Wagner lideri Prigojin'in içinde bulunduğu uçak Moskova yakınlarında düşmesi sonucunda ölüm haberi alınan Prigojin hakkında merak edenler araştırma yapmaya başladı. İşte Prigojin hakkıında detaylar...

YEVGENİ PRİGOJİN KİMDİR?

Yevgeni Viktoroviç Prigojin 1 Haziran 1961 tarihinde Sovyetler Birliği'ne bağlı Leningrad'ta dünyaya geldi.

Prigojin, özellikle Rusya devlet başkanı Vladimir Putin'e yakınlığı ile biliniyordu. Putin'in aşçısı lakabıyla tanındı. Rus liderin hem aşçısı hem sağ kolu oldu.

Şeyma Subaşı'nın sevgilisi Burak Ateş kimdir?  Burak Ateş nereli, kaç yaşında? Burak Ateş  ne iş yapıyor, kimin çocuğu? Şeyma Subaşı'nın sevgilisi Burak Ateş kimdir? Burak Ateş nereli, kaç yaşında? Burak Ateş ne iş yapıyor, kimin çocuğu?

Yevgeni Viktoroviç Prigojin, Rus iş insanı ve oligark.Prigojin, özellikle Rusya devlet başkanı Vladimir Putin'e yakınlığı ile bilinmekte olup  restoranları ve catering işletmeleri, Putin'in yabancı ileri gelenlerle birlikte katıldığı akşam yemeklerine ev sahipliği yapması nedeniyle "Putin'in Şefi" olarak bilinmektedir.

Prigojin, Afrika, Suriye ve Ukrayna'da çatışmalara katılan Rus devlet destekli bir paralı asker grubu olan Wagner Grubu ile 2016 ve 2018 ABD seçimlerine müdahale etmekle suçlanan üç şirketin de aralarında bulunduğu bir şirketler ağını kontrol etmektedir.Prigojin, Sovyetler Birliği döneminde hapishanelerde dokuz yıl hükümlü olarak kaldı.Prigojin, Mayıs 2014'te Donbass Savaşı'nda Rus güçlerini desteklemek için özel olarak Wagner Grubu'nu kurduğunu açıklamıştır.

Haber Merkezi