Usta senarist Safa Önal hayatını kaybetmesinin ardından Önal'ın özel hayatı ve kariyer hayatı insanlar tarafından araştırılmaya başlandı. İşte Önal'a ilişkin merak edilenler...

SAFA ÖNAL KİMDİR?

Safa Önal 17 Aralık 1930, İstanbul doğumlu Türk senarist, yönetmen ve yazar.

Kendi Düşen Ağlamaz 15. bölüm tek parça izle! Kendi Düşen Ağlamaz 15. bölüm FULL İZLE... Kendi Düşen Ağlamaz 15. bölüm tek parça izle! Kendi Düşen Ağlamaz 15. bölüm FULL İZLE...

HAYATI

İstanbul Maçka Palas'ta doğmuştur. Hukuk ve mülkiye mezunu babası Kaymakam Ahmet Fahretin Önal; resim yapıyor, kanun çalıyor, şiir ve roman yazıyordu. Hatta babasının annesi Nehali Hürriyet Önal için yazdığı bazı şiirler şarkı haline gelmiştir. Fahrettin Bey'in “Sevildiğini Sanma” adlı şiiri Arif Sami Toker tarafından da bestelenmiştir.

Haydarpaşa Lisesi mezunu olan Safa Önal, 1945 yılında kısa öykülerle başladığı yazarlığını geliştirmeye çalışırken, bir yandan da çeşitli dergilerde çalıştı. Öykülerini Dünyanın En Güzel Gemisi adlı bir kitapta topladı. Daha sonra senaryo yazmaya başladı. Senaristlik konusunda ilerleme kaydeden Önal'ın filme çekilmiş 395 senaryosu, Dünyanın en ilgi çekici rekorlarının yer aldığı Guinness Rekorlar Kitabı tarafından bir dünya rekoru olarak onaylandı. Zaman zaman Bülent Oran ve Ertem Göreç isimlerle de çalışmıştır.

İki kez evlenerek her iki eşinden de ayrılan sanatçı, 1973 yılından itibaren yönetmenliğe başlayarak 40'a yakın film yönetti. Çok sayıda fotoroman senaryosu da yazmıştır. Bunlardan en çok bilineni olan Beyaz Şemsiye adlı fotoromanda Türkan Şoray ve Cihan Ünal da rol almıştır. Televizyon kanallarına dizi senaryoları da yazarak, meslek yaşamını sürdüren Önal, 2007 yılında yaptığı son filmle yönetmenliği bıraktı. Söz yazarı, sunucu Sezen Cumhur Önal, Safa Önal'ın kardeşidir.

Ünlü senarist,30 Temmuz 2023 tarihinde 92 yaşında hayatını kaybetmiştir.

ALDIĞI ÖDÜLLER

 Gümüş Palmiye Ödülü, İtalya
1969: 1. Altın Koza Film Festivali - En İyi Senaryo - Menekşe Gözler
2000: 5. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri - Sinema Onur Ödülü
2006: 13. Altın Koza Film Festivali - Yaşam Boyu Onur Ödülü
2010: 47. Altın Portakal Film Festivali - Yaşam Boyu Onur Ödülü

Haber Merkezi