a

Umut hırsızlarına dikkat!

Sosyal medya üzerinden yayınlanan bir iş ilanı ile 500’e yakın kişinin dolandırıldığı ileri sürüldü. ‘’Evde nikah şekeri yapımı’’ şeklinde yayınlanan ilan ile işe başlayan kadınların çoğu Ankara’dan. İşe katılmak isteyenleri Whatsapp grubuna ekleyen 2 kişi hakkında, mağdur kadınlar suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Kadınlardan nikah şekeri malzemesi için 50 lira teminat parası isteyen kişilerin, iş sonucunda kadınlara ücretlerini de ödemediği iddia edildi. Kişi başı yaklaşık 150-200 liralarının gittiğini belirten kadınlar, ‘’Bizim gibi 500’e yakın kişi var. Biz yandık başkaları yanmasın’’ ifadelerini kullandılar.

Semra İpek, bedensel engelli bir oğlu olduğunu ve ihtiyaçlarını karşılamak için bu işe girdiğini belirterek, ‘’Benim bedensel engelli bir evladım var. Onun tedavisi için sosyal medyada bir kampanya başlattık ve ona çağrı yapıyorduk. Bunu duyan bir ablam, sağ olsun, nikah şekeri paketleme işini görmüş. Ben de böyle bir iş için arayış içerisindeyim. Hem oğlumun tedavisi için hem de ev ekonomisine katkı sağlamak için bu işe girdim. Zaten evde, ufak çapta, tatlı, dolma yapımı gibi işleri yapıyordum. Bu ablam da, bu işi ayarlayan kişileri sosyal medyada görmüş ve bana haber verdi. Bu ekip bir Whatsapp grubu oluşturmuşlar. Whatsapp grubundan beni de eklediler. Önce 1 hafta kadar ben konuşmaları takip ettim. Gruba katılan herkes benim gibi yeni başlayanlardan oluşuyordu. Eskilerden hiç kimse yoktu. Bize hep, ‘’Burası yeni katılanlar ve işi öğrenmeniz için bir grup. 2. ve 3. işinizi aldıktan sonra sizleri diğer gruplara aktaracağız. Ben hep beni diğer gruplara aldırmaları için direttim. Emin olmak istediğimi söyledim. Kendi durumumu da anlattım, ‘’Benim boş geçirecek zamanım yok, kaybedecek 10 liram dahi yok’’ dedim. Siz bana güven verin ki ben de ihtiyacı olan diğer aileleri getireyim dedim. Bugün, yarın diyerek beni hep oyaladılar’’ dedi.

500’E YAKIN KİŞİ MAĞDUR

İşe girerken kendilerine güven verildiğini ama sonucunda karşılıksız kaldıklarını belirten İpek, ‘’Bu işi iki kişi yapıyor, K.Y ile A.Ü.  İkisi de genç insanlar. K.Y bana hep, ‘’Abla ben bu işte yeniyim. Ben de sizler gibi yeniyim. Ama A.Ü 1,5 senedir bu işin içinde ve benim de 8-9 senelik arkadaşım. Ben size malzemelerden oluşan kargoyu göndereceğim ama ödemeleri tamamen A.Ü yapacak’’ dedi. Sonrasında, ilk işi alanlar ödemelerini istediler. 6 kişinin ödemesinin dekontları sayfada paylaşıldı. Ama sayfada paylaşıldıktan sonra ödemeleri yapıldığı söylenen bu kişiler gruptan çıkarıldı. Biz o insanlara ulaşamadık. O an için farkında değiliz tabi 3-5 kuruş kazanma derdindeyiz. O 6 kişi gruptan çıkınca, bizler, ‘’Demek ki paraları zamanında yatıyor ve iş aldıkları için bir üst gruba taşındılar’’ diye düşündük. Paraların yattığını görünce bizim aklımıza bu geldi. Çünkü çok basit bir işten kazanılan para 70-80 lira. Bizim bir de ev hanımları için haftalık 80 lira çok iyi bir para. Sonrasında bir olay oldu ve bir kadın ortaya çıktı, ‘’Bunlar dolandırıcı, inanmayın. Hepsi yalan’’ dedi. Polise gidip şikayet edenler ve dükkanlarını basanlar olmuş. Daha sonrasında bu olay Facebook sayfasına da yansıdı ki o zamana kadar herkes teminat parasını yatırmıştı. Paraları K.Y adına yatırdık. K.Y hep bizlerle iletişim içindeydi, hala bizlerle konuşuyor ve kendisinin de mağdur olduğunu söylüyor. Ama A.Ü isimli şahıs hala ortada yok ve hiçbir şekilde ulaşılamıyor. Bizim sadece tespit ettiğimiz 500’e yakın insan var mağdur olan. Sonrasında biz basına haber vereceğiz deyince A.Ü isimli şahıs ortaya çıktı. Hatta birini aramış ve ‘’Ben kaçmadım, buradayım. Paranızı ödeyeceğim’’ demiş korkuyla. Sonrasında da her şey ortaya çıktı. K.Y’ye de asla suçsuz demiyorum ama yatırılan teminatlar var. Ben 100 lira yatırdım ve gelen kargo paralarını kendimiz ödedik. Sadece benim cebimden çıkan 150 lira. Benim gibi 500 insan var. Bu parayı bizden teminat parası olarak istediler. Bu paranın, ürünlerin karşılığı olduğunu, onlarda kalacağını ve işi yapmaktan vazgeçen olursa geri ödeyeceklerini söylediler. Ben 2 sefer, diğer arkadaşlar 3 sefer nikah şekeri yaptık ama onların da paraları ödenmedi. Biz verilen teminatın derdindeyiz. Muhtemelen bunlar teminat parasının peşindeler. K.Y’nin bize anlattığı şu, bize alınan malzemeleri bunlar toptancıdan alıyorlar. Nikah şekeri dediğim de, inanın kırtasiyeden alınan kartonların ham halini gönderiyorlar bize. Yani maliyetli bir şey değil. Nikah şekeri denilince aklınıza nikahlarda kullanılan süslü ve gösterişli şeyler gelmesin. Nikah şekeri ile alakası olmayan ürünler geldi elimize’’ ifadelerini kullandı.

BENİM MÜCADELEM ZATEN ÇOK BÜYÜK

Paralarının peşinde olmadıklarını yalnızca kendilerini kandırdıklarını düşündükleri kişilerin hesap vermesini istediklerini belirten İpek, ‘’Ben 1 aydır içlerindeyim. Bu olayın öncesi var ama ben içlerinde 1 aydır varım. Ben polise başvurmadım ama yapan arkadaşlarım var. En başta Facebook üzerinden haberleştik ama daha sonrasında sayfa da kapatıldı. K.Y bana, ‘’Abla sayfayı tekrar açamıyorum, ne zaman sayfa açsam otomatik kapatılıyor’’ dedi muhtemelen şikayet aldığı için kapanıyor. Para gerçekten kolay kazanılmıyor. Grupta çok insanla konuştuk, kimisi çocuğunun süt parasını verdi, kimisi eşinden habersiz bu işe girdi. Eşinin haberi olup da evinin huzuru kaçan insanlar oldu. Ben hasta çocuğumuz fizik tedavi ücretinden bu parayı verdim. Yani hepimiz, belki çok büyük bir para değil belki ama 50 lira bizler için gerçekten yeri geliyor büyük bir para oluyor. Bizler sessiz kalırsak, 50 lira gözümün başımın sadakası olup deyip de ört bas edersek inanın bizim gibi çok insanın canı yanar. Ki bu olay maddi boyutu gerçekten aştı. Paranın peşinde değiliz, benim ve diğer arkadaşlarımızın bu kadar mücadelesi onurumuza yediremediğimizden. Benim çocuğumun hasta olduğunu ve buna gerçekten ihtiyacım olduğunu biliyorlar ve bana bile bile bunu yapıyorlar. K.Y dün akşam bana mesaj çekti. Oğlumun resmini gördükçe vicdan azabından duramadığını söyledi. Ben de ‘’Birazcık vicdanın varsa durma da zaten’’ dedim. Benim mücadelem zaten zor ve sırtımda büyük bir yüküm var. Bizi paralar zamanında yatıyor diyerek kandırdılar ve bizim de başımıza böyle bir olay geldi. Yapmasınlar, yazık günah, kimse parayı kolay kazanmıyor. 50 lira sokaktaki işçinin, güneşin alnında akşama kadar emeğinin karşılığı, neden onlar bu şekilde alsınlar o parayı?’’ şeklinde konuştu.

YENİ BAŞLAYANLAR BİR GRUPTA

Olayın diğer bir mağduru Ayfer Hanım, ‘’Bu insanlarla internet üzerinden tanıştık. Sonrasında Facebook üzerinden mesajlaştık. Güvenilirliğini tarttık, sorduk. Bize güvenilir bir iş olduğunu ve ikinci bir dükkan açacaklarını söylediler ve bir şekilde güvenimizi kazandılar. Daha sonra Whatsapp’ta kalabalık bir grup kuruldu, 100’ün üzerinde yeni başlayanlardan oluşan bir grup. Eskileri daha sonra gruba ekleyeceğiz, merak etmeyin denildi. Hepinize ayrı ayrı anlatmaktansa, buradan herkese ulaştıralım amacıyla bir grup kurduk şeklinde konuştular. Bizler de kabul ettik. K.Y’nin güvenilirliğine inandık çünkü zaten A.Ü ile pek bir bağlantımız yoktu. Hepimizin üyeliğini yapan ve teminatları yatırdığımız kişi K.Y idi. Hepimize 50 liralık bir teminat karşılığında ürün göndereceklerini ve bu 50 liralık teminatın istenmesinin nedeni olarak, sonuçta bir ürün gönderiliyor bu ürünün, bizim onlara teslim edip etmeyeceğimizi bilmedikleri için bu teminatı aldıklarını söylediler. Bizler de kabul ettik. Çünkü hepimiz ev bütçesine yardım etmek isteyen, hasta çocuğu, hasta anne babası olan insanlardık. O yüzden bizlere de cazip geldi’’ dedi.

YÜZÜMÜZ YERDEN KALDIRILSIN İSTİYORUZ

Olayla ilgili yasal işlem başlatıldığını ve kandırılma düşüncelerinin kendilerini yıprattığını söyleyen Ayfer Hanım, ‘’İlk işlerimizi aldık, kargo ücretlerini kendimiz ödedik. Onlara yaptığımız ürünleri gönderirken kargoyu karşı ödemeli gönderdik, bize kargo ücretlerini, ürünlerin bedeliyle yollayacaklarını söylediler. Bu şekilde söylendi. İlk hafta bazı sıkıntılar yaşandı, bize açıklama yaptılar, sistem daha oturmadı, karışıklıklar oldu 1 hafta daha bekleyeceğiz dediler. Bundan sonra Salı günleri para ödeme günü, kargo ücretlerini Cuma günü ödeyeceklerini söylediler. 3 kargo gönderildi, hiçbirinin ödemesi yapılmadı. Ben bu işi yapmak istemiyorum deyip, çıkmak isteyenlerin teminatları da yatırılmadı. Yasal bir işlem başlatılacak. Hepimiz başlatamıyoruz ama birkaç öncü arkadaşımız başlatacak. Biz basına duyuracağız dedikten sonra bu 2 kişi bazı açıklamalarda bulundu ama maalesef ikisi de birbirini suçluyorlar. Sadece bizim Whatsapp grubumuzda 100’den fazla kadın var ki daha başka grupların da olduğu söyleniyor. 500 gibi bir sayıdan bahsediliyor. Hepimizi mağdur ettiler. Biz A.Ü ile hiçbir şekilde muhatap olmadık. Zaten en başta ortak olduklarını söylediler. Ama daha sonra K.Y asıl işveren A.Üben onun yanında çalışıyorum diye kendini savundu. Kendi düşüncem şu, ortada herhangi bir toptancı yok. Çünkü bu teminat paralarından sonra ortalık karıştı. Yani ortada gerçekten bir iş olsaydı, daha fazla iş yaptırmaya çalışırlardı. En son yaptığımız iş 20 liralık bir işti. Yani çok para edecek işler değillerdi. Ben teminat paralarını toplamak diye tahmin ediyorum. Haftalardır o kadar çok şey konuşuldu ki artık ne doğru ne yalan bilemiyoruz. Hepimiz aynı dönemde tanıştık, 1-1,5 ay buna maruz kaldık. Bu insanların bulunmasını istiyoruz. Biz teminatımızın geri alınmasından geçtik. Ailelerimizin haberi yok ve duyduklarında düşeceğimiz durum bizi yıpratıyor. 50 liramızı istiyoruz bize bunu ödesinler demiyoruz. Bizim derdimiz, dolandırıldık ve yüzümüz yerden kaldırılsın istiyoruz’’ şeklinde konuştu.

İKİNCİ İŞTEN SONRA OLAY AYYUKA ÇIKTI

Bu işe girmeden önce iyi bir araştırma yaptığını ve kişilerin kendisine güven verdiklerini söyleyen Dilek Hanım, ‘’Facebook’ta evlere iş imkanı gibi sayfalardan birinde Hale Hanım isimli biriyle tanıştım. Hale Hanım, işi bana anlattı eğer yapmak isterseniz sizi de Whatsapp grubumuza ekleyebiliriz dedi. Sonrasında, onunla Messenger’dan görüştükten sonra, bana Whatsapp grubuna gelirseniz orada daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz, orada ödenen paraların dekontları bile gönderiliyor, aklınızda soru işareti kalmasın dedi. Beni de Whatsapp grubuna eklediler. Bu grubu K.Y  isimli birisi açmış. Ayın 19’unda eklediler beni, 20’sinde de ben teminat parasını yatırdım çünkü grupta her şey yolunda gibi gözüküyordu. Hem kendim, hem komşum hem de annem adına teminat yatırdım. Bu teminat ücretini size malzeme gönderiyoruz, bunu bize teslim edeceğinizden emin olmak ve kendimizi garanti altına almak adına istiyoruz şeklinde açıkladılar. İlk işin ve malzemelerin parası gibi düşünüldü. Paralarımızı yatırdık, ilk işlerimiz geldi ve bizler de tamamlayıp kargo ile gönderdik. K.Y’nin diğer ortağı A.Ü isminde bir şahıs, mali işlere onun baktığını söylediler. İkinci işten sonra olaylar ayyuka çıktı ve kimsenin parası yatmadı. Bizler de onların vergi levhalarını ve şirket bilgilerini istedik ama göndermediler. Daha sonrasında bazı arkadaşlarımız karakola gidip şikayette bulundular. A.Ü’nün kendi grubu da var, yani bir tek bizim grup değil. 500 kişiden söz ediliyor. Onların grubunda İzmit’te onların dükkanlarına gitmişler. Ertesi gün K.Y bize, ‘’Ben A.Ü tarafından dolandırıldım. Paranızı ödeyemeyeceğim herkes gitsin davacı olsun’’ dedi. Bizim ödediğimiz teminat paraları, kargo paraları hepsi gitti. A.Ü ortada yok kayıp. Ben bilişim suçlarına şikayet ettim, ikisini de şikayet ettim. İkisi için de yasal işlem başlatıldı. Burada çocuğu engelli olan bir arkadaşımız var, kötü durumda olan bayanlar var bu nedenle bu işin peşini bırakmadım’’ ifadelerini kullandı.

GÜVENİ SUİSTİMAL SUÇUNDAN CEZA ALMALARINI İSTİYORUM

İşin gerçekten olup olmadığı konusunda başta şüphelendiğini ve ardından araştırma yaptığını söyleyen Dilek Hanım, ‘’Ben önce bundan şüphelendim. K.Y  ile özel görüşmelerim oldu. K.Y bana, ‘’A.Ü’yü 10 yıldır tanıyorum, 1,5 yıldır bu işi yapıyor’’ dedi. Yani K.Y’nin anlatmasına göre o da bu işe yeni girmiş. Şöyle bir şey olabilir; Bunlar İzmit’te, kendileri birkaç toptancıyla çalışıp bu işi yapıyor olabilirler. Ama kargo ücreti işin içine girince meblağ ciddi anlamda büyüyor. Ben buradan 12,5 lira verip kargo yolluyorum, gönderirken paketler ağırlaşıyor 18 lira ödüyorum. Meblağ sürekli büyüyor toptancı bunları kaç parayı alıyor? Ama K.Y’nin tanıdığı hiçbir toptancı yok, A.Ü beni tanıştırmadı dedi. 50 lira gözümüzde büyümüyor ama sonrada kandırılmak gerçekten çok kötü bir şey. Geçen sene çıkan ‘Güveni suiistimal etmek’ şeklinde çıkan bir yasa var. Bizler de onlara güvenerek bu işe girdik. Bundan dolayı bu işten ceza alacaklarını düşünüyorum. Umarım çözümlenir gerçekten ihtiyacı olan insanlar var. K.Y Whatsapp grubundan herkesin parasını ödeyeceğim diye mesajlar atıyor. Bu işin başında görünen A.Ü ortada yok. Olay ortaya çıktıktan sonra K.Y en başlarda ben ödemeyeceğim, ben yeterince zarar ettim bana güvenmeyin diyordu. Şimdi de ödeyeceğim diyor’’ şeklinde konuştu.

KİMSEYE DOLANDIRILDIK DİYEMEDİM

Yasemin Aksüt, olayın gidişatını anladıktan sonra birçok insanı bu işten vazgeçirmeye çalıştığını söyleyerek, ‘’Bu insanlarla, K.Y  adına açılmış Ankara iş ilanlarının bulunduğu bir sayfada tanıştım. Numaramı bıraktım ve beni aradılar. 5 kişi oturuyorduk baya kalabalıktık. Bana işi anlattılar, biz 2 kişi çalışıyoruz A.Ü işveren şeklinde konuştular. Bir kağıt türünden nikah şekeri süslemeleri yapacağımızı ve tane başına 1 lira kazanacağımızı söylediler. Yanımda bulunan arkadaşlarım da katılmak istediklerini söylediler. Çünkü bizimle çok mantıklı konuştular. Bizim 5 kişi olduğumuzu ve teminatı aramızdan birinin ödeyip ödeyemeyeceğini sordum ve bana bunun mümkün olmadığın herkesin tek tek para ödemesi gerektiğini söylediler. Biz de bunu kabul edip parayı hazırladık. Ben sadece değişiklik olsun diye yapacaktım. Ama komşularım ihtiyaçları olduğu için yapmak istediler. Paraları yatıracağımız gün benim içime bir sıkıntı düştü. Komşum parayı yatıracağını söyleyen bir mesaj attı bana ve benim sıkıntım iyice arttı. İnternete girip bir tekrar bakayım dediğimde sayfanın kapatılmış olduğunu gördüm. K.Y’yi arıyorum telefonu kapalı. Hemen komşumu aradım sakın yatırma parayı dedim. K.Y’ye ulaşıldı daha sonrasında. Gruptaki konuşmalara baktım çoğu kişi, ‘’Kargom geldi işe başlıyorum’’ şeklinde mesajlar atmıştı. Sonra komşuma siz yatırmayın ben bir göreyim, bana para yatırırlarsa siz de girersiniz dedim. İlk işim geldi, tamamladım ve kargo ile gönderdim. Daha sonra K.Y’ye, ‘’Bu ara eşim çok sıkışık, paraya ihtiyacım var’’ şeklinde ikna etmeye çalıştım ve son hazırladığım kargoyu göndermedim. Başka kadınları da uyardım, onlar da birbirlerine söyleyerek 10 kişi kadar kadını teminat parası yatırmaktan vazgeçirdiler. Ben K.Y’yi Whatsapp grubumuzda birkaç kere savundum hatta arkadaşlar bana kızdılar sen de mi onlardansın diye. Benim kurtardığım kadın grupta durumu açıkladı. Herkesi elimizden geldiği kadar uyardık. İnanın artık akrabalarımla bile kötü olabilirdim, çok fazla insana önerecektim çünkü. Ben vicdan azabıyla hayatta duramazdım ki. Çoğu kişiye biz dolandırıldık diyemedim’’ dedi.

BİZ YANDIK BAŞKALARI YANMASIN

Ortada bir iş olmadığını amacın yalnızca teminat adı altında para toplamak olduğunu iddia eden Aksüt, ‘’Amaçlarının iş adı altında teminat toplamak olduğunu düşünüyorum. İnandırıcı olsun diye de malzeme yollandı. Biz olayı basına duyuracağımızı söylediğimizde A.Ü, ‘’Ben yapmadım, K.Y yaptı her şeyi’’ dedi. Şimdi ikisi de birbirlerini suçluyorlar. Bize ödemeleri yapamama sebeplerini, sistemin daha oturmadığını ama Cuma günü ödeme yapacaklarını söylediler. Üzerinden geçince paralarımızı istedik. Daha sonra bize EFT yaptığına dair ekran görüntüsü yolladı. Ama onaylamadan önce fotoğrafı atıyor ödemeleri yaptığına dair. EFT onaylamadan ekran görüntüsü alarak bizi kandırmaya çalışıyorlar. Yani biz yandık, başkaları da yanmasın’’ ifadelerini kullandı.

(Rozita Merve Hamidi)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan 7/24 hizmet atılımı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.