TRT ve riyakarlığı

TRT’nin kamu hizmeti yayıncılığına yönelik olan eleştiriler tam gaz devam ederken, TRT Genel Müdürlüğü’nde bir araya gelen TRT çalışanları, ellerinde ki yazılı dövizlerle birlikte bir basın açıklaması düzenlediler.  Düzenlenen basın açıklaması ile TRT’ye ve çalışanlarına ‘haksızlık’ yapıldığının altı çizildi. Hatta bununla da kalmadılar bir adım daha öteye giderek, TRT’nin ‘tarafsız yayın’ yaptığını ve ‘şiddete karşı durduğunu’ hiç yüzleri kızarmadan dile getirdiler. Yüzleri kızarmadan diyorum çünkü aşağıda son bir ayda TRT’de Cumhurbaşkanı adaylarına ve parti yöneticilerine verilen sürelere bakıldığında TRT çalışanlarının iddia ettiği gibi TRT’nin tarafsız yayıncılık yapmadığı açık bir şekilde, rakamlarla orta yerde duruyor.

Bahsettiğim rakamları sallamıyorum. Rakamlar RTÜK istatistiklerinden alınmıştır. Rakamları olduğu gibi veriyorum.

TRT Haber kanalında 01-06 mayıs 2018 tarihleri arasında siyasi partilere ve siyasi parti temsilcilerine ayrılan sürelerin toplamı; AKP: 15:45:05 (15 saat 45 dakika 05 saniye), MHP: 00:14:32 (00 saat 14 dakika 32 saniye), CHP: 01:14:22 (01 saat 14 dakika 22 saniye), HDP:Yok, İYİ PARTİ: 00:09:30 (00 saat 09 dakika 30 saniye , SP: Yok

Yine aynı şekilde;

TRT Haber kanalında 07-13mayıs 2018 tarihleri arasında siyasi partilere ve siyasi parti temsilcilerine ayrılan sürelerin toplamı;  AKP: 30:44:41 (30 saat 44 dakika 41 saniye), MHP: 00:31:36(00 saat 31 dakika 36 saniye), CHP: 03:07:04 (03 saat 07 dakika 04 saniye), İYİ PARTİ: 00:09:30 (00 saat 09 dakika 36 saniye), HDP: Yok, SP: Yok

TRT’nin siyasi partilere ve yöneticilerine yukarıda ayırdığı süreleri ilkokul ikinci sınıf öğrencisinin önüne dahi koysanız rakamlarda bir eşitsizliğin olduğunu sizlere söylemiş olacaktır. HDP ve SP’ye hiç yer vermeyen, CHP, MHP ve İYİ Parti’ye kısıtlı süreler veren TRT nasıl oluyor da tarafsız yayıncılık yapıyor? Bu rakamlara bakarak TRT’nin tarafsız yayıncılık yaptığını iddia etmek ve TRT’yi eleştiren Cumhurbaşkanlarına seslenmek tam riyakarlıktır.

‘TRT’nin sürekli hedef tahtasına olması kendi çalışmalarımızı olumsuz etkilemektedir’ diyen TRT çalışanları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a daha fazla yer verilmesinin gerekçesini ise şu şekilde açıklıyorlar; “Kamu yayıncısı olarak yayınlamakla yükümlü olduğumuz Cumhurbaşkanı faaliyetleri çerçevesinde Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi tören, kabul ve yurt dışı-yurt içi ziyaretleri TRT ekranlarında yer almaktadır.”

TRT çalışanlarının bu açıklaması ancak ve ancak tarafsız bir cumhurbaşkanı için geçerlidir. Fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan bile sayısız yerde sayısız kere partisi ile ilişkisinin devam ettiğini ve partili Cumhurbaşkanı olduğunu açık bir şekilde üzerine basarak söyledi. Halkın kaynakları ile yayın yapan TRT’nin yukarıda verilen rakamlara bakılarak kamu yayıncılığı yapmadığı açık ve net ortadadır. Dolayısıyla halkın bu konuda ki eleştirileri yerinde ve haklı eleştirilerdir. Ben TRT çalışanlarının da TRT’nin kamu hizmeti yayıncılığı yaptığına inandığını da sanmıyorum. Yapılan basın açıklamasında yer almayı da maksat cemaatte bulunmak olarak değerlendiriyorum…

Farklı etnik unsurların, inançların ve değerlerin sesi olamayan; bu inançların ve etnik unsurların kaynaklarından pay alan bir TRT’nin, son dönemlerde muhalefet adaylarının söylediği gibi kapatılması yararlı olacak mıdır? Tartışmalıdır. Çünkü medya ve iktidar ilişkisi göz önünde bulundurulduğunda bağımsız, özerk ve demokratik bir kamu hizmeti yayıncılığı mümkün görünmüyor. En azından Türkiye için mümkün görünmüyor. .

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

01.06.2018

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
363.999

VAKA

316.008

İYİLEŞME

9.874

ÖLÜM

47.991

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
43.385.581

VAKA

29.095.845

İYİLEŞME

1.157.714

ÖLÜM

14.289.736

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Bilinçaltınız sizin düşünceleriniz ile şekillenecektir. Olumlu düşüncelerle zihninizi donatırsanız olumlu olayları yaşarsınız.

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Arkadaşlık ilişkileriniz, sosyal çevrenizle alakalı geçmişten gelen bazı durumlar ya da şu anki yaşananlardan kaynaklı çeşitli gelişmeler olabilir.

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Bazen olmuyorsa olmuyordur deyip yeni başlangıçlar yapmanız gerekebilir.

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  İlişki kurarken dikkatli olmanız gereken bir süreçtesiniz.

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Kadersel tanışmalar hayatınızda büyük dönüşümlere gebe olabilir.

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Ani kararlar, hızlı durum değişiklikleri, yaşayabilirsiniz. Adım atarken düşünmeniz ve ileriyi görerek davranmanız oluşabilecek sorunları azaltacaktır.

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Haklılık payınız elbet anlaşılacaktır. Herkese tüm her şeyinizi anlatmamaya özen göstermelisiniz.

  Devamı

  AKREP BURCU

  Bu dönemde çevrenizle alakalı bazı durumlar için sizden yardım istenebilir.

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Sert çıkışlardan kaçınmalısınız ve tatsızlıklardan olabildiğince uzak durmalısınız.

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Değişiklik yapmak hayatınızın her alanında size iyi gelecektir. Değişiklikten, farklılıktan çekinmeyin. Buna ihtiyacınız var.

  Devamı

  KOVA BURCU

  Sorunlarınızı iletişim kurma şeklinizle çok rahat çözebileceksiniz. Bugün sadece agresif yaklaşımlardan uzak durun.

  Devamı

  BALIK BURCU

  Yeni bir başlangıç yapabilirsiniz ancak değişken olmamalı kararlarınızda emin olarak yürümelisiniz.

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.