a

THD: Temel gereksinimde KDV kaldırılsın

Tüketici Hakları Derneği (THD), 2019 yılı bütçesinde yer alan dolaylı ve doğrudan vergilerin dağılımı ile vergiden muafiyet ve istisnalara ilişkin basın açıklaması yaptı. THD Başkanı Turhan Çakar, halkın yüzde sekseninin yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşadığını ifade ederek, “Gıda, su, elektrik ve doğalgaza uygulanan KDV kaldırılsın” dedi.

“2019 YILI BÜTÇESİNDE DOLAYLI VE DOĞRUDAN VERGİLERİN TOPLAMI 853.8 MİLYAR TL”

Tüketici Hakları Derneği dolaylı ve doğrudan vergilere yönelik basın açıklaması yaptı. Dernek adına açıklamayı yapan THD Genel Başkanı Turhan Çakar, 2019 yılı bütçesinde dolaylı ve doğrudan vergilerin toplamının 853.8 milyar TL olarak öngörüldüğünü belirterek açıklamasında şunlara değindi: “Bu tutarın yüzde 67.81’i, yani, 579 milyar TL’si dolaylı vergi, yüzde 32.19’u, yani, 274.8 milyar TL ise doğrudan vergidir.

2019 yılı bütçe öngörüsünde sermaye kesimine 178.7 milyar TL vergi muafiyeti ve istisnaları sağlandı. Eğer, bu istisnalar sağlanmasaydı, 2019 yılı bütçe öngörüsünde toplam vergi gelirleri 1 trilyon 32,5 milyar TL olacaktı. Bunun da yüzde 63.5’u, yani, 655 milyar TL’si dolaylı vergi, yüzde 36.5’u, yani, 377.1 milyar TL’si ise doğrudan vergi olacaktı. Kısaca, dolaylı vergilerin payı yüzde 67.8’den  yüzde 63.5’a düşecekti. Doğrudan vergilerin payı ise yüzde 32.19’dan yüzde 36.5’a yükselecekti.”

“EMEKÇİLER DOLAYLI VERGİLERİN BÜYÜK BİR ÇOĞUNLUĞUNU ÖDEMEKTEDİR”

Çakar, dolaylı vergilerin genellikle, tüketimden alınan ÖTV, KDV gibi vergiler olduğunu ifade etti. Dolaylı vergilerin büyük bir çoğunluğunun yoksullar, dar gelirliler ve emekçiler tarafından ödendiğine dikkat çeken Çakar açıklamasını şöyle sürdürdü: “Temel ihtiyaçlardan alınan dolaylı vergiler, tüm dünyada en haksız tüketici vergisi olarak adlandırılmaktadır. Türkiye, tüketimden alınan dolaylı vergilerde, yani, haksız tüketici vergileri sıralamasında dünyada ilk iki ülkeden birisidir.

Doğrudan vergiler arasında yer alan gelir vergisinin ise, üçte ikisini hiçbir şekilde vergi kaçırma olanağı olmayan emekçiler, yani bordro mahkûmları ödemektedirler. Bu yetmiyormuş gibi emekçiler, dolaylı vergilerin büyük bir çoğunluğunu da ödemektedirler. Kısaca, dolaylı ve doğrudan vergi olarak 2019 yılı bütçe gelirlerinin yüzde 85’ini emekçiler, dar gelirliler ve yoksullar  ödeyecektir.”

Çakar açıklamasına şöyle devam etti:

“2019 yılı bütçe öngörüsünde sermaye kesimine sağlanan 178.7 milyar TL 20 milyon çalışan ücretli emekçiye dağıtılmış olsa, her ücretli emekçiye yıllık ortalama 8935TL, aylık ortalama ise 745TL ödenirdi.

Türkiye’de halkın ödediği dolaylı vergilerin önemli bir oranı da aracılar ve firmalar tarafından devlete ödenmemektedir. Türkiye’de, hem çalışanları sömüren hem vergi kaçıran ve ödemeyen sermaye kesimine, ayrıca, vergiden muafiyet ve istisna sağlanması sermayenin diktatörlüğü değil midir?”

“HALKIN GIDASINDAKİ, SUYUNDAKİ, ELEKTRİĞİNDEKİ  VE DOĞALGAZINDAKİ KDV KALDIRILSIN”

Çakar, 2019 yılı bütçesi, “sermayeden indir yoksula bindir bütçesidir” ifadelerini kullanarak, “Vergide sermayeden indir, yoksula bindir anlayışı hukuka, adalete, kamu yararına ve tüketici haklarına aykırıdır. Zaten, vergi ödemeyen ve kaçıran sermaye kesimine muafiyet ve istisna sağlanması değil, adil bir vergi düzeni oluşturulmalıdır” dedi.

Temel gereksinim ürünlerindeki verginin kaldırılmasını gerektiğini belirten Çakar sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Sermaye kesimine muafiyet ve istisna sağlamak yerine, yüzde sekseni  yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşayan halkın ( yüzde 20’si açlık sınırının altında, yüzde 60’dan fazlası yoksulluk sınırın altında)  gıdasındaki, suyundaki, elektriğindeki  ve doğalgazındaki KDV kaldırılsın.”

(Türkan ÇATAL YILDIZ)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kahramankazan Sıfır Atık Projesi’nde örnek oluyor

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.