14 Mayıs seçimleri yaklaşırken Türkiye'deki süreci yakından takip eden dünya basını, seçimlere ilişkin analizler yayınlamaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ilişkin bir analize yer veren İngiltere merkezli Reuters haber ajansında, "Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'ücü yılında yapılan 14 Mayıs seçimi, Erdoğan'ın şimdiye kadarki en büyük sınavı" diye konuşuldu. 

'ERDOĞAN'A DESTEK SON BİRKAÇ YILDA AZALDI'
Gazete Durvar'da yer alan habere göre Jonathan Spicer imzalı yazıda, şu ifadeler kullanıldı: "Bazı anketler, Erdoğan'ın alışılmışın dışında ve sert ekonomi politikalarını tersine çevirecek bir muhalefet adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu'nun arkasında olduğunu gösteriyor. Yükselen enflasyon karşısında faiz oranlarını düşürme politikasının getirdiği bir dizi kur düşüşü ve derinleşen bir yaşam maliyeti krizi nedeniyle Erdoğan'ın desteği son birkaç yılda azaldı."

Ajansa konuşan Işık Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden Seda Demiralp, "Erdoğan'ın destekçileri onu hala seviyor ama bunun bedelini ödemek zorunda kaldıkları için mutsuzlar" ifadelerini kullandı. 

'OLDUKÇA KARANLIK BİR TABLO'
Gezi Parkı protestolarına değinen Spicer, "Erdoğan dokunulmaz görünüyordu ancak 2013'te Gezi Parkı protestolarının ülkeyi kasıp kavurması, yaygın çatışmalara, tutuklamalara ve gözaltılara yol açmasıyla işler değişmeye başladı" cümlelerini kurdu. 

AK Parti ile MHP'nin yakınlaşması ile 'siyasi bölünmenin arttığını' belirten Spicer, Merkez Bankası'nın eski başkanı Bülent Gültekin'in değerlendirmelerine yer verdi. Wharton Üniversitesi'nde doçent olan Gültekin, şunları söyledi:

Altın kaç TL? Altın yükseliyor mu? Gram altın ne kadar oldu? 3 Haziran güncel altın fiyatları Altın kaç TL? Altın yükseliyor mu? Gram altın ne kadar oldu? 3 Haziran güncel altın fiyatları

"Erdoğan seçimi kazanır ve ekonomi politikasını sürdürürse, bir noktada tamamen çökecek. Oldukça karanlık bir tablo. Bir süreliğine işleri erteleyebilirsiniz, ancak sonunda faturayı ödemeniz gerekir." 

Haber Merkezi