Yenimahalle Belediyesi Karşıyaka Kapalı Pazar Yeri ve Sosyal Tesisi içerisinde bulunan İkinci Bahar Yaşlı Yaşam Merkezi’nde, “Sağlıklı Yaşlanma ve Teknoloji Bağımlılığı ile Mücadele” semineri verildi.

B M2 A4727

İletişim bağımlılıkta çok şeyi değiştirir

Seminerde vatandaşlar, Yenimahalle İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Kaletepe Sağlıklı Hayat Merkezi’nden gelen Fizyoterapist Türkan Tamer Tanrıverdi ve Sosyal Hizmet Uzmanı Meltem Tarman tarafından teknoloji bağımlılığı, bağımlılık belirtileri ile kas ve iskelet sistemini koruma, günlük yaşamda yapılması gereken egzersizler hakkında bilgilendirildi.

B M2 A4718

Konuşmasında bağımlılıkla mücadelede en önemli etkenin iletişim olduğunu dile getiren Sosyal Hizmet Uzmanı Meltem Tarman, “Etkili bir iletişim bağımlılıkta çok şeyi değiştirir. İletişim ailede başlar. Bağımlı bireyi tedavi için motive etmenin en iyi yolu etkili bir iletişimdir. Bağımlılığın var olduğu bireylere baktığımızda, çoğunlukla aileleri ile iletişim eksikliği olduğunu görüyoruz” dedi.

ABB Başkanı Mansur Yavaş, “Harekatın 50. yılında: Kıbrıs” fotoğraf sergisinin açılışına katıldı ABB Başkanı Mansur Yavaş, “Harekatın 50. yılında: Kıbrıs” fotoğraf sergisinin açılışına katıldı

B M2 A4720

Herkesin bir Fizyoterapisti olmalıdır

Fizyoterapist Türkan Tamer Tanrıverdi ise sağlıklı yaşlanmak için Fizyoterapi Danışmanlığı’nın önemine dikkat çekti ve, “Kas ve İskelet sisteminde problemi olan bireyler uzmanına danışmadan egzersiz yaparlarsa maalesef ortaya daha büyük sorunlar çıkabilir. Bu yüzden kişi uzmanına danışarak bilinçli bir şekilde egzersiz programı hazırlatmalıdır. Çünkü bize gelen danışana biz hastalığı doğrultusunda bir tedavi uyguluyoruz. Örneğin; dizlerinden problemli olan bir vatandaşımız koşu bandı kullanmamalıdır. Bunun yanında danışanın yaşı, cinsiyeti ve kilosu da bizim için önemlidir. Kişi hızlı mı tempolu mu yürüyecek? Yürüyeceği ya da koşacağı zemin düz mü, eğimli mi olacak? Ayakkabı seçiminden, spor yapacağı zaman dilimine kadar uygulanacak tüm programa, danışanı değerlendirerek karar veriyoruz. Bu yüzden hastalıkların önlenmesine yönelik herkesin danışacağı bir Fizyoterapistinin olması gereklidir” diye konuştu.

B M2 A4717

Seminer sonunda katılımcılara günlük egzersiz hareketleri gösterilerek, Doğru Egzersiz Sağlıklı Yaşam kitapçığı ve masa başı çalışanlar için egzersizler ile yaşlılık döneminde fiziksel aktiviteler gibi el broşürleri dağıtıldı.

B M2 A4714

Kaynak: Haber Merkezi