TURİZM

Yaz bambaşka bir mevsim. İnsan tabiatın kucağında. Deniz insan dolu. Üç tarafı denizlerle dolu memleketimizin her sahili ayrı güzel. Ayrıca başta Van gölü; yüzme imkanı olan birçok göl ve akarsu var. Su nimetimiz bol.

Afrika kıtasında bir su kuyusu nasıl mutlu ediyor insanı. İnsanın vücudumuzun yüzde yetmişi su. Bu arada yılların tecrübesi ile DSİ devlet şu işleri hakkı teslim edilmesi gereken bir kurum. İçinden başbakan, cumhurbaşkanı Süleyman DEMİREL GAP projesine böyle başladı.

Bu sene Antalya’ya gelen turist sayısı rekor kırıyor. İki senedir turizm ülkemizde canlı. Turist sayısı arttı. Esnaf, otel ve pansiyon sahipleri, yerel halk mutlu. Bir zamanların meşhur şarkısı; düşünün Akdeniz ‘de mutlu bir Hollandalı şarkısı yaşanıyor. Rahmetli Özal bölgeyi Turizm mastır planı olarak ortaya koymuştu. Sonuç son derece başarılı. Tabi ki daha iyisi yapılır.

Ülkemizin bacasız sanayisi turizm her geçen gün daha iyiye gidiyor. Son olarak sektörün içinden birisini bakan yaparak ; teori ile pratiği bir araya getiriyoruz. Kolay değil bu noktaya ulaşmak.

Eğitim alanında önemli bir adım atıldı. Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm bakanlığı iş birliği sağladı. Turizm eğitimi veren okullar ayrı bir statüye sahip olacak.  Sezon zamanı herkes işte olacak. Hem para kazanacak hem de pratiği öğrenecek. Ölü sezonda da teorik eğitim görecek. Böylelikle eğitimli personel ihtiyacı karşılanmış olacak. Meslek nitelikleri ve kaliteleri gelişecek.

Otelcilik alanında yapılması gerekenler var. İlk öncelik tüm kamu kuruluşları ve sendikalara ait eğitim, dinlenme ve sosyal tesisler derhal kapatılmalı. Beleş kullanılan bu tesislerden, esas mensupları yararlanamıyor. Sendikacılık otel işletmek olamaz. Konaklama tesisleri ticaret işidir, yandaş ağırlama yuvası değil. Yemeli içmeli toplantılar artık sona ermeli.

Tur şirketleri çok ciddi denetlenmeli. Bürolar banka şubelerinden daha güzel ve kaliteli olmalı. Hizmet kalitesi artırılmalı. Hedef herkesin sisteme girmesini sağlamak olmalı. Tüm ulaşım ve konaklama satın almaları bu sistemden sağlanmalı.

Yatçılık biz de daha hızlı gelişmeli. Çok iyi bir yat imalatı, marina ve yat kiralama servisleri sektörü var. Sadece tanıtılması ve pazarlaması iyi yapılması. Önemli bir istihdam alanı. Butik meslek lisesi derhal açılmalı. Ara eleman yetiştirmek için gayret sarf edilmeli.

Rafting, trekking, kampçılık, doğa, dağcılık turizminde daha planlı adımlar atılmalı. Rotaların belirlenmesi ve destek birimlerinin oluşmasını sağlamak lazım. Sektörün seviyesini önemli bir düzeye ulaştırmak lazım. Güvenlik ve kurtarma birimleri çok iyi oluşturulmalı.

Sağlık turizmi isim olarak geçmemeli. Dünyanın her yerinden tedavi amaçlı çözüm üreten bir merkez olmalıyız. Şehir hastaneleri bu amaçla kullanılmalı. Hedef dil bilen personellerle şifa aranan ülke olmak.

Termal turizmde bu amaçla kullanılmalı. Tıp fakülteleri ile iş birliği içinde önemli adımlar atılmalı. Fizik tedavi için özellikle imkan oluşturmalı. Masaj özellikle ehliyetli insanlar tarafından yapılmalı.

Gastronomi başlı başına bir turizm olayı olmak yolunda. Artık çeşitli yeme içme destinasyonları ortaya çıkıyor. Nitelikli personel ve mutfak araç gereç sektörlerinde kalite sağlanmalı. Hedef büyük bir potansiyel oluşturmak olmalı. Ev hanımları butik işletme ve üretim tesisleri ile bu işin içine alınmalı.

Şerbet,hoşaf,şıra,ayran vb. milli içeceklerimiz çok daha iyi üretilmeli ve hayatın içinde yerini bulmalı. İçecekte kolaya kaçmaktan vazgeçmeliyiz.

Tanıtım kitapları ve gezi kitapçıklarını daha cezbedici ve çözüm bulucu hazırlamalıyız. Çok planlı bir yayımcılık sektörü oluşturmalıyız. En az 10 dilde yayın yapabilmeliyiz. Kendi kendimize öğünmek yerine ele kendimizi hayran bırakmalıyız.

Bizim yazılı olmayan anayasamız BACASIZ SANAYİ TURİZM. Kimse unutmasın. Hedef herkese bu imkanları sunabilmek.

Turizm polisi ve jandarması ile sahil güvenlik danışmanlık ve yol göstericilik görevini daha iyi ve vizyonlu yapmalıdır.

NOT

Turizm kitaplığı, belgeselleri ve tanıtım filmleri seferberliği başlatmalıyız. Bakanlık bu konuyla ilgili koordinasyonu sağlamalı. Bu konuyla ilgili araştırmacı gazeteci ve yazar yetiştirilmeli. Akademinin eser vermesi ve araştırma yapılması sağlanmalı.

Bilgi turizmin en temel dayanağı. Veri konusunda çok titiz olunmalı ve arşiv disiplini sağlanmalı.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

23.07.2019

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470