a

Yeni kimliklere yoğun ilgi

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (TCKK) Projesi kapsamında yeni kimlik kartlarının dağıtımı yurt genelinde başladı. Yeni kimlik kartlarını bir an önce almak isteyen vatandaşlar nüfus müdürlüklerine akın ediyorlar. Peki, TCKK için gerekli belgeler neler? Nasıl başvuru yapılıyor?

Yeni kimlik kartlarının dağıtımına yurt genelinde başlandı. Kimlik yenileme işlemi yapmak isteyen kişiler yurt içinde ilçe nüfus müdürlüklerine başvuru yapması gerekirken, yurt dışında ise dış temsilciliklere yapılıyor. Kimlik kartı almak için direk olarak ilçe nüfus müdürlüklerine başvuru yapılması gerekiyor. İşleriniz yoğun ve uzun süre kuyrukta beklemek istemiyorsanız, Genel Müdürlük web sitesi üzerinden veya Çağrı Merkezi aracılığıyla randevu alarak ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklerde başvuru yapılabiliyor.

İSTENEN EVRAKLAR NELER?

Kimlik kartı yenileme bedeli olarak 16 lira belirlendi. Yeni kimlik kartı için istenen evraklar, biyometrik 1 adet fotoğraf ve Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı yeterli. Nüfus cüzdanınınız kaybettiyseniz; uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılıyor. Kayıp sonucu yeni kimlik çıkarmanın bedeli 32 lira olarak belirlendi.

BİYOMETRİK FOTOĞRAF NEDİR?

Yeni kimlik kartları için vesikalık çekilen fotoğraflar kabul edilmiyor. Onun yerine kişinin son halini göstermesi bakımından son altı ay içerisinde çekilmiş ve ICAO standartlarına uygun biyometrik fotoğraf olması gerekiyor. Hemen hemen her fotoğrafçıda çekilebilen bu fotoğraf türü, fotokopi veya bilgisayarda çoğaltılan fotoğraflar kabul edilmiyor. Biyometrik fotoğraf, bireyin ölçülebilir fiziksel ve davranışsal özelliklerini tanıyarak kimlik saptamak üzere geliştirilmiş, otomatik sistemler için kullanılan bir terimdir. Özetle, biyometri kişinin ölçülebilir biyolojik izlerini ifade etmektedir.

BİRÇOK YENİLİĞİ BERABERİNDE GETİRİYOR

10 yıl kullanım ömrüne sahip olan yeni kimlikler, on beş yaşını tamamlamış kişilerin parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri alınıyor. Polikadbon maddesinden oluşan yeni kimlikler, uluslararası standartlara uygun, güvenlik öğeleri barındıran, kişinin nüfus, fotoğraf, biyometrik verileri üzerindeki temaslı yongaya güvenli bir şekilde kaydedilmesinden sonra, yetkisiz kimseler tarafından içindeki verilerin yeniden üretilmesini ya da değiştirilmesini olanaksız hale getirecek şekilde tasarlanarak, üstün güvenlik önlemi alındığı görülüyor.

DOLANDICILIĞIN ÖNÜNE GEÇİLİYOR

Sahtecilikten kaynaklanan vatandaş mağduriyeti önleneceği öngörülen kimlik kartı, vize muafiyeti olan ülkelere yapılacak seyahatlerde pasaport yerine seyahat belgesi olarak kullanılabiliyor. Kimlik kartı, elektronik imza olarak da kullanılabildiği gibi kamu kurumlarının vatandaşa yönelik sunacakları hizmetlerde elektronik iş süreçlerini destekleyerek bürokrasiyi azaltması, yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük, yolsuzluk ve mali kayıplar (sosyal güvenlik, sağlık, sigorta, bankacılık vb.) asgariye indirmesi hedefleniyor.

TESLİM 15 GÜN İÇİNDE YAPILIYOR

Kimlik başvurusundan sonra belirtilen adrese 15 gün içerisinde yeni kimlikler kapılarına gönderiliyor. Yeni kimlikler, kart sahibi ya da başvuru sırasında beyan edilen kişiye teslim eliyor. Kimlik kartı teslim edilirken, eski nüfus cüzdanı alınmıyor ancak Genel Müdürlük tarafından geçersiz hale getiriliyor.

(Güçlü ANADOLU / Mehmet Ali AKKUM)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Emek ve Demokrasi Güçleri: Uyarıyoruz!

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.