a

Mülteci çocukların bayram coşkusu

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) tarafından düzenlenen ve UNICEF’in desteklediği Çocuk Şenliği, Çankaya Belediyesi Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nda yapıldı. Gerçekleşen etkinliğe yaklaşık 6 bin çocuk katıldı.
Göçmen çocuklar ve ailelerinin birlikte katıldığı şenlikte, yüzlerce çocuk doyasıya eğlendi. Çeşitli etkinlik ve oyunlarla eğlenen çocuklar uçurtmalarıyla gökyüzünü renklendirdi. Aileler ve çocukları yarışma ve konserlerle gün boyu şenliğin keyfini çıkardı.
Dünya çapında en fazla sayıda mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye’de 3,6 milyon Suriyeli mülteci arasında 1,6 milyon kadar çocuk bulunuyor. Bu çocukların kayıp bir nesle dönüşmemesi ise, sosyal uyum alanındaki farklı çabaları gerektiriyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda bu sene mülteci çocuklar unutulmadı. Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) ve UNICEF işbirliğinde Ankara’da 6 bin kadar Türk ve Mülteci çocuğu katılımıyla 26 Nisan günü Üçüncü Çocuk Şenliği düzenlendi.
Geçen sene 2500 çocuğun bir araya geldiği etkinlikte katılımcı sayısı bu sene iki katından fazla arttı. Bu sene Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin kabulünün otuzuncu yılı olması da konuya ayrı bir önem atfediyor. Gün boyu gerçekleştirilen konser, görsel sanatlar, palyaço, pandomim, balon ve sahne gösterileriyle çocukluklarını anımsayan mültecilerin toplumsal uyum ve entegrasyonuna da bu şekilde katkı sağlanması öngörülüyor.
Şenlikte, Suriyeli mülteci çocuklardan oluşan Al Farah Korosu da mülteci ve Türk akranlarına yönelik bir performans sergiledi. SGDD, mülteci çocuklara yönelik olarak psikososyal destek, çocuk koruma, okul dışı kalan çocukların okula yönlendirilmesi, eğitim ve sağlık ihtiyaçlarının karşılanması, çocuk işçiliğinin önlenmesi, sosyal uyumun artırılması, engellilere ve özel eğitime ihtiyaç duyanlara destek verilmesi gibi alanlarda çalışıyor.


47 ŞEHİR 83 OFİS
Etkinlikte gazetecilerin sorularını yanıtlayan SGDD Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, SGDD’nin kurulduğu günden bu yana ülkemizdeki sığınmacı ve mültecilerin temel hak ve hizmetlere erişimlerini sağlamak amacıyla sosyal destek programlarına yönlendirme ve hukuki destek verdiklerini söyledi. İbrahim Vurgun Kavlak “SGDD olarak Türkiye genelinde 47 şehirde bulunan 83 ofisimizde mültecilerin başta eğitim ve sağlık hizmetleri olmak üzere geçim kaynaklarına erişimlerini ve sosyal uyumlarını desteklemek amacıyla pek çok çalışma yürütüyoruz” dedi.


“ÇOCUK MÜLTECİ SAYISI YAKLAŞIK 1,6 MİLYON”
Kavlak, yaklaşık 4 milyonluk nüfusla Türkiye’nin bugün dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumunda olduğunu hatırlatarak, Türkiye’deki mülteciler arasında çocuk sayısının yaklaşık 1,6 milyon olduğunu vurguladı. Kavlak, “Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan’da biz de ülkemizde yaşayan başta Suriyeli, Iraklı, Afgan ve İranlı olmak üzere farklı ülkelerden gelen mülteci çocukları unutmadık. Bugün burada üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz Çocuk Şenliği’ne 5 binden fazla Türk ve mülteci çocuk bir arada uyum içerisinde keyifli zaman geçirdi. Bunun ötesinde bu sene Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 30.yılı. Dolayısıyla bu sene Şenliğimiz bizim için çok daha özel bir anlam ifade ediyor” dedi.


“ÇOCUKLARIMIZI SAVUNMUYORSAK ÇOK FAZLA BİR ŞEY SAVUNMUYORUZ DEMEKTİR”
Kavlak, SGDD’nin mülteci çocuklara yönelik olarak başta çocuk koruma, psikososyal destek ve okul dışı kalan çocukların okula yönlendirilmesi olmak üzere eğitim ve sağlık ihtiyaçlarının karşılanması, çocuk işçiliğin ve erken yaşta evliliklerin önüne geçilmesi, engelli ve özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklara destek verilmesi için çalıştığını söyledi. Kavlak ayrıca “Aslında çocuklarımızı savunmuyorsak çok fazla bir şey savunmuyoruz demektir. Biz de bu bakış açısıyla SGDD olarak 2017 yılı başından 2019 Mart sonuna kadar beş yüz binden fazla mülteci çocuğa hizmet verdik. Mülteci çocukların yaşadığı zorlukları aşması ve sosyal uyum konusunda desteklenmeleri için UNICEF ile işbirliği içerisinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bütün bu çabaların bir kayıp nesil oluşmaması için çok önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.
“ÇOCUKLARI VE AİLELERİ EL ELE GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYUYORUM”
Açılış konuşmasını yapan Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Gülsün Güner, “Bu etkinlik, UNİCEF ve SGDD ile gerçekleştirdiğimiz üçüncü etkinliğimiz. Bu etkinliklere ev sahipliği yapmaktan büyük gurur duyuyoruz. Bu etkinliği her seferin de düzenlediğimizde, kalabalığın da giderek arttığını görüyoruz. Bunu görüyor olma da son derece memnuniyet verici. Sizin de bildiğiniz gibi 23 Nisan tarihimizde önemli bir gündür. Bu gün egemenliğin millete teslim edildiği gündür. Şunu da belirtmek gerekir ki; özgürlüğün de, eşitliğin de, adaletin de temelinde ulusal egemenlik vardır. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’te bu önemli ve özel günü dünya çocuklarına hediye etmiştir. Dünya çocuklarının el ele birlikte kutlamasını istemiştir. Ben burada bütün çocukları ve aileleri el ele görmekten mutluluk duyuyorum. Buradan gözüken tablo bu anlamda son derece hoş. Gündüzün güzel geçmesini ve eğlenmenizi diliyorum. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.


“ÇOCUKLAR BUGÜN BURADA KARDEŞLİK VE ARKADAŞLIK İÇİN TOPLANDILAR”
23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı’nın Mustafa Kemal’in çocuklara hediye ettiği çok önemli bir bayram olduğunu söyleyen UNICEF Türkiye Temsilcisi Fhilippe Duamelle ise şunları söyledi: “Türkiye ve Dünya çocukları açısından bugünün önemi büyüktür. Bugün bu kapsamda, bu alanda 6 bine yakın çocuk toplandı. Burada sadece Türkiye’den çocuklar değil, Afganistan’dan, Suriye’den Irak’tan ve birçok ülkeden çocuklar bulunuyor. Bu çocuklar bugün burada kardeşlik ve arkadaşlık için toplandılar. Ayrıca, bugün Uluslar arası Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 30’üncü yıldönümüdür. Bu çok önemli bir sözleşme ve mevzuattır. Çocuk haklarına değiniliyor. Sadece biz değil bakanlıklar bakanlar da bu mevzuatı kullanıyor. Biz de bundan yararlanıyoruz. Hepinizi Çocuk Hakları Sözleşmesi için bulunan anketi imzalamanızı istiyorum. Lütfen bunu ihmal etmeyin bir imza ile çocuklara destek olabilirsiniz. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hepinize tekrardan iyi eğlenceler diliyorum.”

(Kadir GÜRHAN-Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

YSK itirazlara ilişkin mesaisini sürdürüyor

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.