Gezi tutkunları her yıl yurtdışı seyahatine giderken döviz bürolarında verdikleri para ve aldıkları para arasındaki farka bakarak şaşkınlık içinde kalıyor ama bu şaşkınlığı ortadan kaldıran Türk parasının değerli olduğu ülkeler de mevcut. Özelikle Euro, Dolar, Sterlin gibi para birimleriyle Türk lirası arasındaki uçurumun git gide büyümesi seyahat tutkunlarını Türk lirasının değerli olduğu ülkelere yönlendirdi. 1rika kıtasından Avrupa’ya, Asya kıtasından Afrika’ya kadar tüm kıtalarda Türk lirasının değerli olduğu ülkeler mevcut. İşte Türk lirasının değerli olduğu ülkeler...

UKRAYNA

Avrupa kıtasında yer almasına rağmen kimlik kartımızla, vize ve pasaportunuz olmadan gidebileceğimiz ülkelerin başında Ukrayna geliyor. 2023 yılında 1 Türk lirası 1,96 Ukrayna Grivnasına eşit. Ucuz uçak bileti bulmanın da mümkün olduğu Ukrayna, eğlenceli gece hayatı, tarihi güzellikleri Unesco Dünya Mirası Listesine giren tarihi eserleri, kendine özgü içkileriyle mutlaka görmeniz gereken ülkeler arasında yerini alıyor.

st-andrew-s-church

TAYLAND

Türk parasının değerli olduğu ülkeler arasında en güzeli hangisi desek Tayland doğal güzellikleriyle bir adım öne geçebilir. Budist tapınakları, kendine özgü mimarisi ve baharatlı yemekleri, plajları, spa ve masaj merkezleri, eğlenceli clubleriyle mutlaka görmeniz gereken ülkelerden biri. 2023 yılı itibariyle 1 Türk lirası 1.78 Tayland Bahtı ile karşılık buluyor.

tayland-en-guzel-adalar-1280x720

ÇEK CUMHURİYETİ

Romantik ülkeler listesinin ilk 10’unda kesin yer alacak ülkelerden birisi olan Çek Cumhuriyeti Prag şehriyle ünlü.  Her yıl binlerce turistin akın ettiği Prag tam bir Orta Avrupa şehri diyebiliriz. Gotik mimarinin en güzel örneklerini görebileceğiniz ülkede doyasına gezerek sokak aralarında kesinlikle kaybolmalısınız. Oldukça küçük olan bu şehirde muhteşem cafeler, restoranlar bulunuyor. Para birimi ise bizim Türk lirasına göre oldukça düşük kurlu seyrediyor. 1 Türk lirası yaklaşık olarak 1,19 Çek korunasına denk geliyor. Ancak buranın pahalı bir şehir olduğunu söylememizde fayda var.

cek-cumhuriyeti

SIRBİSTAN

Son yıllarda Türklerin yurt dışı seyahati için sıklıkla tercih ettikleri Sırbistan, hiç yabancılık çekmeyeceğiniz coğrafyalardan bir tanesi. Başkent Belgrad Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada yer alıyor ve şehrin en güzel noktalarını nehir manzaralı destinasyonlar belirliyor. Sırbistan’ın en büyük kenti olan Belgrad renkli gece hayatı, tarihi eserleri, savaştan kalma izleri ve coğrafi güzellikleri ile mutlaka görmeniz gereken şehirler arasında yer alıyor. 2023 yılı itibariyle 1 Türk Lirası 5,82 Sırp Dinarına eşit sayılıyor. Oldukça ucuz olan şehirde keyif dolu bir tatil yapabilmeniz mümkün. 

belgrad_sehir_rehberi2

RUSYA

Vizesiz olarak seyahat edebileceğiniz Rusya, her mevsim görmeye değer manzaraları ve Moskova’da yer alan Kızıl Meydanı ve eğlence hayatı ile ön planda olan bir ülke. Özellikle kış aylarında kar festivalleriyle bir şölen ülkesine dönen Rusya’da görebileceğiniz tarihi eserler arasında Puşkin Müzesi, Lenin mozolesi, Kremlin Sarayı ve sayısız müzesi bulunuyor. Türk parasının oldukça değerli olduğu ülkede 3,66 Rus rublesi 1 Türk lirasına eşit sayılıyor.

U-kremlin-sarayi-rusya-sehir-manzarasi-dunyaca-unlu-sehirler-kanvas-tablo1455893402-800

HİNDİSTAN

Başlı başına kendine özgü ve muhteşem bir coğrafya olan Hindistan, tapınakları ve yemek kültürüyle mutlaka keşfetmeniz gereken rotalardan. Bu ülkede o kadar çok keşfetmeniz gereken yer var ki aylarca seyahat etseniz bile bitiremeyebilirsiniz. Binlerce tanrılı bu ülkede 1 Türk lirası karşılığı 4,35 Hint rupisi.hindistan-scaled

MAKEDONYA

Yeme, içme, konaklama ve ulaşım ücretlerinin oldukça ucuz olduğu Makedonya’ya gitmek için vize almanıza gerek yok! Uygun fiyatlı yurt dışı tatil planınızı Büyük İskender’in ülkesinde yapabilirsiniz. En önemli ve güzel şehirleri arasında Ohrid ve Üsküp yer alıyor. Manastırlarıyla ünlü Bitola şehrini de ziyaret etmeden Makedonya’dan ayrılmayın! Türk lirasının değerli olduğu bu ülkede 1 TL karşılığı  yaklaşık 3,05 Makedon Dinarı yapıyor. 

Ohrid-iStock-509809090-1024x683

VİETNAM

Amerikan filmlerinde görmeye alışık olduğumuz bu güzel ülke, doğanın en gizli hazinelerini barındırıyor. Savaştan kalma izleri hiç yok etmeyen bu ülkede Vietnam askerlerinin saklandığı tünel ve dehlizler, kullandıkları savaş aletleri ve silahlar hepsi hala cephe alanında sergileniyor. Ayrıca Vietnam’da en ünlü spor giyim markalarının ürünlerini çok uygun fiyata satın alabiliriz. Türk lirasının gerçek anlamda bir tomar para ettiği ülkede 1 TL karşılığı 1248,66 Vietnam dongu. 

vietnam
 

Bugün Erzurum’da hava nasıl olacak? 29 Eylül Erzurum hava durumu! Bugün Erzurum’da hava nasıl olacak? 29 Eylül Erzurum hava durumu!

Haber Merkezi