a

Milletvekillerine 330 markajı

Meclisde grubu bulunan 4 parti anayasa değişikliği için kendi milletvekillerini markaja aldı.
Başbakan Yıldırım, bakan ve vekillerin Genel Kurul’da hazır bulunmalarını istedi. Aynı talimat MHP lideri Devlet Bahçeli’den de geldi.

Geçtiğimiz hafta Meclis Anayasa Komisyonu’nda 18 madde olarak kabul edilen anayasa değişikliği teklifine karşı çıkan CHP ile HDP’nin hazırladığı muhalefet şerhleri komisyon başkanlığına teslim edildi. Başbakan Binali Yıldırım, teklifin ele alınacağı süre boyunca AK Parti’li bakan ve milletvekillerinin Meclis’te tam kadro hazır bulunmalarını istedi. Teklife destek veren MHP lideri Devlet Bahçeli de parti grubuna bu yönde talimat verdi. CHP ve HDP’nin parti yönetimleri milletvekillerinin tamamının o gün mecliste hazır bulunmasını istedi.

Genel Kurul’daki ilk turda paketin tümü üzerinde görüşmeler yapılacak. CHP adına ilk konuşmayı Antalya Milletvekili Deniz Baykal yapacak. Görüşmelerin ardından maddelere geçilip geçilmemesi konusunda gizli oylama yapılacak. En az 330 milletvekilinin ‘evet’ oyu vermesi halinde maddeler tek tek görüşülüp oylanacak. Birinci turun olumlu sonuçlanması halinde iki günlük bir aranın ardından ikinci tura geçilecek. İkinci turda maddeler üzerinde konuşma yapılmayacak. Sadece değişiklik önergeleri varsa bunlar görüşülecek. İkinci oylamada maddelerin ve teklifin tümü üzerinde ayrı ayrı oylama yapılacak.

Teklifin tümünün kabulü için 330 şartı aranacak. Refarenduma gidilebilmesi için de en az 330 milletvekilinin ‘evet’ oyu kullanması gerekiyor. AK Parti ve MHP’nin sandalye sayısıyla 330 sınırı aşılıyor. Ancak fireler nedeniyle teklifin red edilme ihtimaline karşı her iki parti de tetikte olacak. CHP ve HDP ise bir yandan ‘hayır’ oyu vermeleri için AK Parti ve MHP miletvekillerini ikna etmeye çalışacaklar.

(Cengiz ALDEMİR)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Erdoğan hayranı engelli Gülşah’ın hayali gerçek oldu

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.