Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı mesaj yayımladı Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı mesaj yayımladı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın galip gelmesinin ardından  Millet İttifakı’nda hareketli günler yaşandı. Altılı masa bileşenlerinden olan İYİ Parti’den ‘ittifak bitti’ açıklamaları peş peşe gelirken; CHP’de de ‘değişim’ sesleri yükseldi.

Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte ittifak tartışmaları siyaset gündeminde yeniden yerini aldı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yerel seçimlere yönelik olarak İYİ Parti’ye ‘ittifak’ çağrısı yaptı.  İYİ Parti, Bahçeli’nin çağrısıyla ilgili, “Türkiye sevdalılarını ülke ve millet hayrına İYİ Parti’de buluşmaya davet ediyoruz.” açıklaması yaparken; CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye’yi düşünen muhalefet partileri bir araya gelir” dedi.

Son olarak Sözcü Tv’nin canlı yayınına katılan İYİ Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez ve eski CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer arasında ‘ittifak’ tartışması yaşandı. Gaye Usluer, Balıkesir’in ittifak yüzünüzden kaybedildiğini söylerken, Turhan Çömez ise “Kemal Bey de seçimlerden önce sizin anketlerinize göre yüzde 60 kazanıyordu” dedi.

USLUER: BALIKESİR’İ İYİ PARTİ YÜZÜNDEN KAYBETTİK

Usluer, “Elbette ki ittifaklar karşılıklı fedakarlıklar yapılarak oluşturulmuştur. Ancak bunun sonuncunda örneğin Balıkesir ili, Sayın Turhan Çömez’in de milletvekili olduğu il yapılan anketlerde CHP adayı tarafından alınabiliyor görülürken ittifak nedeniyle İYİ Parti’ye verilmiştir ve Balıkesir kaybedilmiştir. Esasında hep o kazanılan 11 büyükşehri konuşuyoruz ama kaybedilen şehirler de ittifakların sonucudur. Bunları da belki tartışmak gerekir. İYİ Parti ’11 büyükşehir bizim sayemizde alındı’ diyor ama burada karşılıklı fedakarlık süreci oluşmuştur. Örneğin Balıkesir CHP adayı olduğunda kazanılabiliyorken İYİ Parti orada iddiada bulunmuştur. ‘Biz alalım, biz alırız’ diye, alamamıştır.” ifadelerini kullandı.

ÇÖMEZ: ANKETLERİNİZE GÖRE KEMAL BEY DE YÜZDE 60 KAZANIYORDU

İYİ Partili Turhan Çömez ise Gaye Usluer’in sözleri üzerine 2019’daki yerel seçim döneminde CHP teşkilatlarının çalışmadığı için Balıkesir’in kaybedildiğini iddia etti. Çömez, “Haksız ithamda bulunuyorsunuz. Söyledikleriniz doğru değil Balıkesir özelinde. Ben şimdi kalkar ‘CHP teşkilatları çalışmadı’ desem polemik büyür. Söyledikleriniz yanlış. Ona bakarsınız Kemal Bey de seçimlerden önce yüzde 60 kazanıyordu sizin anketlerinize göre” dedi.