a

Vergi müfettişleri: Özlük haklarımız iyileştirilsin

Vergi Müfettişleri Derneği, düzenledikleri basın toplantısıyla vergi müfettişlerinin maaş, tazminat ve ek gösterge anlamında kendileriyle eş değer konumunda bulunan diğer denetçilerden çok geri kaldıklarına dikkat çekti. Düzenlenen basın toplantısında konuşan Vergi Müfettişleri Derneği Başkanı Ahmet Halis Başli, özlük haklarının iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

Sayıştay denetçiliği ile vergi müfettişliği denetçiliği arasında oluşan maaş adaletsizliğinin düzeltilmesini istiyoruz’ diyen Başli, “Vergi müfettişleri, Sayıştay müfettişlerinin yarı oranında maaş alıyor. Temel talebimiz bu ücretlerin eşit dağıtılmasıdır. Çünkü aynı terazinin iki farklı kefesi gibi çalışma yürütüyoruz. Bu yüzden özlük haklarımızın iyileştirilmesini istiyoruz” ifadelerini kulandı.

‘Hepinizin bildiği üzere Sayın Cumhurbaşkanımız 2011 yılında bürokratik oligarşiye karşı kararlılıkla yürüttüğü mücadele neticesinde denetim birimlerini tek çatı altında toplayarak Vergi Denetim Kurulunu inşa etti’ diyen Başli, “Bugünden bakarak ifade edebilirim ki, kendisinin de belirtmiş olduğu gibi ülke için çok hayırlı bir işe vesile olundu. Bu reform ile denetimde çok başlılık ortadan kalktı ve denetimin tek bir elden yürütülmesi sağlandı” diye konuştu.

“VERGİ MÜFETTİŞLERİNİN SAYISININ ARTIRILMASI DENETİMDE KALİTEYİ ARTIRDI”

Başli, “Açıklanan faaliyet raporlarımızda da görüleceği üzere görev yapan Vergi Müfettişlerinin sayısı yıldan yıla yeni alımlarla artırıldı ve bu durum vergi denetiminde kalitenin ve verimliliğin artırılmasını sağladı. Vergi Müfettişleri mesleğe giriş tarihinden itibaren fiilen üç ila beş yıl süren zorlu eğitimlere ve bu eğitimler sonucu düzenlenen birbirinden zorlu sınavlara tabi tutulmaktadırlar. Böylece başta mevzuat, denetim ve liyakat olmak üzere her anlamda devletin en önemli ve en yetkin denetim gücünü temsil etmektedirler. Bu anlamda yıldan yıla artan bir vergi inceleme sayısı ve tarhı istenen vergi ve vergi cezası grafiği karşımıza çıkmaktadır. Kısaca sizlere vergi incelemelerinin neticelerinden bahsetmek gerekirse; Vergi Müfettişleri tarafından 2021 yılında 54.065 mükellef incelenmiş, 66,2 milyar TL matrah farkı bulunmuş, 24,2 milyar TL vergi tarihi istenilmiş ve 50,8 milyar TL vergi cezası tarhiyatı önerilmiştir. Son beş yılda ise toplam 230.983 mükellef incelenmiş, 310,1 milyar TL matrah farkı bulunmuş, 74,1 milyar TL vergi tarihi istenilmiş ve 148,9 milyar TL vergi cezası tarhiyatı önerilmiştir” dedi.

“VERGİ MÜFETTİŞLERİ BİRÇOK KRİTİK ÖNEME SAHİP İŞLERDE GÖREV ALDILAR”

Başli konuşmasına şu şekilde devam etti: “Vergi Müfettişleri, vergi incelemeleri, denetim ve soruşturma görevlerinin yanı sıra, başta FETÖ olmak üzere, terörün finansmanının engellenmesi, esasında millete ait olan para ve mal varlıklarının kayıt altına alınması, raporlanarak devletimize iade edilmesi, basına Demir Yumruk Operasyonu olarak yansıyan son yılların en büyük mali operasyonu başta olmak üzere birçok mali suç operasyonlarının icra edilmesi, Enflasyonla Mücadele Timi olarak bilinen enflasyonla mücadelede fiili envanter, stok ve fiyat çalışmalarının sahada yönetilmesi ve icraedilmesi gibi birçok kritik öneme sahip işlerde görev aldılar ve bu görevlerine halen devam etmektedirler. Aynı zamanda Vergi Denetim Kurulu bünyesinde yetiştirilen Vergi Müfettişleri, Devlet Denetleme Kurulu (DDK), Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), Vergi Konseyi ve benzeri kurum ve kuruluşlarda ve tüm bakanlıkların üst düzey yöneticiliklerinde çok önemli görevler üstlenmektedirler. Malumunuz üzere dünyayı etkisi altına almış olan ekonomik buhranda Türkiye için Vergi Müfettişleri, ekonomi politikalarının yürütülmesi, vergi politikalarının geliştirilmesi ve icra edilmesi, gelir dağılımında adaletin sağlanması hususlarında ciddi görev almakta ve bu süreçte üzerine düşen tüm görevleri layıkıyla yerine getirmişlerdir ve getirmeye de devam edeceklerdir.”

“MİLLETİMİZ İÇİN ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYMAKTAN TEREDDÜT ETMEYECEĞİZ”

Vergi Müfettişlerinin, sektör araştırmalarının yanı sıra dijital dönüşüm birlikte ortaya çıkan Kripto Para, Dijital Yayıncılık ve Sosyal Medya gibi yeni sektörler hakkında da araştırmalar yapmak üzere kurulan ekiplerde görev aldığını söyleyen Başli, “Şunu açık yüreklilikle ifade edebilirim ki, ülkemizde denetim dendiğinde, şurada bir sorun var. Bunu kim çözer, kim araştırır, kim halleder dendiğinde, şöyle bir ekip kurulacak bu ekiplere kim liderlik yapar dendiğinde akla ilk gelen unvan Vergi Müfettişleridir” diye konuştu. Başli, “Elbette bu noktada gururlanmaktayız ve her daim millet için hayırlı olan her işte Vergi Müfettişleri olarak elimizi taşın altına koymaktan tereddüt etmeyeceğiz. Başta da belirttiğim üzere Sayın Cumhurbaşkanımızın özveri ile kurmuş ve bugüne getirmiş olduğu Vergi Denetim Kurulunun ve burada görevli Vergi Müfettişlerinin bugün ülkemiz ve devletimiz için ne denli önemi haiz oldukları ortadadır” açıklamasında bulundu.

“DEVLETİMİZ YETİŞMİŞ İNSAN GÜCÜNÜ KAYBETMEKTEDİR”

Başli şunları söyledi: “Kamu personel hiyerarşisi içinde doğrudan Bakana bağlı olarak görev icra eden Vergi Müfettişleri ve aynı zamanda diğer denetim birimleri; gelinen süreçte başta maaş, tazminat ve ek gösterge anlamında çok geri kalmış durumdalar. Maddi anlamda yaşanan bu eksiklik meslek mensuplarının kamudan uzaklaşmasına neden olmaktadır. Bu sebeple azımsanmayacak sayıda Vergi Müfettişi mesleğinden istifa ederek özel sektörü tercih etmekte, devletimiz de yetişmiş insan gücünü kaybetmektedir. Ülke genelinde zorlu şartlarda görev yapan denetim birimlerinin özlük hakları konusunda en yakın zamanda hak ettikleri seviyeye ulaştırılacağı hususunda inancımız tamdır. Ve bu hususa ilişkin talebimizi buradan sizin aracılığınız ile tekrardan dile getirmek istiyoruz. Özlük haklarımızın geliştirilmesi noktasında başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan ve devletimizin ilgili erkânlarından özlük haklarımızın geliştirilmesini talep ediyoruz.”

Başli, gazetecilerden gelen soruları şu şekilde cevapladı:

Sayıştay kamu giderlerinin denetimini yapmasıdır vergi müfettişliği kayıt dışı ile mücadele eden bir birimdir. Hayali ihracatla mücadele ediyor. Beyan usulü ile verilen gelirlerin la gerçeğin ortaya çıkarılmasını ve hazinenin gelir kısmı ile ilgileniyor. Eski dönemde Sayıştay müfettişleri, Sayıştay denetçileri vergi müfettişlerinden daha az maaş almasına rağmen, şimdi Sayıştay denetçileri hakim ve savcı özlük haklarına tabi tuttular. Vergi müfettişlerinden iki kat daha fazla maaş alıyorlar.

Özlük hakları ile ilgili soru?

Sayıştay denetçilerinin yaptığı görevlerden daha aşağı bir düzeyde değildir. Bunun için en azından Sayıştay denetçilerinin haklarına kavuşturulması gerekiyor.

Maaş hakkında bilgi verir misiniz?

Birinci sınıfı vergi müfettişi yaklaşık 21.000 TL maaş almaktadır. Maalesef birinci sınıf Sayıştay denetçisi 35.000 TL maaş almaktadır. Birinci sınıf adalet müfettişi 42.000 TL maaş almaktadır. Buradaki adaletsizliğin hepimiz farkındayız. Şu anda vergi müfettişleri yardımcılarından 100 kişi mesleğin içindeki zor süreçten 2000 kişi olarak başladığımız görevde 900 kişiye düşmüştür. 200 vergi müfettiş yardımcısı özel sektöre gittiğinden, bir başmüfettişin maaşından üç kat daha fazla maaş alıyor. Devletin eğitimi ile Beş yıl eğitim sürecinden sonra özel sektöre geçiyor. Devlete harcayacağı vakti emeği özel sektöre harcamış oluyor. Vergi müfettişleri yoksulluk sınırının altında. Biz denetimlerde resen soruşturma yetkimiz yok, soruşturmalarımız biz zat bakanlık tarafından belirleniyor. Belli kriterleri oluşturulan firmalar bilgisayar sistemi dokümansyon da döküldükten sonra merkezden atama usulüyle atanıyor ve yapılıyor. Bakanın imzası olmadan inceleme yapılamaz.

Onur BİNGÖL

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Öğrencilerden Keçiören Belediye Başkanı Altınok’a sevgi gösterisi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.