a

Tepebaşı Eğitim Merkezi hizmete açıldı

Türk Kızılay’ı Ankara’daki çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Bunlardan birisi ise Ankara’da yaşayan sığınmacılara yönelik projelerden birisi olan Tepebaşı Eğitim Merkezi’nin açılması oldu. Türk Kızılay’ının katkılarıyla açılan eğitim merkezinde çoğunluğu dul ve yetimlerden oluşan Iraklı Türkmenlere Türkçe ve okuma yazma kursları verilecek.

Ankara’da sığınmacıların daha iyi koşullarda yaşamaları için yeni eğitim merkezleri açılmaya devam ediyor. Sığınmacılara yönelik eğitim faaliyetleri, yönlendirme hizmetleri, geçim kaynağını geliştirme çalışmaları, beslenme, sağlık hizmetleri, sosyal etkinlikler, savunuculuk, koruma faaliyetleri ve sosyal uyuma yönelik gibi çalışmaların yürütüldüğü eğitim merkezlerinden birisi olan Tepebaşı Eğitim Merkezi Başkentteki sığınmacılara hizmet vermeye başladı. Türk Kızılay Ankara Şubesi tarafından, Keçiören İlçesinde hayata geçirilen Tepebaşı Eğitim Merkezi’nin açılışına Türk Kızılay Ankara Şube Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu, Türk Kızılay Göç hizmetleri Direktörü Bayram Selvi, Büyük Birlik Partisi Ankara İl Başkanı Mahir Alay, Keçiören AK Parti İlçe Başkanı Şükrü Özek, Osmanlı Türkmenleri Yaşatma, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Şafak Soy ve Iraklı Türkmenler katıldı.

“GÖÇMENLER KONUSUNDA YAPILANLARIN TAMAMLAYICISI”

Eğitim Merkezinin açılışında konuşan Türk Kızılay Göç Hizmetleri Direktörü Bayram Selvi, “Güneşli, güzel bir günde açmış olduğumuz bu merkezin hizmetlerinin de güneşli olacağına inanıyorum. Açtığımız bu merkez, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin göçmenler konusundaki yaptıklarının tamamlayıcısıdır. Merkez, dil hizmeti gibi önemli bir konuya hizmet verecek” dedi.

“TÜRK KIZILAYI DÜNYADA İLK ÜÇ ARASINDA”

Kırmızı, beyaz, al ve ak bayraklarımızın Dünya’nın dört bir tarafında dalgalandığını söyleyen Türk Kızılay Ankara Şube Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu, “Milletimizin elini her zaman onların üzerinde tuttuk, tutmaya devam edeceğiz. Bu yıl Türk Kızılayı’nın kuruluşunun 150 yılı. 99’lu yıllarda yaşanan depremlerden geçmişteki hatalarından biraz zarar gören Kızılay, bu küllerin arasından, tozların arasından ayağa kalkmayı becererek bu günlere geldi. Türk Kızılay, şu anda Dünya’daki Kızılay ve Kızılay teşkilatları arasında ilk üçe oturmuş durumda. Kırmızı, beyaz, al ve ak bayraklarımız Dünya’nın dört bir tarafında dalgalanmakta. Biz burada en büyük gücü milletimizden ve devletimizden alıyoruz.”

Kurdele kesim töreninin ardından Tepebaşı Eğitim Merkezi faydalanıcılarını kabul etmeye başladı.

TEPEBAŞI EĞİTİM MERKEZİ

Osmanlı Türkmenleri Yaşatma, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği iş birliğinde, Türk Kızılayı Ankara Şubesi’nin katkıları ile yaptırılan Tepebaşı Eğitim Merkezi’nde çoğunluğu dul ve yetimlerden oluşan Iraklı Türkmen kadınlara hizmet verecek. Proje kapsamında 30 kişilik gruplar halinde Telafer’den gelen kadınlara 2 grup halinde Türkçe ve okuma yazma kursları veriliyor.

UYGULANAN PROGRAMLAR

Ankara’nın üçüncüsüne kavuştuğu eğitim merkezinde koruma, psikososyal destek, sağlık, geçim kaynağını geliştirme ve sosyal uyum gibi programlar uygulanıyor. Koruma programıyla, insani kriz içeren durumlarda kişilere, gruplara yönelik şiddet, zorlama ve istismar ele alınıyor. Psikososyal destek ve sağlık programı kapsamında ise faydalanıcılara, sosyal işlevselliklerini yeniden kazanmaları, sığınmacı nüfusun göç sonrası yaşanması muhtemel olumsuz psikolojik etkilerle başa çıkma mekanizmaları güçlendirilip, eski yaşantıya dönmelerine destek veriliyor.

KURSLAR VE ETKİNLİKLER

Eğitim evinde faydalanıcılara yönelik uygulanan programlardan birisi de geçim kaynağını geliştirme. Yararlanıcılarının yaşam becerilerini geliştirebilmeleri için çeşitli kurslar ve etkinlikler düzenleniyor. Kurslara ek olarak, yararlanıcıların istihdamlarının kolaylaştırılması ve iş gücüne katılabilmeleri için de hizmet sağlanıyor. Geçim kaynağını geliştirme programı içinde; işe yönlendirme, meslek edindirme, mesleki ve beceri arttırma kursları bulunuyor.

SOSYAL UYUM

Eğitim Evinde uygulanan programlardan birisi de sosyal uyum. Program dahilinde sportif faaliyetler, kültürel aktiviteler, sanatsal eğitimler, gönüllülük faaliyetleri, empatinin arttırılmasına yönelik çalışmalar, broşür, video, seminer gibi farklı kaynaklarla vatandaşın ve göçmen topluluğun bilgilendirilmesi gibi çalışmalar yer alıyor.

(Türkan ÇATAL YILDIZ)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Çiğdem’de söyleşiler devam ediyor

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.