Taraftar ve oyuncu iletişimi

Bir futbol maçında oyuncuların nasıl ki birbirleriyle, kaleciyle ve teknik direktörle iletişimi kaçınılmaz bir gereklilikse, oyuncunun taraftar gurubu ile iletişimi de aynı derece de önemlidir. Bu önem derecesi korunduğu takdirde, hem oyuncunun hem taraftarın hem de takımın mutlu sona ulaşması kaçınılmaz oluyor.
Bu kaçınılmaz sonu şu soruya benzetiyorum: Yumurtamı tavuktan çıktı yoksa tavuk mu yumurtadan? Hala gizemli cevabını koruyan bu soruya halk arasında verilen yanıtlar da farklılığını korumaktadır. Fakat genel geçer bir cevap düşünüldüğünde her ikisinin de birbirinden çıktığı söylenebiliyor. İki durumlu bir önem derecesinden bahsediyoruz.
Yukarı da sorulan soruyu şu şekilde uyarlayıp devam edelim: Takımı oluşturan taraftar mı yoksa taraftarı oluşturan takım mı? Yukarıdaki sorunun cevabında görüldüğü gibi iki durumlu bir önem derecesi mevcut. Çünkü takım için taraftarın, taraftar için de takımın gerçekliği kaçınılmazdır. Bu kaçınılmazlığı sürekli kılan ve mutlu sonuca ulaştıran ise iletişimin ta kendisidir. İletişimin buradaki önemi bu şekilde ortaya çıkmaktadır.
Son haftalarda oynanan maçlara baktığımızda oyuncular ve taraftarlar arasında bir iletişim kopukluğu bulunuyor. Oyuncuların, oynadıkları takımların köklü geçmişinin ve değerinin farkına varamamaları nedeniyle bir takım tatsız hadiseler meydana geldi. Beşiktaş ve Fenerbahçe takımları yukarıda bahsettiğim hadiselerin başında geliyor. Her iki takım da, var olan kalıpların gerisinde ve taraftar tepkisi kıskacında yer alıyorlar. Beşiktaş ve Fenerbahçe’de oynayan oyuncular, üzerine düşen görevi yapmadıkça ve bulundukları köklü kurumun değerlerinin farkına varıp saha da ter dökmedikçe taraftarın kıskacında olmaya devam edeceklerdir.
Gerek Beşiktaş Spor Kulübünün, gerekse Türkiye milli takımının marka değeri olan ve adı birçok Avrupa futbol takımı ile de anılan Oğuzhan Özyakup’u örnek vererek yazımıza devam edelim. Oğuzhan Özyakup, futbol hayatının en sönük yılını yaşıyor diyebiliriz. Taraftarın gözünde belirli bir oyun tarzı yarattıktan sonra, düşüş yaşıyorsan taraftar cezanı keser. Bu durum futbolun acımasız bir gerçekliğidir. Taraftar futbolun cellâdıdır. Futbolu ve oyuncuyu yücelten de yerin dibine sokan da taraftar kendisidir. Sen taraftarın gözünde kendini kanıtlamış bir on numarasın. Taraftar Oğuzhan’dan çok şey bekliyor. Oğuzhan, bu beklentiyi karşılayamadığı her vakit taraftarın tepkisine maruz kalmaya devam eder. Profesyonel futbolcu, bu olumsuz tepkileri kendi lehine çevirip altından kalkan kişidir. Oğuzhan ne yapıyor? Gün geçtikçe batıyor. Oğuzhan’ın oturup düşünmesi ve acilen toparlanması gerekir. Yoksa dibi görmesi kaçınılmaz olacaktır.
Oğuzhan’ın, Quaresma’yı örnek alması gerekir. Quaresma’nın Genk maçında dakikalarca yuhalandığını, Çaykur Rizespor maçında ise dakikalarca ayakta alkışlandığını gördük. Quaresma bu işin altından kalkıyor, kalkabiliyor. Ne yapması gerektiğinin, nasıl oynaması gerektiğinin bilincinde. Aynı bilincin Oğuzhan’da oluşması gerekir. Tam da bu noktada oyuncu ve taraftar arasındaki iletişim çok önemli bir boyut alıyor. Oyuncunun bu iletişim filminde başrol oynaması gerekir. Aksi takdir de dibi görür.
Endüstriyel futbol çağında olduğumuzu unutmayalım. Yönetim ve başkanların bu durumu hiç ama hiç unutmaması gerekir. Artık ter dökerek takımı adına, varını yokunu ortaya koyarak oyun oynayan çok nadir oyuncu bulunuyor. Gökhan Gönül kaç haftadır bunun örneğini bize gösteriyor. Canı ‘Gönül’den oynadığını ortaya koyuyor. Fakat ödemeleri az da olsa geciken birçok oyuncu bunu yapmıyor. Ya da yapmak istemiyor. Kulübü ve taraftarı bu şekilde cezalandırma yoluna gidiyor. Onun için güzel bir oyun iyi ve zamanında yapılan bir ödemeye bağlı hale gelmiş durumda. Yönetim ve Başkanları buradan uyarıyoruz… dikkat edin!

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

01.11.2018

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
239.622

VAKA

222.656

İYİLEŞME

5.829

ÖLÜM

16.966

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
19.936.547

VAKA

12.143.142

İYİLEŞME

732.284

ÖLÜM

7.793.405

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  İletişim gücünüzün yüksek olduğu ve karşılıklı anlayış içinde olduğunuz bir gündesiniz. Parasal anla

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Bugün ilişkiler sizler için önemli olabilir. Değer duygusunu sorguluyor olabilirsiniz. Kendinize zam

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Geri planda kalan ve bilmediğiniz şeyleri öğrendiğiniz bir gün olabilir. Kendinizi açıklamak ya da s

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Hatalarınızı gözden geçirmek isteyip bunlarla ilgili bazı gerilimler yaşayabilirsiniz. Haklı olmanın

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Eski duygularınızın canlanacağı ve geçmişin güzelliklerle anılacağı bir gün içindesiniz. Kariyeriniz

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Finansal konularda yaşanabilecek hayal kırıklıkları ve yalanlara karşı dikkatli olmalısınız. Olaylar

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Kredi, borçlar ya da alacaklarınız ile ilgili konularda önemli bazı durumlar önünüze gelebilir. Hiç

  Devamı

  AKREP BURCU

  Evliliğiniz ya da ilişkinizde bir rekabet içinde olabilirsiniz. Öfkenizi kontrol etmelisiniz. Bu yüz

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Bugün maddi konularınız önemli olabilir. Çalışma hayatınızla ilgili oluşumlarda yanlış anlaşılma, un

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Hayata dair önemli yeni bir başlangıç yapabileceğiniz özel bir gün. Çalışma hayatınız ile ilgili yaş

  Devamı

  KOVA BURCU

  Aile ilişkilerinizin önemli olduğu bir gündesiniz. Yakın bir arkadaşınızdan aldığınız görüşme teklif

  Devamı

  BALIK BURCU

  Bugün parasal konular biraz moralinizi bozabilir. Sakinlikle empati yeteneğinizi devreye alırsanız b

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.