Atatürk'e hakaret eden Şevki Yılmaz sosyal medyada gündem oldu. Yurttaşlar arama motorlarında, '' Şevki Yılmaz kimdir? Şevki Yılmaz kaç yaşında, nereli? Şevki Yılmaz ne mezunu? Şevki Yılmaz hangi görevlerde bulunudu? Şevki Yılmaz'ın eşi kimdir? Şevki Yılmaz'ın oğlu kimdir? Şevki Yılmaz'ın oğlu hangi partiden vekil'' sorularını aratıyor. Peki,  Şevki Yılmaz kimdir? Şevki Yılmaz kaç yaşında, nereli? Şevki Yılmaz ne mezunu? Şevki Yılmaz hangi görevlerde bulunudu? Şevki Yılmaz'ın eşi kimdir? Şevki Yılmaz'ın oğlu kimdir? Şevki Yılmaz'ın oğlu hangi partiden vekil? İşte tüm merak edilenler...

Şevki Yılmaz Kimdir

ŞEVKİ YILMAZ KİMİDİR?

Şevki Yılmaz 1955 yılında İzmit, Kocaeli'de doğdu. TBMM 20. dönem Rize milletvekilidir. Yılmaz, 1990'larda provokatif ve hakaretamiz konuşmalarıyla ünlendi.

1922 yılında Rize'den İzmit'e göç eden eski Karamürsel Müftüsü Ali Efendi'nin oğludur. İlkokulu 1967'de İzmit'te bitirdi. 1973 yılında İzmit İmam Hatip Lisesi'nden mezun olduktan sonra, Derince Lisesi'ni de dışarıdan bitirdi. 1974 yılında CHP-MSP koalisyonunda, Adalet Bakanlığı Özel Kalemi olarak görev yaptı. Şevki Yılmaz, İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1980 yılında mezun oldu. Fakülte yıllarında Kartal Müftülüğünde Murakıp olarak memuriyet hayatına devam etti. 1982 yılında Avrupa Millî Görüş Teşkilatları Avusturya Bölge Başkanlığı görevine getirildi. Daha sonra 1984 yılında, Avrupa Milli Görüş Teşkilatları'nda 10 yıl sürecek olan tanıtmadan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. İlk defa, siyasete resmi olarak 1987 yılında Rize milletvekili parti 2. sıra adayı olarak adım attı ancak kazanamadı. 1989 yılında belediye seçimlerinde tekrar aday gösterildi. RP bu seçimde ikinci parti oldu.

Şevki Yılmaz Son Konuşma

ŞEVKİ YILMAZ HANGİ GÖREVLERDE BULUNDU?

20 Ekim seçimlerinde yapılan milletvekilliği seçimlerinde, Rize'den tekrar aday gösterildi ve %19.8 oranında oy aldı. 27 Mart seçimlerinde Rize Belediyesi Başkanı oldu.

24 Aralık seçimlerinde, tekrar Rize'den milletvekili adayı oldu. Rize milletvekili olarak mecliste yerini aldı.

1996 yılında kurulan Refahyol Hükûmeti sırasında meydana gelen 28 Şubat Süreci'nde Refah Partisi'nden istifa etti.

RP, 17 Ocak 1998 tarihinde kapatıldı. İddianamede adı geçen Şevki Yılmaz da verilen karar neticesinde, Necmettin Erbakan, Şevket Kazan, Ahmet Tekdal, İbrahim Halil Çelik, Hasan Hüseyin Ceylan, Şükrü Karatepe, Bekir Yıldız, Zeki Başaran, Selahaddin Aydar, Hasan Celal Güzel ve Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte siyasi yasaklılar arasına sokuldu ve bu süreçte Avrupa'ya giderek çalışmalarını orada sürdürdü.

Şevki Yılmaz, 7 yıl sonra, 19 Eylül 2004 tarihinde Türkiye'ye döndü. Evli ve üç çocuk babasıdır. Şu an Yeni Akit gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Şevki Yılmaz Ilber Ortaylı

Bora Cengiz kimdir? Bora Cengiz kimdir?

ŞEVKİ YILMAZ'IN EŞİ KİMDİR?

Şevki Yılmaz'ın eşi Ayşe Yılmaz'dır.

Şevki Yılmaz

ŞEVKİ YILMAZ'IN OĞLU KİMDİR?

Mehmet Akif Yılmaz 1975 yılında Ankara'da, eski Rize milletvekili Şevki Yılmaz'ın oğlu olarak doğdu. İlk ve ortaokul eğitimini İzmit'te lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirerek yükseköğrenimini tamamladı. 25 ve 26. dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Kocaeli milletvekilliği yapan Yılmaz 27. dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Kocaeli milletvekili olarak yeniden seçildi ve görevine devam etmektedir.

Şevki Yılmaz Oğlu

Kaynak: Haber Merkezi