a

Palandöken: İsraf önlenirse ekmek zammı olmaz

Ekmek tüketiminde israfın önü bir türlü alınamıyor. İsrafın önlenmesi durumunda ekmek zammına da gerek kalmayacak. Türkiye’de kişi başı günlük ekmek tüketiminin 284 gram ve israfının ise 2013 yılı araştırmalarına göre 16,2 gram olduğu otaya konuldu.

Nüfusu 80 milyona ulaşan ülkemizde günlük israf edilen ekmek miktarının 5,2 milyon âdetin üzerinde olduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, İsrafın önlenmesi için TV’lerde kamu spotu ve okullarda en iyi şekilde anlatılması önerisinde bulundu.

İSRAF EDİLEN GÜNLÜK EKMEK 5,2 MİYLON
Türkiye’de günlük israf edilen 5,2 milyon adet ekmek ile 4,5 milyon kişinin 1 günlük ihtiyacının giderilebileceğine dikkat çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2012 yılında başlatılan ve TESK olarak destek verdiğimiz israfı önleme kampanyası ile bu rakamlara ancak ulaşılabildi. Bu tasarruf rakamları yeterli değil. Çünkü toplamda yüzde 18’lik bir israfta iyileşme var. Oysaki daha yüzde 35-40 tasarruf yapabilecek durumdayız. Bunun için yapılması gereken çok basit. Yeteri kadar ekmek almak ve aldığımız ekmeği ısrar etmeden bitirmektir. Bitiremediğimiz ekmeği çeşitli şekilde değerlendirebiliriz. Ekmeği çöpe atmamak için yapılması gerekenler, bayat ekmeği kurutup peksimet, galeta unu, kurutulmuş ekmek gibi çeşitli tatlılar yaparak ekonomiye kazandırabiliriz. Eğer ısrar önlersek hem aile ekonomisine hem de ülke ekonomisine katkı sağlamış oluruz” dedi.

TASARRUF AİLE BÜTÇESİNE YÜZDE 40 KATKI SAĞLAYACAK
Ekmek zammını önleyecek en önemli şeyin tasarruf olduğunu ifade eden Palandöken, “Ekmekte israf önlenirse zam yapılmasına gerek kalmaz. Çünkü yapılacak tasarruf ile aile bütçesine yüzde 35- 40 oranında bir katkı sağlanacaktır. Bu israfın önlenmesi ile dışardan ülke olarak buğday ithalatının yapılmasının önüne geçilecektir. Bu da dövizin dışarı çıkmaması ve ülke ekonomisi adına ayrı bir sevinç kaynağı olacaktır. Yapılan yüzde 18’lik tasarruf ile ekonomimize 2,8 milyar TL 2013 yılında kazandırılmış. Bu oran yüzde 35-40’a çıktığı zaman milli ekonominin kazanımı 7-8 milyarın üzerinde olacaktır” diye konuştu.

HAKSIZ REKABET ÖNLENİRSE ZAMDA GELMEZ
Büyük kentlerdeki merdiven altı ekmek imalatına da dikkat çeken Palandöken, “Merdiven altı dediğimiz yöntemlerle üretilerek doğal ekmek diye halk kandırılıyor. Bu tür üretim ve satış yapılmasının önüne geçilmelidir. Haksız rekabetin önüne geçilirse zamda gelmez. Ekmeği ekmekçiye vereceksin, bir ekmekte fazla vereceksin. İşin özü herkes kendi işini yapmalı” şeklinde konuştu.

(Güçlü ANADOLU / Serkan DEMİRTAŞ)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yurtta hava durumu

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.