Yurttaşlar, Şazelilik tarikatını merak ediyor. Arama motorlarında, "Şazelilik tarikatı nedir? Şazelilik tarikatı ne zaman kuruldu? Şazelilik tarikatının lideri kim? Şazelilik ne yapıyor" soruları aratılıyor. Peki, Şazelilik tarikatı nedir? Şazelilik tarikatı ne zaman kuruldu? Şazelilik tarikatının lideri kim? Şazelilik ne yapıyor? İşte tüm merak edilenler...

52-7

ŞAZELİLİK TARİKATI NEDİR?

Şâzelîlik Ebü'l-Hasan eş-Şâzelî tarafından kurulan tarikatıdır.

Serenay Sarıkaya'nın annesi kim? Ümran Seyhan kimdir? Ümran Seyhan nereli, kaç yaşında? Ümran Seyhan ne iş yapıyor? Serenay Sarıkaya'nın annesi kim? Ümran Seyhan kimdir? Ümran Seyhan nereli, kaç yaşında? Ümran Seyhan ne iş yapıyor?

Tarihte Kuzey Afrika'da ve Mısır'da önemli, birçok İslâmî edebiyat katkısıyla tesiri olmuştur. Edebî ve entel katkılarıyla bilinen en meşhur kişiler Hikam'ın yazarı İbn Ataullah, birçok yorum ve eser yazarları olan Ahmed Zarruk ve Ahmed İbn Acibe'dir. İslâm peygamberi Muhammed'e aşk ifade eden şiirler arasında Muhammed el-Cezuli'nin dikkate değer Delail-i Hayrat'ı ve Busiri'nin meşhur Kaside-i Bürde'sidir. El-Ezher Üniversitesi'nin birçok baş hocası bu tarikattandır. 

Şâzelî tarikatının dallarından biri olan Fassiyatuş, çoğunlukla Hindistan, Sri Lanka ve Pakistan'da bulunur. Darkavî dalı genellikle Fas'ta yaygındır. Cezayir'de oluşan Alavîlik dalı ise Suriye, Ürdün ve Fransa'daki İngilizce konuşan toplumlar arasında olmak üzere Dünya'nın birçok yerinde bulunur. Büyük Britanyalı âlim Martin Lings, bu dalın kurucusu Ahmed el-Alevî hakkında A Sufi Saint of the 20th century Yirminci Yüzyılda Bir Velî adlı kapsamlı bir biografi yazmıştır.

UBEYDULLAH EL KADİRİ KİMDİR?

Şazelilik tarikatının lideridir. Tarikat üyeleri tarafından Kadiri'nin insanları iyileştirdiği düşünülüyor. Kadiri, hakkında detaylı bilgi bulunmamaktadır. 

Ubeydullah El Kadiri Badem olayı nedir?

Ubeydullah El Kadiri boş ellerini birbirine vurarak ellerinden badem ve üzüm çıkardığı iddia ediliyor. Bu badem ve üzümlerin kişileri sağlığına kavuşturduğu söyleniyor.

Haber Merkezi