a

Yaşlılık, yaş almak… Bir yandan güzel bir yandan insanı eksik bırakan bir dönem… UNESCO’ya göre; bir insan konfor alanının dışına çıkamıyorsa yaşlı demekmiş. Konfor alanı dediğimiz yer güvenli alan. Yani bizi hiçbir şekilde strese sokmayan, her şeyini bildiğimiz, o ortamda bize bir zarar gelmeyeceğinden emin olduğumuz yer. Çoğu insan bu alanını bırakamıyor doğru. Bu çok içgüdüsel bir davranıştır. Ama konfor alanının dışına çıkmak biraz rahat olmayı bırakmak demek… Yalnızca kendi rahatını düşünmekten vazgeçip, birazcık daha farklı ortamları görmesi demek…

Yeni şeyler öğrenmiyorsa ve çoğu şeyi bildiğini sanıyorsa… Bu tanım bilginin hiçbir zaman tükenmemesi demek. Yaş almış insanlar, kendi tecrübelerine dayanarak her şeyin en doğrusunu kendilerinin bildiğini düşünürler. Ama her gün gelişen bir dünyada bu maalesef ki mümkün değil. Dün doğru olan şeyler bugün çok farklı anlamlara gelebiliyor, yanlış olabiliyor. Yeni bilgilerle sürekli donanımlı bir hale gelmemiz gerekiyor. Tek bir doğru var diye onun peşine takılmamamız gerekiyor.

Merak etmiyorsa, keşfetmiyorsa… Her şeyi bilmek, bir yerden sonra sizi meraksız yapıyor. Nasıl olsa her şeyi biliyorum diyerek merak etme duygumuzu yitiriyoruz. Merak etme, çabalamanın, bir şeyler için emek vermenin başlangıç noktası. Merak olmayınca keşif de olmuyor. Keşfetmeden de yenilenemiyor ve gençleşemiyoruz.

Geçmişte, anılarında yaşıyor ve sürekli eskiyi tekrar ediyorsa… Geçmişin üzerinde çok fazla durmamak gerekiyor. Ne olmuştu, ne bitmişti… Günümüzde artık geçmiş daha fazla geçiyor. Çünkü o kadar hızlı bir çağda yaşıyoruz ki bugüne bile yetişemiyoruz, geçmişi nasıl yakalayalım. Dün gibi yaşadığımız her şeyin geçmişine baktığımızda o kadar zaman nasıl geçti düşüncesine anında kapılıyoruz. Olaylar yeni gibi ama bir yandan da çok eski. Artık yıllara değil aylara bile baktığımızda her şeyin fazlasıyla değiştiğine tanık oluyoruz. Yani kıyaslama yaparken, bir senede neler değişir derken artık bir ayda neler neler değişir diyoruz.

İşte tüm bu özellikleri taşıyanlar yaşlı sayılıyormuş. Yani şu anda 20 yaşında olup da yaşlı olan insanlar var, 60 yaşında olup da genç olan insanlar var. İnsan hayatı çok kıymetli, geçen her an çok değerli. Buna bakıldığında da hayat çok kısa. Her anını değerlendirmemiz gerekiyor…

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.