Nur Sürer Yılmaz Güney için kulandığı sözlerden sonra, internette en çok araştırılan isimler arasında yer alıyor. Arama motorlarında, "Nur Sürer kimdir? Nur Sürer kaç yaşında, nereli? Nur Sürer kariyeri? Nur Sürer hayatı" soruları aratılıyor. Peki, Nur Sürer kimdir? Nur Sürer kaç yaşında, nereli? Nur Sürer kariyeri? Nur Sürer hayatı İşte tüm merak edilenler...

nur-surer-kimdir-nur-surer-kac-yasinda-nereli-15556695_7652_amp

Nur Sürer (21 Haziran 1954, Bursa), Türk sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu.

Kariyeri
1954 yılında Ahmet ve Rabia Sürer'in kızı olarak dünyaya geldi. Anne tarafından Arnavut, baba tarafından Dağıstan kökenlidir. Eğitimini Bursa Anadolu Kız Lisesinde tamamladı.

Melisa Döngel kimdir? Melisa Döngel kimdir?

Erden Kıral'ın Bereketli Topraklar Üzerinde filmi ile sinema hayatına adım atan sanatçı, Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde iki kez "En İyi Kadın Oyuncu" ödülü kazandı. Bugüne değin kırktan fazla filmde ve televizyon dizilerinde oynadı. İlk uluslararası çalışması 1984 yılındaki Ayna adlı film oldu. Bu filmi 1991 yılında "En İyi Yabancı Film" dalında Oskar Ödülü kazanan Umuda Yolculuk (1990), Dunkle Schatten der Angst (1993) ve Yara (1998) izledi.

0x0-nur-surer-kimdir-aile-dizisinin-hulyasi-nur-surer-kac-yasinda-nereli-boyu-ve-yasi-kac-1678195083104

İlk evliliğini 1981 yılında Bülent Kayabaş ile yaptı. Daha sonra 16 Haziran Hareketi adlı silahlı sol örgütün lideri olduğu gerekçesiyle müebbet hapse mahkûm edilen Sarp Kuray ile evlendi. Kadın hakları ile yakından ilgili olan Sürer, politik duruşuyla da bilinmektedir. 2007'de İstanbul'da gerçekleşen 1 Mayıs kutlamalarına katılan sanatçı, polis tarafından gözaltına alındıktan bir gün sonra serbest bırakıldı.