Türkiye'de kaç tane Filistinlinin yaşadığı yurttalşlar tarafından araştırılıyor. 1948 yılında yaşanan Arap-İsrail Savaşı'nın ardından Filistinlilerin göç etmeleri Türkiye'deki Filistinli nüfusunu etklilemiştir. Peki, Türkiye'de kaç tane Filistinli var?... İşte tüm merak edilenler...

Muhammed Yakut'tan Ender Saraç hakkında bomba iddia! Muhammed Yakut'tan Ender Saraç hakkında bomba iddia!

filistinle

TÜRKİYE'DE KAÇ TANE FİLİSTİNLİ VAR?

Filistinliler ülkelereinden eğitim, savaş, ekonomik gibi sebeplerde göç etmiştir. Türkiye, Filistinliler için üçünüc veya dördüncü durak konumundadır. Türkiye'ye göç eden Filistinliler belli başlı olaylar sonucunda ülkelerini terk etmiştir. Filistinlilerin göç etmesinin en temel sebebi savaştır. Filistinlilerin bir kısmı resmî yollarla Türkiye’ye gelerek turist vizesi, oturma veya çalışma izinleriyle yaşarken bir kısmı da gayriresmî yollarla ülkeye giriş yapmıştır. 2014 yılında Türkiye’ye giren Filistin kökenli düzensiz göçmen sayısı 508 iken 2019’da bu sayı 12.210’a çıkmıştır.

filistinlerie

Eski Filistinliler

Genellikle 2000 yılından önce eğitim için Türkiye’ye gelen ve daha sonra buraya yerleşenler “eski Filistinliler” olarak anılmaktadır. Türkiye’de yaklaşık 2 bin 500 eski Filistinli olduğu tahmin edilmektedir. Genellikle doktor, mühendis veya tüccar olan bu grubun sosyoekonomik durumu, ortalama bir Türkiye vatandaşı ile aynıdır.

filistinlilerrk

Irak’tan Gelen Filistinliler

İsrail saldırıları sebebiyle göç etmek zorunda kalan Filistinlilerin tercih ettiği ülkelerden biri de Irak’tır. Irak’ta yaşayan Filistinliler 1951 yılında BM’de kabul edilen “Mültecilerin Hukukuna Dair Sözleşme” kapsamında BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne (UNHCR) kaydedilerek mülteci statüsünde değerlendirilmeye başlanmıştır. 2003’teki ABD işgalinden önce resmî rakamlara göre Irak’ta yaşayan Filistinli sayısı 23 bindir.

filistinliler

Arap Baharı’ndan Sonra Farklı Arap Ülkelerinden Gelen Filistinliler

2010 yılında Tunus’ta başlayan “Yasemin Devrimi”nin ardından Mısır, Ürdün, Suriye, Bahreyn gibi birçok ülkede hükümet karşıtı gösteriler yaşanmıştır. Bu olaydan sonra Ortadoğu’nun çeşitli ülkelerinden Türkiye’ye yaklaşık 1.000 Filistinli ailenin geldiği tahmin edilmektedir.

filistinlilerrd

Suriye’den Gelen Filistinliler

2011 yılında Suriye’de başlayan sokak gösterilerinin kısa sürede iç savaşa dönüşmesiyle ortaya çıkan krizin en önemli sonuçlarından biri, 13 milyondan fazla kişinin göç etmek zorunda kalmasıdır. Suriyede yaşayan Filistinliler de göç etmek zorunda kalmıştır. Bugün Türkiye’de Suriye’den gelen 3 bin 500 Filistinli aile olduğu tahmin edilmektedir.

filistinleer

Filistin’den Gelen Öğrenciler

Türkiye’de Filistin’den ve farklı ülkelerden gelen 8 bin civarında Filistinli öğrenci eğitim görmektedir. Bunların yaklaşık 500’ü Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı bursundan faydalanmaktadır. 

Haber Merkezi