YAZ BİTERKEN

2019 yazını bitiriyoruz. Eylül ayı son sıcak günler. İlk ve orta öğrenim başladı. Sahillerde yerli turist azaldı. Akşamları artık serinledi. Sonbahar kendini hissettiriyor. Şehirler kalabalıklaşmaya başladı.

Türkiye tatil ve turizm cenneti. Çok çeşitli ve farklı alternatifler var. Dört mevsim gezilecek ve görülecek yerler var. Bacasız sanayi kavramı boşuna söylenmiyor. Yeter ki içini doldurabilelim bu kavramın.

Uçağa binmeyen vatandaş neredeyse kalmadı. Ama tatil yapamayan, denizi hiç görmeyen insanlar var. Doğu ve güneydoğu bölgelerinden öğrenciler devlet tarafından sahillere getiriliyor. İmkanlar el versin bölge insanı ekonomik açıdan rahatlasın ve tatil yapabilsin.

Turizm eğitimi konusunda önemli adımlar atılıyor. Turizm ve eğitim bakanlıkları anlaştı. Sezonda işbaşında atıl dönemde okulda eğitim verecek turizm meslek liseleri oluşturuldu. Gençler daha okurken deneyim sahibi olabilecek. Uzmanlaşma ve mesleki birikim genç yaşlarda elde edebilecek.

Hizmet sektöründe en önemli yeri konaklama ve ikram başı çekiyor. Otel ve restoranlar belli bir sınıflamaya tabi tutuluyor. Önemli olan işletmecilerin vizyonu. Müteşebbis olacak kişileri iyi tespit etmeliyiz. Turizm girişimciliği üzerine turizm ve ticaret bakanlığı alanlar oluşturmalı ve iş insanları yetiştirmeli. Kendi işini kuracak olanlara cesaret vermeli. Yurt dışından gelen gurbetçilere girişim için yön göstermeli.

Turizm alanında çalışacak emek ile ilgili düzenlemeler yapılmalı. İş tanımları ve meslek çeşitlendirmesi yapılmalı. Bir metodoloji geliştirilebilirse; ülkenin işsizlik sorunu ebedi çözülebilir.

Bunun için memur sayısını azaltmak ve 657 ebediyen memur düzenlemesini değiştirmek lazım. Böylece turizm alanında işlerin altın bilezik  olduğu daha iyi anlaşılır. Çünkü sektör usta ve yetenekli insanlara sonsuz olanaklar sağlıyor. Bu işi özendirmek için medyaya büyük iş düşüyor.

Yat turizmi ve marina işletmeciliği süratle gelişiyor. Dolayısıyla tekne,yat üretimi ve bakım, tamir işleri önemli bir gelişme kaydetti. Bot şovlar yapılıyor. Satış ve kiralama rakamları ciddi oranda artıyor. Hatta tekne düğünleri hızla artıyor. Başta İstanbul marinalarda  yaşayan insanlar var. Doğuş grubu başta yurt dışında marina işletmeciliği işine girenler var.

Yelken turizm ve sporuda gelişmekte. Artık ciddi anlamda yarışmalar ve turlar düzenleniyor. Uluslararası alanlarda yapılması gereken ne varsa hızlı adımlar atılıyor. Adeta bir popüler hobi haline dönüşüyor.

Jet ski başta deniz üstü araçlar ve eğlence oyuncakları yayılmakta. Sahiller adeta bir su lunaparkına dönüştü. Bu alanda güvenlik ve acil durum önlemleri dikkatli ele alınmalı. İşin şaka değil çok ciddi yapılması gereği fark edilmeli.

Akuapark standart ve ergonomisi yasal düzenlemeye bağlanmalı. Her önüne gelen bu işi yapamamalı. Bir kaza anında ağır cezalar ve kapatmalar uygulanmalı.

Cankurtaran ve acil müdahale ekipleri çok iyi yetiştirilmeli. Çünkü anında müdahale hayat kurtarır. Havuzlar da hiç beklenmedik boğulmalar olabiliyor. Özellikle çocuklara çok dikkat edilmeli.

Ankara özelinde havuz ve akuapark konusu ciddi ele alınmalı. Kalite ve sayı artırılmalı. Denetim daha iyi hale getirilmeli. Bu şehir kendi içinde ihtiyacını karşılayabilmeli. Tüm okullarda yüzme dersi verilmeli ve tesislerden faydanılmalı.

Batı Karadeniz başkentin denizi. Yol ve tesis sorunları bir an önce çözülmeli. Amasra otel planlaması ele alınmalı. Cide ulaşımı kolaylaştırılmalı. Ankara bu açıdan felaha kavuşmalı.

Son söz denizi görmeden, yüzmeden, tatil yapmadan kimse ölmesin bu şehirde. İşverenlerde gençlik bakanlığıda bu işe destek versin.

NOT

Deniz ile ilgili tüm kitap, görsel ve materyallerin sunulduğu bir denizcilik merkezi Ankara’da oluşturulmalı. İnsanlar deniz sporlarına özendirilmeli ve fırsatlar sunulması.

Herkes yüzebilmeli. Deniz ile içiçe olabilmeli.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

16.09.2019

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
163.942

VAKA

127.973

İYİLEŞME

4.540

ÖLÜM

35.969

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
6.181.781

VAKA

2.642.873

İYİLEŞME

372.303

ÖLÜM

3.538.908

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470