a

Modası geçmeyen kültür: Kına geceleri

Geçmişten günümüze kadar gelen örf ve adetlerin başında kına organizasyonları geliyor. Düğünden daha popüler hale gelen kına organizasyonları, gelinlerin en çok özendikleri anlardan birisi. Kına kültürünün dönüşümüyle birlikte, kına organizasyonlarında kullanılan malzemelerde de çeşitlilik arttı. Çeşme Kına Evi’nden Selahattin Cemal ile kına sektörünü ve bu senenin en çok tercih edilen ürünlerini konuştuk.

‘’OSMANLI MOTİFLERİ VE İŞLEMELİ ÜRÜNLER REVAÇTA’’

Kına organizasyonlarının son dönemde revaçta olması nedeniyle, ürünlerde de çeşitliliğin arttığını belirten Cemal, ‘’Kına, modası geçmeyen bir kültür. Kına organizasyonlarında, her sene yeni ürünler kullanılıyor. Kaftanlar, tepsiler, süs eşyalarında, geçen seneden farklı motifler kullanılıyor. Örneğin geçen sene, çiçekli ürünler daha çok satılıyordu. Bu sene Osmanlı dönemine ait motifler ve işlemeli ürünler revaçta. Kadınlara hitaben çeşitlenen kına ürünlerine ilgi çok fazla. Hem modern hem eskiyi andıran ürünler raflarda yerini aldı. Gelinlerin dikkatini çeken bir diğer ürün de, bellerine bağladıkları gökkuşağı renklerinden oluşan tüller. İsmi 12 rengarenk olan bu ürün çoğu gelinin tercihleri arasında. Bunun dışında pullu ve payetli dediğimiz duvak modelleri de bu senenin modası oldu’’ şeklinde konuştu.

‘’ÇABUK KURUYAN VE KALICI KINALAR ÜRETİLDİ’’

Kına gecelerinde kullanılan ve son dönemde kullanım açısından kolaylık sağlayan kınaların, ürün içeriklerindeki değişiklikleri anlatan Cemal, ‘’Kına ürünlerinde de değişik markalar kullanılmaya başlandı. Herkesin bildiği Hint kınası vardır. Bu sene onların, ürün içeriklerinde de değişiklikler oldu. Daha çabuk kuruyan ve daha üzün süre kalıcılık sağlayan kınalar üretildi. Kına sepetlerinde bu sene gelinlerin ilgi gösterdiği renk krem, pudra ve pembe renk tonları oldu. Aynalı ve aynasız olmak üzere çeşitli modellerde üretilen kına tepsisi ve sepetleri de bu sene revaçta olan ürünler. Bu sepetlerin 3 katlı ve 4 katlı modelleri var. Hem kınanın hazırlama aşaması hem de dağıtım aşaması aynı anda gerçekleştirilebiliyor’’ yorumunu yaptı.

‘’2017 YILININ RENGİ PASTEL TONLARI’’

2017 yılında gelinlerin koyu ve canlı renkler dışında, en çok tercih ettiği renklerin pastel ve soft tonlar olduğuna değinen Cemal, ‘’Bu sene renk tercihlerini, gelinler, krem ve pudradan yana kullanıyorlar. Gelin tefleri, sepetleri ve süs ürünlerinde bu renk tonları daha fazla tercih ediliyor. Fotoğraf çekiminde kullanılan, taçlar, şapkalar, şemsiyeler, çiçekli ve işlemeli modelleriyle hem kınada hem nişanda kullanılıyor. Arabaların aynalarına bağlanan havlu ve yemenlerin yerini artık şifon tüller almaya başladı.

Yine bu sene konuşma balonları en çok satılanlar arasında. Esprili olması ve kınalara renk katması açısından kullanışlı ürünler olarak görülüyor. Gelinin arkadaşları ve kendisi tarafından en çok tercih edilen ürünler, bu konuşma balonları oluyor. Kınada kullanılan el mumlarında da değişiklikler oldu.

Son dönemde led mumlar daha çok satılıyor. Işıklı olduğu için, sönmemesi ve aynı görüntüyü oluşturması, gerçek mumlara göre daha kullanışlı bulunuyor’’ diyerek gelinlerin ilgi alanlarına dikkat çekti.

Rozita Merve HAMİDİ

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kekemelik hastalık değildir

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.