a

Tam kapanma

Önü alınamayan hızla yükselen vaka sayıları sonunda tam kapanma kararını getirdi. Covid-19 ile bir yılı aşkın süredir mücadele ediyoruz. Geldiğimiz nokta geçen seneden daha sıkı tedbirler almak oldu. Durum iyiye gideceğine hep daha kötüye gitti.

Önü alınamayan hızla yükselen vaka sayıları sonunda tam kapanma kararını getirdi. Covid-19 ile bir yılı aşkın süredir mücadele ediyoruz. Geldiğimiz nokta geçen seneden daha sıkı tedbirler almak oldu. Durum iyiye gideceğine hep daha kötüye gitti. Salgın başladığından beri belki de en zorlu süreci şu anda geçiriyoruz. Vefat edenlerin sayısı yüksek, vaka sayıları nüfusa oranla oldukça fazla. İşin kötü tarafı hala bu hastalık hafif atlatılıyor diyemiyoruz, genç insanlarda ölüm sayısı her geçen gün artıyor. Tüm bunlar yaşanırken tam kapanma kararının çıkmaması büyük saçmalık olurdu. Hala karara itiraz edenler var. 20 gün evde ne yapacağız diye isyan edenler var. Hindistan örneği tam da böyle bir dönemde acı gerçek ile herkesi yüzleştirdi. Hindistan bir Covid-19’u bitirdik dediği anda günlük vakalar 100 binlere fırladı. İnanılmaz bir artış var önlenemez bir hale geldi. Maalesef bu hastalık kendinizi rahat bıraktığınız anda sizi buluyor. Hiçbir gevşemeyi kabul etmiyor. Son dönemde çevremizde duyduğumuz vakaların birçoğu ev ziyaretlerinden kaynaklı çıkıyor. Herkesin kendi evinde durması tuz bile almaya komşuya gitmemesi gerekiyor. Başkalarının hayatını bu derece riske ettiğimiz bir dönemde birbirimizi bir süre daha görmesek çok daha iyi olacak. Hala ısrar kıyamet ziyaret diye tutturanlar da oturup bir düşünsünler. Ben neden bu kadar bencilim, neden kendimden başka kimseyi düşünmüyorum diye.
Tam kapanma 29 Nisan 2021 tarihi saat 19.00 saati itibari ile başlayacak. Ne kadar uyulacak muamma. Hafta sonu ülkede sokağa çıkma yasağı olduğuna kimse inanmıyor çünkü. Marketler hınca hınç dolu, parklar bahçeler tamamen dolu. Bu nasıl bir sokağa çıkma yasağı. Hele otel rezervasyonları zaten akıl alır gibi değil. Sırf sokağa çıkabilmek için otel rezervasyonu yaptıranlar var. Şehir şehir geziyorlar kimse de bir şey demiyor. Yoldan geliyoruz diyerek tüm şehirde takılıyorlar. Tam kapanmada bu tip şeylere izin verilmeyeceği söyleniyor. Umarız işe yarar, umarız insanlar bu sefer gerçekten evde kalır. 17 Mayıs tarihinden sonra bizi nasıl bir tablo bekliyor olacak izleyip göreceğiz. Umarız önlemler işe yarar ve umarız bu dönem son bulur artık. Aşılama hızının artması ile birlikte bu sürecin noktalanacağı söyleniyor fakat maalesef artık inanasımız gelmiyor…

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.