Türk tatilcilerden Yunanistan'ın Midilli Adası'na Kurban Bayramı akını Türk tatilcilerden Yunanistan'ın Midilli Adası'na Kurban Bayramı akını

Kurban Bayramı’na az bir süre kala Türkiye’de kurbanlık satışında bir ilk yaşandı. Sivas’taki bir işletme dijitalleşmeyi kurbanlık satışlarına da yansıtarak, Türkiye’nin ilk dijital kurban pazarını kurdu. İşte detaylar…

Sivas’taki bir işletme dijitalleşmeyi kurban satışlarına da yansıtarak dijital kurban pazarı kurdu ve internet sitesinden hisse satışlarına başladı. Bu dijital kurban pazarını diğer sitelerden ayıran ise küpe numaraları ile sabit olan kurbanlıkların tahmini et-kemik miktarı gibi tüm bilgileri ve hayvana ait orijinal fotoğrafları sitede yayınlıyor olması.

Vatandaşın kurban pazarlarına ya da ahırlara gitmeden, oturdukları yerden dijital kurban pazarı gezmeleri ve beğendikleri kurbanlıkları gönül rahatlığıyla satın almaları hedefleniyor. Kesimi yapılan kurbanlıklar ise bayramın birinci günü pay edilerek, etler parçalanıp hisse sahiplerinin evine teslim edilecek.

"Yılların verdiği tecrübe ile kendimizi yeniledik"

İşletme sahibi Kenan Hastaoğlu, vatandaşların rahat etmesi için bu sistemi kurduklarını söyleyerek, “Yılların verdiği bize tecrübeyle her sene kendimizi yenileyerek de bugünlere geldik. Arkadan gelen girişimci arkadaşlarımız böyle bir fikir sundular, biz de olumlu gördük. Güzel bir çalışma çıkarttık. Türkiye'de ilklerden bir tane oldu. Kimse evinden çıkmadan çayını kahvesini yudumlarken veya ahıra girmek istemeyen insanlar, yurt dışında yaşayanlar var? Vatandaş internetten giriyor sayfamıza belirlediği hayvanı sepete ekliyor, ondan sonra sadece bize adresini veriyor. Başka bir hiçbir işlem yapmıyor. Biz kesiyoruz, parçalıyoruz evine kadar teslim ediyoruz. Bin 800 civarında hisse yapıyoruz. Bayramın birinci günü yapmak şartıyla teslim ediyoruz. Sivas'ımızın alışkanlığıdır, birinci günü bu işin bitmesi gerekiyor. İlk gün bu işler bitecek. Ondan sonra bayram moduna girecek. Bizim Sivas'ın özellikle alışkanlığı bu" ifadelerine yer verdi.

Geliştirdikleri yeni sisteme vatandaşlardan çok güzel geri dönüşler aldıklarını da belirten Hastaoğlu, “Müthiş tepkileri var. 'Niye önceden böyle bir şey yapmadınız' diyenler var. Şu anda otobüs bileti alır gibi internet ortamına girip çayını, kahvesini yudumlarken, ahıra girmeyeyim, üstüm kokmasın veya hayvandan çekiniyor veya zamanı yok, bunların hiçbirinden etkilenmeden masa başında çalışırken bile işini halledebiliyor. Vadettiğimiz kilogram, saat hepsi randevusunu aynen birebir uygulayabiliyoruz. Geçen sene örneğin 12 buçuğa kestiniz, bu sene de 25 bin lira. Zaten bu fiyat belirlemesini biz yapmıyoruz. Ticaret Borsası’nın açıkladığı Türkiye genelinde yapılan bir fiyat uygulaması var. Bizim  Sivas'ımızda da var. Borsanın uyguladığı fiyatları uyguluyoruz. Kendimiz fiyat belirlemiyoruz" dedi.

"Dijital kurban pazarında her sey gerçek"

Kurulan dijital kurban pazarı sisteminde her şeyin gerçek olduğuna dikkat çeken Hastaoğlu, “Bizim yaptığımız bu kurban işinde sanal hiçbir şey yok her şey gerçek. Hayvan gerçek, gelip yerinde görebiliyor kesim esnasında izleyebiliyor, parçalama esnasında başında bulunabiliyor. Her şeyine istediği zaman refakat edebiliyor. İnsanların içinde en ufak bir şüphe olmasın. Acaba benim hayvanım bu muydu? Çünkü resimde gördüğünün aynısını gelip kesim esnasında da görüyor. Parçalanmasına refakat ediyor. Satışta kapasitemizin 3'te 2'sini satmış durumdayız. Daha önümüzde yaklaşık 20 güne yakın zaman var. Bazı firmalarda şu kadar paraya şu kadar kurban eti veriyoruz. Vatandaşlarımız bunları iyi araştırsınlar. Bu bir dini vecibe olduğu için dikkat edilmeli. Bizim verdiğimiz sözler şöyle, biz şu kiloda size hayvanı veriyoruz, tartıyoruz. Hayvandan ne çıkarsa o 7’ye bölünüyor. Yani şu kilogram net demiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi