Yılmaz: Taban, demokrasi kültürünün giderek kaybolduğundan şikayetçi

TBMM’de düzenlenen basın toplantısında konuşan konuşan CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz,  yaklaşık bir yadır arazide olduğunu, vatandaşların şikayetlerini dinlediğini belirterek, “Taban, CHP’de demokrasi kültürünün giderek kaybolduğundan şikayetçi” ifadelerini kullandı.

Genel seçimlerde muhalefet olarak yenildiklerinin altını çizen Yılmaz, “Ciddi bir sorgulama içine girmemiz, öz eleştiri yapmamız, demokratik olmamız lazım. Hata yapanın görevinden ayrılması lazım” şeklinde konuştu.

“TBMM DIŞİŞLERİ KOMİSYONU ÜYELİĞİNDEN İSTİFA EDİYORUM”

Dış politikanın hiç olmadığı kadar iç gelişmelerle doğrudan orantılı hale geldiğini söyleyen Yılmaz,”Tek adam rejiminin ihdasıyla birlikte parlamentonun etkinliği, gücü önemli ölçüde tırpanlandı. Komisyonlar da işlevini kaybetme noktasına kadar geldi. TBMM Dışişleri Komisyonunun artık tamamen yurt dışı gezilerine dönüştü. Bu komisyon hiçbir zaman işlevini tam olarak yapamadı. Dış politika şahsileşti, bürokrasi devreden çıkartıldı. Komisyonun hiçbir zaman işlevi olmadı, doğru çalıştırılamadı. Bu kadar uğraşımıza rağmen hiçbir sonuç elde edemeyen Dışişleri Komisyonu üyeliğinden istifa ediyorum. Bundan sonra dış politikayla ilgilenmeyeceğim anlamına gelmiyor. Daha fazla ilgileneceğiz. AKP’nin türevi bir siyaseti asla kabul edemeyiz. Onların emrettiği, uygun bulduğu, onayladığı gibi bir kişi asla olmadık, olmayacağız” dedi.

“AKP’DEN NE FARKIMIZ VAR?”

Basın toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yılmaz, 1 aydır arazide olduğunu, vatandaşların taleplerini, şikayetlerini dinlediğini ifade etti. CHP tabanının, partide demokrasi kültürünün giderek kaybolduğundan şikayetçi olduğunu, bir öz eleştiri kültürünün kalmadığına dikkat çeken Öztürk Yılmaz, konuşmasına şu şekilde devam:

“Bizim o zaman AKP’den farkımız ne? Niçin biz o zaman AKP’yi eleştiriyoruz? Neden ‘tek adam’ diyoruz? Eğer aynısını yapacaksak, topluma bir hesap veremeyeceksek, başarısızlık olduğunda bunu diyemeyeceksek, o zaman diğerlerinden ne farkımız var? CHP’nin kökleri Kuvayı milliye’ye dayanan, Atatürk’ün bütün devrimleri yaptığı bir partidir. Bu parti eleştiriden korkmayan bir partidir. Bir makam partisi değil ideal partisidir. Koltuk, rant partisi değildir. Bazı insanların, ‘aman bir şey olayım’ diye can attığı bir parti hiç değildir. Doğru noktada durmamız lazım. Doğru nokta, toparlanıp yerel seçimlerde iktidar olabilmektir. Genel seçimlerde biz muhalefet olarak yenildik. Bunun özeleştirisinin açıkça yapılması lazım. 2 milletvekili seçimine, bir referanduma girdim. Üçünden de zaferle çıktım buraya geldiğimde boynumuz bükük. Bu partiyi birilerine belli makamlarda tutmak için mi bütün koşturmamız? Bizim ciddi bir sorgulama içine girmemiz, özeleştiri yapmamız, demokratik olmamız lazım. Hata yapanın görevinden ayrılması lazım. Ancak o zaman inandırıcı olabiliriz. Milletle inatlaşılmaz, milletin verdiği mesajı almayanlar millet ile ters düşer. Milletin oyu ancak millet dinlenerek alınır” (Kadir GÜRHAN)

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Özveri ve yaratıcılığın birleşimi olan 2.Master Of Cake Pasta Yarışması Ankaralıları büyüledi!

Hızlı Yorum Yap

Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470