a

TOY: Sağlık alt yapısında ki dönüşümün meyvelerini yiyoruz

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Genel  Başkanı  Hakan Toy, Covid-19 süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türk milleti olarak bu sınavı başarılı bir şekilde yürüttüğümüzü  dile getiren Toy, “Son yıllardaki sağlık alt yapısında ki dönüşüme bakıldığında  devasa Şehir hastanelerinin yapılması, eski hastanelerin dönüştürülmesi, sağlıkta kendi ilacımızı kendi cihazımızı üretmenin atılımlarının bu gün meyvelerini yiyoruz “ ifadelerini kullandı.

Tüm dünyayı etkisi altına alarak küresel bir salgın haline dönüşen COVID-19, birçok değişikliği de beraberinde getirdi. Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası  Genel  Başkanı  Hakan Toy, Covid-19 süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulunarak normalleşme sürecine döndüğümüz bu günlerde  vatandaşların  eskisi gibi  tedbiri elden bırakmaması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası  Genel  Başkanı  Hakan Toy, Covid-19 süreciyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Çin’ in Vuhan kentinde başlayarak bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs COVİD – 19 ülkemizi de Mart ayından itibaren etkisi altına almış durumda.Bu sürecin en büyük mücadele edenleri  kahraman sağlık ve sosyal hizmetler çalışanları oldu. Halkımıza canla başla hizmet etmekteler. Bize göre sağlık ekip işidir. Doktorumuzdan – hemşiremize, sağlık teknisyenimizden – temizlikçimize, laborantımızdan – hasta bakıcıya kadar hepsi bir ekibin parçasıdır. Bunların hepsi canlarını öne atıp koronavirüse karşı mücadele ediyorlar.“

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İŞLERİNİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN CANLA BAŞLA ÇALIŞTIK”

Tabii bu süreçte bize de düşen görevler oldu biz de sağlık çalışanlarının işlerini kolaylaştırmak için canla başla çalıştık. Pandemi süresince Sağlık Bakanlığında pandemi servislerinde çalışanlar ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı yaşlı bakım merkezlerinde ve çocuk sevgi evlerinde çalışanlar, bu süreçte evlerinden, çocuklarından ve sevdiklerinden uzak kaldılar. Onların çocuklarına ve sevdiklerine kavuşmaları içinde bütün vatandaşlarımızın gereken tedbirlere uymalarını istiyoruz.”

“TÜRK MİLLETİ OLARAK BU SINAVI BAŞARILI BİR ŞEKİLDE VERİYORUZ”

Başkan Toy: Bütün dünyayı etkisi altına alan COVİD – 19’a karşı dünya şu anda insanlık sınavı veriyor. Biz Türk milleti olarak bu sınavı başarılı bir şekilde veriyoruz. Bunda da bizim sağlık alt yapımızın büyük etkisi oldu. Son yıllardaki sağlık alt yapısında ki dönüşümün bu gün biz meyvelerini yiyoruz. Faydasını görüyoruz. Devasa Şehir Hastanelerinin yapılması, eski hastanelerin dönüştürülmesi, tek kişilik odalara geçilmesi, sağlıkta kendi ilacımızı kendi cihazımızı üretmenin atılımlarının bu gün meyvelerini yiyoruz.

“VATANDAŞLARIMIZIN TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAMASI GEREKİYOR”

Amerika’da, İtalya’da, İspanya’da yaşlılar ölüme terk edildiler ifadesini kullanan Başkan Toy, “Biz de tam tersi, kolluk kuvvetlerimiz, gönüllü vatandaşlarımız ve devletimiz yaşlılarımızın ayağına hizmet götürüyorlar. Huzurevlerimizde, Çocuk Sevgi evlerinde çalışanlar, orada kalanlara virüs bulaşmasın diye 14 gün evlerine gitmeden bulundukları kurumdan ayrılmadan görev yapıyorlar. Bu büyük fedakârlık ve özveri. Tabii bu sürecin büyük kahramanlarından biri de hükümetimiz ve Sağlık Bakanımız. Dünya devletlerinin aksine bizde ilk vakanın görüldüğü anda tedbir alındı. Okullarımız kapatıldı. Kafeler, AVM’ler gibi virüsün yayılmasına büyük etki edecek yerler kapatıldı. Ücretsiz maske dağıtıldı. Virüsün kontrol altına alınması açısından alınan tedbirlerin çok büyük etkisi oldu. Sağlık Bakanımız süreci çok iyi yönetiyor. Hükümetimiz, bilim kurulunun önerilerine ekonomik kaygı gütmeden uyum sağladı. Dünyada birçok ülke, ekonomilerini düşünerek, fabrikalarını kapatmadı, normal hayat standartlarına devam ettiler, tedbirlere uymadılar. Fakat devletimiz bilim kurulunun önerilerine harfiyen uyarak, süreci çok iyi yönettiler. Bundan dolayı başta Cumhurbaşkanımızı, Sağlık Bakanımızı ve bütün hükümet görevlilerini tebrik ediyorum. Fedakâr Sağlık ve Sosyal Hizmetler çalışanlarını canı gönülden kutluyorum. Şimdi normalleşme sürecine adım adım dönüyoruz. Fakat vatandaşlarımızın tedbiri elden bırakmaması gerekiyor. Bir süre daha sosyal mesafeye dikkat ederek sarılmadan tokalaşmadan bu virüsün tamamen bitmesi için mücadele etmemiz gerekiyor” dedi.

“DOKTOR VE HEMŞİRE KADAR HASTA BAKICI DA HASTAYLA TEMAS HALİNDE”

 Sağlık Çalışanlarından herkes için ek ödeme talebinde bulunan Toy, şunları dile getirdi:

“657 Devlet Memurları kanununa göre çalışanlara ek ödeme verilirken, işçi kadrosunda çalışanların sağlıkçı olmadıkları belirtilerek, bu işçi kardeşlerimize ek ödeme verilmedi.. Doktor, hastanın  muayenesini yapar, hemşire kontrollerini yapar, hasta bakıcı ise hastanın bütün ihtiyaçlarını karşılar, temizliğini yapar. Burada doktor ve hemşire kadar hasta bakıcı da hastayla temas halinde. Böyle bir durumda işçi kardeşlerimize ek ödeme yapılmaması bizleri üzmüştür..Ülkemizde, huzurevi, çocuk sevgi evleri çalışanları 14 gün evlerine gitmeden, çocuklarından, sevdiklerinden ayrı kalarak görevlerini yerlerine getiriyorlar. Televizyonlara da defalarca yansıdı. Sağlık çalışanı anne babalar çocuklarını bu süreçte uzaktan sevmek zorunda kaldılar. Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası olarak, Cumhurbaşkanımızdan Sağlık ve Sosyal Hizmetler çalışanlarının bunca fedakârlığına ve öz verili çalışmalarına karşı yaşanan bu durumun son verilmesini talep ediyoruz.”

“DEVLETİMİZE VE MİLLETİMİZE ELİMİZDEN GELDİĞİ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ”

Toy: Biz Türk – İş ve Türkiye Sağlık-İş olarak her zaman devlet ve millet çıkarlarımızın yanında olduk. Olmaya da devam edeceğiz. Özelde ise işçimizin sosyal, ekonomik ve özlük haklarının en büyük savunucusuyuz. İşçi haklarımızı da sonuna kadar dile getirip savunacağız. İnsanlık olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Koronavirüs hepimiz için bir tehdit. Ülkemiz de bu tehdidin altında. Bu sürecin geçmesi için biz devletimize ve milletimize elimizden geldiği desteği vermeye hazırız. Bu büyük tehdide karşı cansiperane mücadele eden sağlık ve sosyal hizmetler çalışanlarının da haklarının savunucusuyuz.

(Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER)

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Gölbaşı Belediyesi çiftçisini unutmadı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.