Memur maaş zamları toplu sözleşme oranları için geri sayım sürüyor. Binlerce memur maaşlarına yapılacak zam oranını merak ediyor. Arama motorlarında, "Memur zammı açıklandı mı? 2023 Memur zammı ne kadar oldu? Memur maaşları ne kadar olacak" soruları aratılıyor. Peki, Memur zammı açıklandı mı? 2023 Memur zammı ne kadar oldu? Memur maaşları ne kadar olacak? İşte tüm merak edilenler...

MEMUR VE MEMUR EMEKLİ ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Toplu Iş Sözleşmesi görüşmelerinde hükümet ve memurlar anlaşamamıştı ve süreç hakem kuruluna gitmişti. Hakem kurulu memur ve memur emeklileriyle ilgili zam oranın görüşmek için yeniden toplandı.

Kurul perşembe gününe kadar zam kararını açıklayacak. Yani önümüzdeki hafta itibarıyla memur ve memur emeklilerinin yeni dönem zamları netleşmiş olacak.

SGK Uzmanı Özgür Kaya, CNN Türk canlı yayınında şunları söyledi:

“Komisyon 1 Ağustos tarihinden bu yana 4’üncü kez toplandı. Bir türlü uzlaşma sağlanamadı. Nihai olarak da hakem kuruluna bu işin kararı kaldı. Hakem kurulunda bu hafta itibarıyla bununla ilgili çalışmalarına başladı. Perşembe gününe kadar nihai kararını vermiş olacak. 31 Ağustos tarihine kadar zam kararını vermiş olacak.!

HAKEM KURULU DAHA ÖNCE NE KARAR ALMIŞTI?

2012 yılından bu yana gerçekleştirilen 6 toplu sözleşme görüşmesinden 4’ünde uzlaşma sağlanırken, 2’sinde uzlaşma sağlanamadığı için Hakem Kurulu’nda karara bağlandı. Hakem Kurulu 2 toplu sözleşme döneminde toplam 4 yılın maaş zammını belirledi. Hakem Kurulu’nun verdiği 6’şar aylık dönemlerdeki maaş zammı kararlarının 1’i hariç tamamı hükümetin son teklifi doğrultusunda oldu. Söz konusu bir kararda ise hükümet 2012 yılı ilk yarısı için yüzde 3.5 zam verirken, Kurul yarım puan artırarak yüzde 4’e çıkardı.

Ancak, iki toplu sözleşme görüşmesinde de hükümetin verdiği son teklif, Merkez Bankası’nın o tarihteki enflasyon tahminine eşit veya üstünde oldu. Bu kez durum farklı. Çünkü, Merkez Bankası son enflasyon raporunda, 2024 yılsonu enflasyonunu yüzde 33 olarak öngördü.

Son halka arzlar son durum nedir? Son halka arzlar durum özeti nedir? Talep toplama işlemi başladı mı? Son halka arzlar son durum nedir? Son halka arzlar durum özeti nedir? Talep toplama işlemi başladı mı?

Hükümetin 2024 yılı için verdiği yüzde 15 + 10’luk son teklifi ile Merkez Bankası’nın enflasyon tahmini arasında 8 puanlık fark bulunuyor.

Hakem Kurulu önceki kararlardan farklı olarak hükümetin teklifini Merkez Bankası’nın enflasyon tahminine yaklaştırma çabasına girebilir.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu geçmişte ne karar verdi?

Sözleşme dönemi    Hükümetin son teklifi (%)    Hakem Kurulu Kararı (%)    M.B. enflasyon tahmini (%)    Gerçekleşen enflasyon (%)
2012    3,5 + 4    4 + 4    5,2    6,2
2013    3 + 3    3 + 3    5,0    7,4
2020    4 + 4    4 + 4    8,2    14,6
2021    3 + 3    3 + 3    5,4    36,1
Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ikinci teklifi açıklarken memur maaşlarına refah zammını peşinen yaptıklarına dair bir mesaj verdi. Işıkhan, 2023 yılı ocak ayında normalde memur maaşlarına yüzde 16.48 oranında zam yapılması gerekirken 13.52 puanlık refah payıyla birlikte yüzde 30 zam yaptıklarını, temmuz ayında ise yüzde 17.55 oranındaki normal zamma ilave olarak tüm memurlara 8.077 TL seyyanen zam verdiklerini, bunun da refah payı olduğunu söyledi.

Hakem Kurulu’nun kararı maaş zammının Merkez Bankası’nın enflasyon tahmini oranında veya altında olması halinde, önümüzdeki iki yıllık dönemde memur maaşlarına yapılan zam enflasyonu aşmayacak. Memur önce enflasyonu yaşayacak, sonra enflasyon farkını alacak.

Haber Merkezi