a

Tatlıbel: 7’den 70’e herkes enstrüman çalmalı ve söylemeli

Müzik evi çalışanlarından Murat Tatlıbel, enstrümanların gerekliliğini ve önemini Güçlü Anadolu Gazetesi’ne anlattı. 7’den 70’e herkesin bir müzik aleti çalması gerektiğini kaydeden Tatlıbel, Anadolu’nun en önemli simgelerinden birisi olan saz enstrümanını diğer enstrümanlardan daha fazla sattıklarını dile getirdi.

“İLK MÜZİK İŞLETMESİNİ 1980 YILINDA DEDEM DOĞAN MURAT TATLIBEL AÇTI”

Rahmetli dedesi Doğan Murat Tatlıbel’in 1980 yılında Hamamönü’nde müzik dükkanı açan ilk kişi olduğunu ifade eden Tatlıbel, “Hmamönü’ndeki müzik aletlerini üreten ya da satanların çoğu benim dedemin çırağıdır. Bu çıraklar zamanla dedemden ayrılarak kendi işletmelerini açtılar. Hepsi de bizim akrabalarımızdır. İşletmemizde birçok müzik aleti var. Saz, gitar, ut, davul, ney, kaval ve bendir dediğimiz tef gibi aletler bulunuyor. Her bütçeye seslenen enstrüman çeşitlerimiz mevcut. En çok sattığımız enstrümanların başında saz geliyor. Sazı daha çok öğrenciler gelip satın alıyor. Gitar ve keman batı kültürü olduğu için fazla rağbet görmüyor” şeklinde konuştu.

“KENDİMİZ ÜRETİP KENDİMİZ SATIYORUZ”

Kendi atölyeleri olduğunu bu atölyede hem üretim hem de satış yaptıklarını belirten Tatlıbel, “Aletlerin çoğunu kendimiz yapıyoruz. Yoğunluktan dolayı müzik dersi veremiyoruz. Ama bildiğimiz alanlara yönlendiriyoruz. Müşterilerin ihtiyaçtan dolayı en ucuz sazı alması, müzik aletlerinden anlamadıklarının göstergesidir. Yani kısacası ucuz etin yahnisi olmaz” dedi.

“GENÇLERİN MÜZİK ALETLERİNE YÖNELMESİ GEREKİR”

Çağımızın teknoloji çağı olduğunu ve herkesin bilgisayar ve telefon ile oynadığını söyleyen Tatlıbel, “ Özellikle gençlerimizin bu teknolojik aletlerden vazgeçip bir enstrüman aleti çalması gerekir. Çünkü gün geçtikçe gençlerimizi kaybediyoruz. Gitar, keman klarnet ve bu müzik aletlerin aksesuarlarını Çin’den ithal ediyoruz.  Saz ve ut gibi çalgıları ise kendimiz üretip satıyoruz. Çünkü bu aletler Anadolu kültürüne ait aletlerdir” diye konuştu.

“ENTRÜMAN ÇALMAK SADECE GENÇLERLE OLABİLECEK BİR ŞEY DEĞİL”

Kendi internet sitelerinin olmadığını, fakat sosyal medya hesaplarının mevcut olduğunu hatırlatan Tatlıbel konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “İnternet üzerinden alışveriş yapayı pek tercih etmiyoruz. Dünyanın her yerine özel bir kılıf ile sazlarımızı gönderiyoruz. Enstrüman çalmak sadece gençlerle olabilecek bir şey değil. 7’den 70’e her kesin çalması söylemesi gerekir. Dünya o zaman güzelleşmiş olacaktır.”

(Güçlü ANADOLU/ Kadir GÜRHAN)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

‘Yetersiz Bakiye’ Yenimahallelileri kahkahaya boğdu

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.