a

Salgın, ödeme yöntemini değiştirdi

Salgın hastalık riskine karşı fiziksel teması azaltması açısından, temassız kredi kartı kullanımı artarken Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, temassız kart dolandırıcılığına ve dikkat edilmesi gereken hususlara karşı uyardı. Küçük, “Cebinizde, cüzdanınızda taşıdığınız temassız kredi kartlarına, toplu ulaşım araçlarında, kalabalık ortamlarda, yanlarında taşıdıkları seyyar pos cihazlarını yaklaştırmak suretiyle -Kredi kartlarından tahsilat yaparak- dolandırıcılık yapanlara karşı, yakın temastan kaçınılmalı” ifadesini kullandı.

Pandemi sürecinde temassız kart kullanımı bir önceki yıla oranla 2,5 kat artış gösterdi. Salgın hastalık riskine karşı fiziksel teması azaltması açısından, tüketicilerin daha çok temassız ödeme yöntemine yöneldiğini dile getiren Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük, vatandaşları dikkat etmeleri gereken hususlar konusunda uyardı.

“PANDEMİDE FİZİKSEL TEMASI AZALTMASI AÇISINDAN ÇOK TERCİH EDİLDİ”

Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, salgın hastalık sürecinde kredi kartı ile internetten üzerinden yapılan alışverişlerde ve  temassız kredi kartı kullanımında, önceki yıllara göre artışlar yaşandığının bilgisini vererek “Salgın hastalık riskine karşı fiziksel teması azaltması açısından, temassız kredi kartı kullanımı tercih edilmektedir. Kredi kartları dışında, banka kartları da temassız kart özelliği taşıyabilmektedir” dedi.

 Başkan Küçük, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) temassız kart özelliği taşıyan kartlarla (şifre girmeksizin) işlem yapma limitini günlük belli bir tutara yükseltmiştir, kredi kartınızla bu tutara kadar alışveriş yapma imkanı getirmiştir. Yaptığınız alışveriş sonrası, kredi kartınız eğer temassız kart özelliği taşıyor ise, günlük alışverişinizi, kartınızı kendi elinizde tutarak, pos cihazına parmaklarınızla şifre girmeksizin, pos cihazına kartınızı azami 4 cm’lik bir mesafeden tutmak suretiyle alışverişinizi tamamlayabilirsiniz” dedi.

“DOLANDIRICILIK YAPANLARA KARŞI, YAKIN TEMASTAN KAÇINILMALI”

Temassız kredi kartı kullanımı yaygınlaşırken, kullanım sırasında aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi  gerektiğinin yararlı olacağının altını çizen  TÜDER Genel Başkanı Levent Küçük, şunları sıraladı:

“Öncelikle temassız kredi kartı kullanmak istemiyor iseniz bankanız ile görüşüp, kredi kartınızın temassız alışveriş yapma özelliğini kapattırabilirsiniz. Aksini istiyorsanız, temassız özelliğini aktif hale getirtebilirsiniz.”

“Alışveriş sonrası pos cihazında yazan tutar ile alışveriş tutarınızın aynı tutar olmasına dikkat etmek ve mutlaka pos cihazından çıkan slibi istemek ve kontrol etmek gerekiyor. Pos cihazından çekilen tutarda uyumsuzluk olması halinde, hemen işyerinde itiraz edip, düzelttirmek gerekmektedir.”

“Cebinizde, cüzdanınızda taşıdığınız temassız kredi kartlarına, toplu ulaşım araçlarında, kalabalık ortamlarda, yanlarında taşıdıkları seyyar pos cihazlarını yaklaştırmak suretiyle (Kredi kartlarından tahsilat yaparak) dolandırıcılık yapanlara karşı, yakın temastan kaçınılmalı, bu tür tahsilatların öğrenilmesi halinde hemen bankaya harcama itirazı yapılmalıdır. Ayrıca, dolandırıcılıkta kullanılan pos cihazının kayıtlı bulunduğu işletme ya da şahıs hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmalıdır.”

“Aylık dönemsel kredi kartı ekstrelerimizi düzenli olarak mutlaka kontrol ederek, ilgisiz alışverişlere karşı bankamıza harcama itirazında bulunmalıyız. 01 Temmuz 2020 tarihi itibariyle bankalar aylık hesap ekstrelerini elektronik ortamda gönderebilmektedir. Bu açıdan, elektronik ortamda( E-posta yoluyla) gönderilen ekstrelerimizin takip ve içeriğini düzenli olarak mutlaka kontrol etmeliyiz.”

“Maddi zararlarımızın giderilmesi amacıyla, öncelikle bankamıza müracaat etmeliyiz. Sonuç alınamaması halinde, tutara bağlı olarak tüketici hakem heyetlerine ya da tüketici mahkemesine başvuruda bulunmalıyız.”

“Günümüzde teknolojik yenilikler ya da salgın hastalık riski gibi tehditler, günlük hayatımızı, tüketici “tercihlerimizi doğrudan etkileyebilmektedir. Kredi kartları, ihtiyaca uygun, bilinçli bir şekilde kullanıldığında, çağdaş bir ödeme aracı olma fonksiyonunu başarı ile yerine getirebilmektedir. Temassız kredi kartları, bilinçli ve dikkatli kullanıldığında hem ödemeleri kolaylaştıracak, hem de fiziksel teması azaltarak salgın hastalığın bulaşma riskini düşürmüş olacaktır.”

 Salgın sürecinde temassız ödeme yöntemine geçtiğini vurgulayan Gül Arsoy ise gazetemize şu açıklamalarda bulundu: Yaşanan pandemi hepimizi oldukça tedirgin etti, etmeye de devam ediyor özellikle  gün içerisinde yüzeylere olan temastan kaçınmaya çalışıyorum. Bu yüzden birçok ödemeyi temassız olarak gerçekleştiriyorum. Tek temennimiz salgının bir an evvel son bulması bunun için de sürekli tekrar edildiği gibi sosyal mesafe-hijyen- maske üçlüsüne elimizden geldiği kadar dikkat etmek.’’

BİLGİN:BAHŞİŞLERİMİZ  DE AZALDI”

Ankara’da bir lokantada çalışan Ahmet Bilgin ise, “Müşteriler genelde temassız şekilde karttan ödeme yapıyor. Tuşlara dokunmak istemiyorlar haklılar.  Vakalar gitgide artıyor son derece dikkatli olmak zorundayız. Nakit veren kişi sayısı eskiye yani pandemi öncesine göre azaldı. Aynı durum bahşişler için de söz konusu hem kurye arkadaşlarımız hem de bizler eskisi gibi müşteriden bahşiş alamıyoruz. Hiç önemli değil yeter ki pandemi bir an önce son bulsun ve toplum olarak sağlıklı ve güzel günlere çıkalım’’ dedi.

(Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.