Dr. Hüseyin Sarıkaya: '' Yaz Meyvelerine Dikkat'' Dr. Hüseyin Sarıkaya: '' Yaz Meyvelerine Dikkat''

Mevsimsel depresyon hangi aylarda görülür?

Mevsimsel duygu durum bozukluğunun kış ve yaz mevsiminde görülen iki alt tipi vardır. Fakat mevsimsel duygu durum bozukluğu, kış mevsiminde daha sık görülmektedir. Kış depresyonu; sonbahar aylarında başlamakta ve kış aylarında etkisini artırmaktadır. Nadir görülen yaz depresyonu ise bahar sonu gibi başlayıp sonbaharın ilk aylarında sona ermektedir.

Mevsimsel depresyon nasıl tedavi edilir? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Mevsimsel depresyonun tedavisinde antidepresanlar ve D vitamini takviyesinin yanı sıra ışık (fototerapi) ve bilişsel davranışçı terapiye de başvurulmaktadır.

Bilişsel davranışçı terapi, mevsimsel depresyonun tedavisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu yöntemde amaç; bireyin işlevsellik düzeyini düşüren olumsuz düşünce kanallarının azaltılarak düşünce süreçlerini gerçekçi, işlevsel düzeye ulaştırmak ve düşünce değişimini sağlamaktır. Ayrıca bilimsel araştırmalar sonucunda, kişilerin farkındalığı arttıkça depresyon ile mücadele etme mekanizmalarının güçlendiği ve bununla paralel olarak günlük işlevsellik düzeyinin yükseldiği kanıtlanmıştır.

Tüm psikiyatrik hastalıklarda olduğu gibi mevsimsel depresyonun tedavisinde de bireyin yaşamında birçok alana müdahale gereklidir. Bu nedenle mevsimsel depresyonda da bütüncül yaklaşım önemlidir. Bu durum insan doğasının biricik ve karmaşık yapısıyla ilişkilidir.

Mevsimsel depresyon tehlikeli midir? Tedavi edilmediğinde hangi sorunlar ortaya çıkar?

Mevsimsel depresyonun tedavi edilmemesi kronikleşme riskini artırmaktadır. Depresyon ciddi bir duygu durum bozukluğudur. Zamanında ve doğru müdahale ile tedavi edilmemesi olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Depresyon1

Mevsimsel depresyondan korunma yöntemleri nelerdir?

Gün ışığından daha fazla yararlanma, sağlıklı beslenme, yeterli su tüketimi, düzenli uyku, fiziksel egzersiz ve sosyal ilişkilere zaman ayırmak mevsimsel depresyondan korunmada önemli rol oynamaktadır. Ayrıca bir uzman eşliğinde sağlıklı düşünce biçimleri kazanmak ve düşünce kalıplarını işlevsel şekilde değiştirmek oldukça etkilidir.

Kaynak: Haber Merkezi