem sigortası (DASK), artık Zorunlu Afet Sigortası adı altında genişletilmiş bir şekilde devam edecek. Bu sigorta, depremin yanı sıra sel, heyelan, dolu, fırtına gibi doğal afetlerin de etkilerini kapsayacak.

Uygulama Başlangıcı ve Süreci ZAS'ın detayları, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından Temmuz ayı içinde belirlenip yayınlanacak. Sigorta şirketleri de buna göre sistemlerini güncelleyerek Eylül başından itibaren ZAS poliçelerini sunmaya başlayacaklar.

Kimler için Zorunlu? Zorunlu Afet Sigortası, adından da anlaşılacağı gibi zorunlu olacak. Türkiye genelindeki tüm konut sahipleri, yeni sigorta poliçesi almaları gerekecek.

Emlakk1 (2)

Teminat Kapsamı ZAS, başta deprem ve sel olmak üzere, sel baskını, heyelan, fırtına, yanardağ patlaması gibi doğal afetleri kapsayacak. Özellikle orman yangınları gibi nadir görülen afetler de teminat altında olacak.

Rus youtuber ve moto vlogger Tatyana Ozolina öldü mü? Rus youtuber ve moto vlogger Tatyana Ozolina öldü mü?

Prim Farklılıkları ve Teminatlar Konutların bulunduğu bölgeye ve yapısına göre primler değişecek. Örneğin, İstanbul gibi deprem riskinin yüksek olduğu bölgelerde deprem primi daha yüksek olurken, Karadeniz gibi sel riskinin yüksek olduğu bölgelerde sel primi öne çıkacak. Aynı şekilde, kat sayısına ve konutun bulunduğu kata göre teminatlar farklılaşacak.

Emlakk1 (4)

Eşya Teminatı ZAS'ın genel şartları Temmuz'da açıklanacak olup, eşyanın da sigorta kapsamına alınıp alınmayacağı netleştirilecek. Özellikle sel riski bulunan bölgelerde eşya teminatının yüksek olması planlanıyor.

Köy Alanları ve Kerpiç Evler ZAS ile birlikte, köy alanları ve kerpiç evler de sigorta kapsamına alınacak. Özellikle bu tür yapıların da doğal afetlere karşı korunması hedefleniyor.

Bu kapsamlı güncelleme ile Türkiye, doğal afetlerin getirdiği risklere karşı daha güçlü bir sigorta koruması sağlamayı amaçlıyor. ZAS'ın detayları ve uygulama süreciyle ilgili gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Kaynak: Haber Merkezi