Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi kampüsündeki açık yeşil alanda gerçekleştirilen etkinliğe Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu, Niğde Belediye Başkan Yardımcısı Harun Dikici, Niğde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Necmettin Şeker ile akademik ve idari personeli katıldı. Etkinlik çerçevesinde atık toplardan lavanta saksısı, kompost atölyesi, plastik kapaklardan üniversitenin logosu yapıldı. Etkinlik sonunda Atık Yönetimi Koordinatörü Prof. Dr. Ece Ümmü Deveci ile Öğretim Elemanı Dr. Kemal Sülük, katılımcılarla sürdürülebilir çevre temalı sohbetler gerçekleştirirken, ayrıca katılımcılara çay ve atıştırmalıklar da ikram edildi. Etkinlikte konuşan Atık Yönetimi Koordinatörü Prof. Dr. Ece Ümmü Deveci; sürdürülebilir çevre ve kampüs uygulamalarımızın sıfır atıkta öncü Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesini dünyada daha tanınır hale getirmek olduğuna vurgu yaptı. Konuşmasında Atık Yönetimi Koordinatörlüğü ile Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezinin faaliyetlerine vermiş olduğu desteklerden dolayı Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu’ya teşekkür eden Deveci; "Bugün de öğrencilerimizde depozito iade sistemine adaptasyon ve atık oluşumunu azaltmak için kupa dağıtımı ve ikramlar, atık toplardan saksı ve kapaklardan üniversite amblemi ile atık azaltma konusunda öncü çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Sabah yaklaşık 70 öğrenciyle kompost atölyesi ile küçükten büyüğe eğitim anlayışımızla çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

A W222977 02

Ormanlara giriş 27 ilde yasaklandı! Ormanlara giriş 27 ilde yasaklandı!

Programda konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu ise; Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin sürdürülebilir ve iklim dostu kampüs çalışmaları ve sıfır atık uygulamalarıyla dünyada bu alanda ilk 100’ü hak eden bir yükseköğretim kurumu olduğunu belirtti. Üniversitenin sürdürülebilir ve iklim dostu kampüs çalışmalarında Türkiye’deki 11 pilot üniversite arasında yer aldığını Sıfır Atık Belgesini almaya hak kazanan ilk yükseköğretim kurumu olduğunu belirten Rektör Uslu, üniversitenin Sıfır Atık En İyi Uygulama Ödülü aldığını da hatırlattı.
Rektör Uslu; “Greenmetric’te bu yıl 357’nci sırada yer almayı başararak tüm dünyada ilk 500 üniversite arasındaki yerini koruyan Üniversitemiz hak ettiği ilk 100 sıralamasına gireceğinden hiç şüphem yok. Ayrıca başta Atık Yönetimi Koordinatörümüz Prof. Dr. Ece Ümmü Deveci Hocamız olmak üzere, bu güzel organizasyonun tertip edilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor, Çevre Hafta’nızı kutlayarak iyi eğlenceler diliyorum" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: İHA