Alper Gezeravcı’nın da içerisine yer aldığı uzay aracının ISS'ye kenetlenmesi sonrası Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) hakkında araştırmalar hız kazandı. Peki, Uluslararası Uzay İstasyonu nerede, kaç km yükseklikte? İşte detaylar...

ISS NEDİR?

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), alçak Dünya yörüngesine yerleştirilmiş bir uzay üssü yani üzerinde yaşanabilen yapay bir uydudur.

Iss Nedir Nerede Ve Ne Zaman Kuruldu Uluslararasi Uzay Istasyonunda Kimler Var Kac Kilometre Yukseklikte 412

Bir araya getirilen modüllerin birleştirilmesiyle inşa edilen istasyonun ilk kısmı 1998 yılında fırlatılmıştır. İstasyonun yapısı temel olarak basınçlı modüller, destekleyici dış iskelet ve güneş panellerinden meydana gelmektedir. Dünya yörüngesinde bulunan en büyük yapay uydudur.

ULUSLARARASI UZAY İSTASYONU KAÇ KM YÜKSEKLİKTE?

Uluslararası Uzay İstasyonu programı, beş katılımcı uzay kuruluşu tarafından oluşturulmuş ortak bir projedir, bu kuruluşlar ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, Rusya Federal Uzay Ajansı, Japonya Uzay Araştırma Ajansı, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı'dır. İstasyonun mülkiyet ve kullanım hakları hükûmetler arası antlaşmalar ve sözleşmelerle belirlenmiştir.

Filistin'de 15 çocuk açlık ve susuzluktan öldü! Filistin'de 15 çocuk açlık ve susuzluktan öldü!

Kapak 095908

İstasyon, Rus Yörünge Bölümü ve Amerika Birleşik Devletleri Yörünge Bölümü olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. İstasyonun yörünge yüksekliği 330 km ila 435 km arasında değişmektedir. İstasyon zamanla azalan irtifasını arttırmak için Zvezda modülünün motorlarını veya ziyaretçi uzay araçlarını kullanır. Bir günde Dünya çevresinde 15,5 tur atar.

Kaynak: Haber Merkezi