a

Mersin’li afetzedelerin borçları ertelendi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi olan Şemsi Bayraktar, Mersin’in afet yaşanan ilçelerinde sigorta prim borçlarını, gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmaksızın 26 Aralık 2017 tarihe kadar ertelediklerini bildirdi.
Şemsi Bayraktar tarafından yapılan yazı açıklamada, geçtiğimiz 14-15 Aralık tarihinde Mersin’de yaşanan sel afetinde, su baskının meydana geldiği, çiftçilerin tarımsal ürünlerinde ve seralarında büyük hasara neden olduğunu ifade edildi. Bayraktar, “14 Aralık 2016 tarihinden önce ödeme süresi dolmuş mevcut prim borçları ile 2016 yılı Aralık, 2017 yılı Ocak ve Şubat aylarına ait prim borçlarını ve 14 Aralık 2016-31 Mart 2017 dönemine denk gelen her türlü yapılandırma ve taksitlendirme kapsamındaki taksitleri, gecikme zammı ve gecikme cezası uygulamadan, 26 Aralık 2017 tarihine kadar erteledik” dedi. Bu imkanlardan yararlanmak isteyenlerin 28 Nisan’a kadar tüm belge ve bilgileri SGK’ya vermeleri gerektiğini söyledi.
Bayraktar Mersin Ziraat Odası’ndan aldıkları bilgilere göre 175 milyon TL zararın meydana geldiğini ifade etti. Yaşanan zararların seracılık kredilerini daha önemli hale getirdiğini vurgulayan Bayraktar, “Geçen yıl girişimlerimizle sera modernizasyonu yatırım kredisinde faizsiz, işletme kredisinde ise yüzde 50 indirimli kredi imkanı getirilmişti. Seraları yıkılan üreticilerimize kullandırılacak sera modernizasyonu için, yatırım ve işletme kredisi ayrımı yapılmaksızın faizsiz kredi verilmelidir. En kısa zamanda seralar yeniden üretime geçirilmeli, bölgede hayat normale döndürülmelidir” diye konuştu.
Afetlerden zarar gören çiftçilerimizin her türlü vergi borcunun da en az 1 yıl süreyle faizsiz olarak ertelenmesi gerektiğini kaydeden Bayraktar, Çiftçi Kayıt Sistemi kaydına bakılmaksızın tüm çiftçilerin borçlarının faizsiz olarak ertelenmesini ve uzun vadeye yayılması gerektiğini söyledi. Üretimde kullanılan araç, tohum, fide gibi girdilerin temini için gerekli nakdi destek sağlanması gerektiğini belirten Bayraktar, Ocak ayında afetlerin devam ettiğini, Mersin, İzmir, Burdur ve Sakarya başta olmak üzere sera ve tesislerde aşırı kar yağışı kaynaklı çatı çökmelerinin nedeni ile meydana gelen zararların olduğun söyledi ve “Tüm zararlar dikkate alınmalı, mağdur çiftçi bırakılmamalıdır” şeklinde konuştu.
(Güçlü ANADOLU / Mesut KETE)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Gökçek 4’üncü sırada

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.