Sevgililer Günü çiçekçilerin yüzünü güldürmedi

Sevgililer gününün gelmesiyle birlikte vatandaşların ilk durağı çiçekçiler ve hediye dükkanları oldu..14 Şubat’ın çiçekçilere eskisi gibi ‘can suyu’ olmadığını dile getiren çiçekçi Murat Acar, “Eskiden bir emek vardı, insanlar çiçek almaya gelirdi seçer, beğenirdi şimdi her şey tek bir tıka bakıyor” dedi.

Çiçekçiler, kuyumcular ve gümüş satıcıları başta olmak üzere esnafların ve vatandaşların beklediği 14 Şubat Sevgililer günü hazırlıkları tamamlandı. Yıllardır Kızılay- Sakarya Caddesi’nde çiçekçilik yapan Acar Çiçekçiliğin yetkilisi Murat Acar, gazetemiz okurları için çiçek piyasasını değerlendirdi.

“ÇİÇEK SATIŞLARIMIZDA CİDDİ ANLAMDA BİR DÜŞÜŞ YAŞANMAKTA”

Kızılay- Sakarya Caddesi’nde 30 senedir çiçekçilik yapan Murat Acar,” İçtenlikle, dürüstlüğümle en güzel çiçekleri halkıma sunmayı ve hizmet etmeyi kendime ilke edindim. Çiçek satışlarımızda ciddi anlamda bir düşüş yaşanmakta.. Önceden bu denli bir durgunluk yaşamazdık. Eskiden Kızılay’da bakanlıklar ağırlıktaydı şimdi çoğu Bakanlık binası taşındı. Bakanlıkların Kızılay’da  olduğu dönemde işlerimiz daha iyi geçerdi, kurum ve kuruluşlardan müşteri gelirdi. Şimdi işlerimiz ne yazık ki yoğun değil” dedi.

“NE YAZIK Kİ HER ŞEY BİR ‘TIK’A BAKIYOR”

“Şimdi internetten çiçek satışları mevcut, marketlerde dahi çiçek bulabiliyorsun artık.. En kötüsü de internetten kaçak çiçek satışı yapanlar mevcut.. Vergimizi veriyoruz, her şeyimiz ortada ama ne yazık ki buna rağmen zorlanıyoruz. İnternet satışlarına direnmek de ayrı bir güç. Artık insanlar oturdukları yerden tek bir tıkla çiçek siparişlerini verebiliyor. Eskiden bir emek vardı bence.. İnsanlar çiçek almaya gelirdi seçer, beğenirdi şimdi her şey tek bir tıka bakıyor. “

ACAR: KÜÇÜK ESNAFLARA SAHİP ÇIKILMALI

Acar: “Gazeteniz aracılığıyla söylemek istediğim birkaç konu var. Özellikle denetim konusuna daha da ağırlık verilmeli şöyle ki en az küçük esnaf kadar büyük yerlere de ağırlık verilsin. Geniş çaplı bir denetim mekanizması sağlanabilir. Bu anlamda küçük esnafa daha çok sahip çıkılmalı. Kurum ve kuruluşlardan destek istiyoruz. 14 Şubat, insanların sevgisini ifade etmeye, göstermeye, mutlu etmeye ve edilmeye yarayan bir gün. Bir tane gül dahi olsa karşındakini hatırladığın özel bir gün. Herkesin sevgisini yaşattığı ve yaşadığı sevgi dolu bir ömür dilerim. “

“ÇİÇEK İNSANLAR İÇİN ARTIK İKİNCİ PLANA DÜŞÜYOR”

Acar Çiçekçilik çalışanı Mehmet Düzenli ise yaklaşık 17 yıldır çiçekçilikle uğraştığını dile getirerek “Çiçek satışları geçmiş yılları aratıyor. Satışlarımızda gözle görülür bir düşüş var bunun için alıcılara da bir şey diyemiyoruz. Çiçek insanlar için artık ikinci plana düşüyor” ifadesini kullandı.

“14 ŞUBAT’IN BU YIL HAFTA İÇİNE DENK GELMESİ DE OLUMSUZ ETKİLEDİ”

Düzenli: 14 Şubat, artık eskisi gibi büyük bir canlılıkla kutlanmıyor bence ya da kutlanıyorsa bile bize yansımıyor. Bu sene diğer senelere nazaran ilgi de biraz düşük gibi.. 14 Şubat’ın bu yıl hafta içine denk gelmesi de olumsuz etkiledi.  Hafta içi, insanlar çalıştığı için çok fazla dışarı çıkamıyor istediği gibi araştırma yapamıyor. Hal böyle olunca insanlar araştırmadan, özenmeden bir tık uzağındaki çiçeği sipariş ediyor.

“Günümüz şartlarında herkes internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor ama çiçekçilik farklı bir sektör. İnternet üzerinden satış yapan sitelerde, ekrana birinci sınıf çiçek gösterilip daha sonra giden çiçeğin birebir aynısı olmadığı şikayetlerini çok duyuyoruz.”

“SEVGİLİSİNE ÇİÇEK ALMAYA GELENLER GENELLİKLE ERKEKLER OLUYOR”

Sevgililer günü için revaçta olan çiçeğin yıllardır değişmediğini dile getiren Düzenli,  “14 Şubat’ta insanların tercihi genelde kırmızı gül oluyor ve gözlemlerime göre sevgilisine çiçek almaya gelenler genellikle erkekler oluyor. Sevgililer günü gül demek, papatya demek, karanfil demek. Birçok çiçekçi esnafımız o gün müşterilerine en iyi hizmeti vermek için çabalıyor” şeklinde konuştu.

“BİR NEVİ ARABULUCU GÖREVİ ÜSTLENİYOR”

“Çiçek güzel bir simgedir. Duygularını, sevinçlerini, hayal kırıklıklarını, üzüntülerini dile getirmede bir arabulucu görevi üstlenir diyen ve  her bir çiçeğin mevsimine ve anlamına göre farklılık gösterdiğinin altını çizen Düzenli, şunları aktardı:

“Kırmızı Gül, hiç şüphesiz ki aşkın temsilcisidir ayrıca karşı tarafa olan derin duyguları simgeler. Beyaz gül, saflık ve temizlik, mavi gül sonuz aşk, pembe gül ise gönlüm sen de demektir. Sarı gül, ayrılığı ve yalnızlığı temsil eder aynı zamanda aşk konusunda, platonik bir aşkın temsilcisidir.

SAYGI VE TEVAZUNUN ÇİÇEĞİ

Düzenli: Bunun haricinde 14 Şubat’ta karanfil ve nergisler de oldukça satılır. Kırmızı Karanfil , ölümlerde, anmalarda, katliamlarda acıyı  derinden paylaşmanın bir ifadesidir. Merhum kişiye karşı duyulan sevgi ve özlemi anlatır. Bundan başka özgürlük ve zafer anlamlarına da gelir.

Beyaz orkide, saygı ve tevazu, masumiyet ve saflık, şıklığı gözler önüne serer.. Mor orkideyse, insanda  hayranlık, saygı, haysiyet ve başarıyı temsil eder.

(Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER)

 

 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bakan Pakdemirli: ‘Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yerli tohum seferberliğini başlatıyoruz’

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
481.198

VAKA

392.616

İYİLEŞME

13.191

ÖLÜM

88.582

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
61.802.576

VAKA

39.588.630

İYİLEŞME

1.445.666

ÖLÜM

22.213.946

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Güvence arayışınızı kenara bırakarak gerçekleri kendinize itiraf etmelisiniz. Takıntılarınız hayatınızı karartıyor olabilir.

  Devamı

  BOĞA BURCU

  İstediğiniz her şey o anda olamaz. Olmasını istiyorsanız sizlerin kendi elleriyle yapması gerekecektir.

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Sezgilerinizin doğrultusunda aranıza mesafe koyduğunuz kişilerle yaşadığınız sorunları görünce haklı çıktığınızı düşünebilirsiniz.

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Sezgileriniz ilhamla bütünleştiğinde elinizdeki her işi kusursuz bir başyapıta dönüştürüyorsunuz.

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Yakın arkadaşlarınız veya kardeşleriniz ile iletişimsel sorunlarınızı çözüme kavuşturmak için adım atıyor olabilirsiniz.

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Maddi gelirleriniz şu sıralar sizde kaygı oluşturuyor olabilir. Yeni bir alternatif projeler üretmeniz gerekecektir.

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Özgür olmak ve eğlenceli yaşama isteğiniz çevreniz tarafından olgun davranışlar olarak tanınmıyor olabilir.

  Devamı

  AKREP BURCU

  Bugün sizler için zor olsa da yürümeyen bir ilişkinin içerisinde kendinizi bulmak istemiyorsunuz.

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Sağlığınızın verdiği uyarılara tepkisiz kalabilirsiniz. Korkularınızın üzerine gitmedikçe ilerde daha büyük problemlerle karşılaşabilirsiniz.

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Projelerin sizin istediğiniz gibi olması konusunda istekleriniz yetersizlik nedeni ile kabul edilmiyor olabilir.

  Devamı

  BALIK BURCU

  Ani bir karar ile hayatınızda radikal kararlar almak istemeniz şaşkınlıkla karşılanabilir.

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.