O gözler minik bir tabuta sığar mı?

O gözler minik bir tabuta sığar mı diye sormak istiyorum… Günlerce yaşanan kaybın ardından cansız bedeni bulunan Eylül ve Leyla’nın haberiyle yarınlarımız artık biraz daha silik ve yorgun…

***
Havada uçuşan fotoğraflar ve yorumlar yerine toplum vicdanı olarak bu sorumluluğu paylaşmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu adımın ilk basamağının da ”Eğitim” olduğuna inananlardanım. Yolu eğitimden geçmeyen her birey ve olgu yavaş yavaş paslanmaya ve o pası çevresine bulaştırmaya mahkumdur…

***
Bir bahar düşlüyorum yolu çiçeklerden ve çocuk gülüşlerden geçen… Kulaklarımda tatlı bir melodi usulca isminizi fısıldar bizlere, cennetin kokusu ellerimde, kalemimde sadece Eylül ve Leyla… Gülüşlerinizi acıyla tanıştıran herkes biraz ”katil” aslında.

***
Kirlettiğimiz her gülüşün altında kendi ellerimizle var ettiğimiz ”Toplum” yattıkça, bizler sadece görsel paylaşmaya devam eden sosyal medya kölesi olarak kalmaya devam edeceğiz. 6 yaşındaki Eylül’e tecavüz edip öldüren katilin geçen yıl da 2 sokak köpeğine tecavüz edip, telle boğarak öldürdüğü iddiası dillerde dolanıyor. Eğer, geçen yıl bu şahıs tutuklanıp cezasını çekseydi, eğer hayvana yapılan şiddet ve tecavüz vakaları da cezaya tabii olsaydı belki de Eylül, şimdi yaşıyor olacaktı. Önceki yazılarımda da belirttiğim gibi hayvana şiddet, insana şiddetin öncüsüdür. İçimizde gezinen, aynı dolmuşa aynı arabaya binen, yan kaldırımımızdan geçen ve içinde hastalık barındıran insanlara nasıl bir çözüm bulunabilir, nasıl bir bilinç düzeyi oluşturulabilir her şeyden evvel oturup bunu masaya yatırmalıyız. Kadına, yaşlıya, çocuğa, hayvana ve savunmasız durumda olan her canlıya kendinde güç yetkisi bulan her sapkına, her hasta ruhluya verilecek bir cevap, gösterilecek bir tutum, arkasında durulacak bir tavır olmalıdır.

***
Bu acıya duyarsız kalma, susma! Sen sustukça bir baharın dalı daha kırılacak, bir annenin kalbi daha kimsesizleşecek, sokaklar daha da silik olacak. Çocuk gülüşleri yorgun ve adımları korkak olacak.
Önce kendinden sonra ailenden sonra çevrenden başla büyük harflerle konuşmaya. İçindeki vicdanı susturma, susturmayı çalışanı dilsiz bir bıçakla kes. Bil ki sen yalnız değilsin.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

04.07.2018

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
159.797

VAKA

122.793

İYİLEŞME

4.431

ÖLÜM

37.004

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
5.647.961

VAKA

2.325.989

İYİLEŞME

353.246

ÖLÜM

3.321.972

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470