Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, oy sayımının tamamlandığını ve seçimlerin resmi olarak ikinci tura kaldığını duyurdu. Bu açıklama sonrası gözler Ata İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan'a çevrildi. Oğan'ın kime destek vereceği araştırılmaya başlandı.

'Biz yüzde 11-12 oy bekliyorduk. O oyu aldığımızı da düşünüyoruz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemin töreninin ardından Anıtkabir'i ziyaret etti Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemin töreninin ardından Anıtkabir'i ziyaret etti

Seçim öncesi açıklamalarda bulunan Ata İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan, ikinci tur pazarlığını açtığını duyurmuştu. Hedeflerinin pazarlığa oturmak olduğunu söyleyen Oğan, 'Tabii ki biz bedavadan ortak olmayacağız. Bakanlık taleplerimiz olacak' ifadelerini kullanmıştı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, oy sayımının tamamlandığını ve seçimlerin resmi olarak ikinci tura kaldığını duyurdu. Bu açıklama sonrası gözler Ata İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan'a çevrildi. 

Oğan, bugün de yurt dışından getirilen oyların sayımının devam ettiği Ankara Ticaret Odası Congresium önünde açıklamada bulundu.

İkinci tur için bekleniyor

İkinci tura ilişkin konuşan Sinan Oğan, 'Seçim ikinci tura kalmıştı zaten. Biz aslında seçim ilk başladığında o zaman dedik ki; 'seçim ikinci tura kalacak.' Çünkü sahayı doğru okumak lazım. Biz ilk günden beri sahayı doğru okuyoruz. Okuduğumuz saha tıpa tıp gerçekleşti. Biz yüzde 11-12 oy bekliyorduk. O oyu aldığımızı da düşünüyoruz. Birtakım sandıklarda yüzde 2’lik bir erozyonumuz oldu. Son 3 gün Muharrem İnce’den boşalan kitle bize saldırdı. Seçim günü söylenti çıkardılar. Okullara pankartlar astılar 'Sinan Oğan çekildi' diye. Her türlü pis oyunu oynadılar; ama buna rağmen biz hedefimizden geri durmadık. Biz ne demiştik; 'Türk milletçileri bu seçimin tam göbeğinde olacak' demiştik. Biz 'HDP ve HÜDA PAR bu seçimde kilit olamayacak' demiştik. 'Biz bu seçimin belirleyeni olacağız' demiştik. Biz istediğimiz bütün hedeflere vardık. Bundan sonra biz Türkiye’nin bir krize ve siyasi çalkantıya girmemesi için bütün sorumluluğu üstleneceğiz ve alacağız' dedi.

Gazetecilerin 'ikinci turda kimi destekleyeceksiniz?' sorusuna Sinan Oğan, 'İstişare yapacağız. Ben bugün hem ATA İttifakı’nın bileşenlerini toplantıya davet ettim, hem de beraber yürüdüğüm kendi yol arkadaşlarımı davet ettim. Ortak bir istişare toplantısı yapacağız. En kısa sürede bir neticeye varacağız. Bu netice Sinan Oğan’ın kararı olmayacak, ortak aklın kararı olacak' diyerek yanıt verdi.

Haber Merkezi