ÖRNEK OLSUN!

Bugün gazetemizde yeni bir uygulama başlatarak ofisimize ”geri dönüşüm kutusunu” kazandırdık. Güçlü Anadolu ailesi olarak kağıda gelen zammın ve kağıt israfının önüne geçmek adına kazandırılan bu geri dönüşümden bir hayli mutluyuz.
Aslına bakılırsa, farkına varamadığımız en acı gerçek dünyamızın kaynaklarının sınırlı olduğudur. Kağıdın israf edilmesi demek birçok ağacın yok olması, ağaçla birlikte beraberinde birçok canlının da sonu demektir. Kağıt tüketiminde bilinçsiz davranarak, israf ederek sadece ormanları değil doğrudan oksijenimizi, aldığımız nefesi de bir anlamda tüketmiş oluyoruz. Peki; artan kağıt fiyatları ve çöpe giden onlarca kağıt için neler yapmalıyız?
Bizler, geri dönüşüm oranını artırarak kağıt ithalatının azalmasına yardımcı olabilir ve ülke ekonomisine fayda sağlama noktasında yardımcı olabiliriz. Böylelikle kağıt üretimi için harcanan yüksek enerji ve su tüketiminden de tasarruf sağlanmış olur.
İşin en güzel tarafı, geri dönüşüme kazandıracağımız 70 kg kağıt ile 1 ağaç kurtarabiliriz. Kurtardığımız 1 ağaç ise günde 3 insanın tükettiği oksijeni üretebilir.
Rakamlarla bakacak olursak;

1 ton kâğıt hamuru için 2 ton ağaç gerektiği, bunun için de 20 ağacın kesildiği ve kesilen 20 ağaç ile sadece 200.000 sayfa yani 80 koli A4 fotokopi kâğıdı üretilebildiği bilinmelidir.

1 hektar alan içinde yaklaşık 10.000 ağaç bulunabilir, 10.000 ağaç ise günlük 30.000 insanın tükettiği oksijeni üretebilir. Dünyada herkes tükettiği kâğıt miktarını yarıya azaltırsa yılda 8 milyon hektar orman korunabilmekte ve bu rakamlar düşünüldüğünde yapılacak tasarruf ile ciddi seviyelerde fayda sağlanabilmektedir.

Türkiye genelinde kâğıt-karton tüketimi yıllık yaklaşık 6 milyon tondur. Kişi başı tüketim ise 70 kg.
Yetişkin bir kayın ağacı 1 günde yaklaşık 1000 kişinin çıkardığı karbondioksiti yok edebiliyor. Aynı zamanda yılda 7 kg toz ve yaklaşık 300 kg zehri süzebiliyor
Ortalamaya göre bir ofis çalışanı yılda yaklaşık 80 kg. kağıdı çöpe atıyor. Bu rakamın 1 ağaçtan elde edilen kağıda eşit olduğu düşünülürse geri dönüşümün önemi daha da ön plana çıkıyor.Biz Güçlü Anadolu gazetesinin çalışanları olarak artık kağıtlarımızı çöpe değil, geri dönüşüm kutumuza yollayacağız.Bu anlamda başlattığımız bu uygulamanın herkese örnek olmasını dilerim.
Kağıt tüketiminde bazen bireysel önlemlerde yetersiz kalabiliyor. Bu anlamda ortak akıldan hareket edip bütün halinde milli tasarrufa geçmek yapılabilecek en akıllıca şey olacaktır. Bu anlamda pek çok tedbir alınabilir. Aklıma gelenlerden bir kaçını sıralamak istiyorum.
Mesela; Cam ve şişe atıklarındaki gibi karton-mukavva- kağıt atıkları için ayrılan geri dönüşüm kutularının sayısı arttırılabilir.
Okullarda, kağıt israfını önlemeye yönelik ders ve seminerler verilebilir.
Kağıt-karton üretimi yapan firma ve fabrikaların bir ‘geri dönüşüm zinciri’ oluşturması sağlanabilir.
Geri dönüşüm için cadde ve sokaklardan kağıt toplayanlara birtakım kolaylıklar sağlanabilir.
Resmi daireler, okullar, belediye binaları gibi kurumlara daha fazla geri dönüşüm kutusu konulabilir. Bu ve bunun gibi çözüm önerileri aklıma gelenlerden sadece birkaçıdır.
Tüketilenin yerine yenisinin aynı oranda konmaması, gelecek nesiller adına bencillik yapmaktan başka bir şey olmayacaktır. Unutmamalıdır ki, buruşturup attığınız bir kağıt değil aynı zamanda geleceğimizdir.
Bu yüzden; sadece bir sayfa deyip geçme, geleceğini çöpe atma!!

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

20.09.2018

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
160.979

VAKA

124.369

İYİLEŞME

4.461

ÖLÜM

36.610

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
5.936.145

VAKA

2.465.309

İYİLEŞME

363.711

ÖLÜM

3.470.836

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470