YENİ TÜRKİYE, YENİ SİYASET VE YENİ YÜZLER

16 Nisan 2017 referandum ile Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi halk tarafından kabul edildi. 12 Eylül 1980 ihtilalinden beri tartışılan konu millet nezdinde karara bağlandı. 2. Meşrutiyet ilan edildiğinde hürriyet kavramı bir insan olarak görülüyordu. Artık daha anlaşılır kavramları konuşabiliyoruz. Reaya olan bir toplumdan yurttaş niteliğine uzun bir yolculuk. Kişisel olandan toplum yararına fikrine alışmaya başlıyoruz.
Devlet BAHÇELİ hocam yönetim biçimi sorununu çözmek için öncülük yaptı. Bir anda konunun meclise gelmesini sağlayarak ve koşulsuz destek vererek siyasal sistemin geleceğini çizdi. Biz hocanın üniversitede son öğrencisiyiz. Sadece bir vize yapıp ayrıldı. Parti akademik hayatını bitirdi ve kendi yönetimine çekti. Bahçeli hoca bize Marksist leninist Yakup KEPENEK dahil 10 hocanın kitaplarını verdi. Siz hangisini tercih edersiniz diye sordular. Hoca bulabildiğiniz her kitabı ve makaleyi okuyun diyerek cevap verdi.
24 Haziran 2018 seçim tarihi belirlenerek yeni hükümet sistemi hayata geçirildi. Recep Tayyip ERDOĞAN son karizmatik lider olarak % 52.6 oy alarak 1.Başkan seçildi. İlk turda % 50 yı geçebilecek bir başka kişide olamazdı.
Kurtuluş savaşı ve cumhuriyetin başlarında ATATÜRK sevgisi ve saygısı ne ise 2000′ li yıllarda ERDOĞAN sevgisi ve saygısı aynı nitelikteydi. Yanmış yıkılmış savaş meydanlarından çıkaran lider Mustafa Kemal için ölümüne giderdi millet. Koalisyonlardan ve eski düzenden sıkılanlar(Kumarhanede dayak yiyen başbakan) bezen ve 28 Şubat ile ezilen halk Recep Tayyip ile ölümüne 15 Temmuz darbecilerini alt etti.
1909 2.Abdülhamid tahtan indirildikten sonra 29 Ekim 1923 Cumhuriyet ilanına kadar savaşlar ve istiklal mücadelesi içinde 14 yıllık bir fetret devri yaşadık. İngiltere misali bir krallık ya da ABD örneği başkanlık tiplerinden kendi yönetim modelimizi oluşturmaya çalışıyoruz.
27 Mayıs darbesinde ABD etkisiyle senato siyasi hayatımızda yerini almıştı. 12 Eylül ile % 10 barajı temsil zafiyeti veriyordu. Hüseyin ÇELİK gibi barajı aşamayan oylar karşısında DYP listesinden bedava milletvekili olan çoktu. Refahyol vatandaş için en güçlü satın alma gücünün olduğu dönemdi. Rant ve faiz sahipleri bu işe hiç razı olmadılar.
12 Eylül sendikal örgütlenmeye vur dediler öldürdü muamelesi yaptı. TÜRK İŞ, HAK İŞ, DİSK ayrımına hiç gerek yok. Amaç emeğin hakkını koruyan ve değerlendiren bir yapı olmalı. Daha iyi çalışma koşulları ve iş gücünün kalitesini artıran çalışmalar olmalı.
Yeni sistemde başkan olacak kişi toplumun tüm kesimlerinden oy alabilmeli. Ayrıştırıcı dil artık tasvip görmüyor. Herkes huzur, ekonomik kazanç ve adalet istiyor. Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU da artık sağ ya da sol anlayışı bitti dedi. Fransa meclisinin sağında oturanlar sağcı solunda oturanlar solcu olarak kabul edildi.
Bizim medeniyetimiz açısından entelektüel ayrım ya da siyasi yapılanma Gazali, İbn Rüşd ya da Farabi üzerinden yapılmalı. İthal ikame ekonomik sisteme son verdiysek, düşünce sisteminde de kendi dinamitlerimizi ortaya koyabilmeliyiz.
2023 artık yeni yüzler ve anlayışlar içinde olmalı. Parti teşkilatları ve genel başkan yeni yapılanmaya gitmeli. Başkan, milletvekilleri, belediye başkan ve üyeleri ayrı düşünülmeli. Artık onlar bir kamu görevlisi. Birlikte ve toplum adaleti için çaba sarf etmeli. Meclis iş bulma yeri değil gerekli düzenlemelerin tüm millet adına yapılacağı yer olmalı.
Tüm liderler ve siyasi partiler artık yeni yüzlere ve birleştirici anlayışa sahip olmalı. Artık sivil toplum kuruluşları, belediyeler, meslek birlikleri, meclis ve kamu çalışanları dahi iş dünyası, esnaf birlikte daha iyiye ve kaliteye gitmeli.
Bütün çalışmalar insan odaklı, toplum yararına, adalet için, çevre duyarlılığı içinde geleceği düşünerek ve geçmişi bilerek yapılmalı.
Herkes haddini, yeteneğini ve amacını bilmeli. Organizasyon ve işbirliği için çaba sarf etmeliyiz. Ceza değil kazanma üzerine çaba sarf etmeliyiz. Gayemiz birlikte yaşayabilmek ve yaşatmak.
NOT
Siyasal Bilgiler eğitiminde büyük ve gelecek odaklı yeni bir eğitim modeli ortaya koymalıyız. Bunun üzerine hukuk eğitimi için talebe seçilmeli. Toplum düzenini öğrenemeyeler hüküm veremezler.

0 0 0 0 0 0

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Ankara Cinayeti

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
312.966

VAKA

274.514

İYİLEŞME

7.929

ÖLÜM

38.452

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
32.747.374

VAKA

22.614.048

İYİLEŞME

992.946

ÖLÜM

10.133.326

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Ailenizle vakit geçirmek isteyebileceğiniz bir gün olabilir. Partnerinizde sizinle vakit geçirmek is

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Kendinizi özgür hissetmek isteyeceğiniz bir gün olabilir. Yalnız kalmak ve kendinizle vakit geçirmek

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Özgür olmak isteyebileceğiniz bir gün olabilir. Çalışma hayatınız, yoğun temponuz koşuşturmalarınız

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Günlük iş rutininizin dışına çıkmak size kendinizi iyi hissettirebilir. Çevrenizdeki kişilere bakıma

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Ailenizle ortak maddi kaynaklarınız ile ilgili anlaşmazlığa düşebilirsiniz. Aile toplantısı vererek

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Kendinizle baş başa kalmak isteyeceğiniz, kendinizi dinlemek isteyeceğiniz bir gün yaşamak isteyebil

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Sevginizi doyasıya yaşamak istiyorsunuz. Hassas ruhunuz geçmiş incinmelerin verdiği ürkeklikle yeni

  Devamı

  AKREP BURCU

  Kısa seyahat organize etmiş olabilirsiniz. Arkadaşlarınız ve ailenizle gezinti yapmak günlük yoğun i

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Hayatınızı dengede tutmak da zorlanıyorsunuz. İş yaşamınız, özel hayatınız, ikili ilişkileriniz heps

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Arkadaşlarınız sizi aktiviteye davet ediyor olabilir. Sevmediğiniz kişilerin de katılması gitme iste

  Devamı

  KOVA BURCU

  Bugün önemli toplantılar yapabilir ve bazı ciddi kararlar almış olabilirsiniz. Duygusal karar vermed

  Devamı

  BALIK BURCU

  Geçmiş sizin için oldukça önemlidir. Mutluluğunuzu ve hüzünlerinizi geride bırakmak zor olsa da acıd

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.