Malatya'da art arda depremler meydana gelmeye devam ediyor. Son bir aydır sürekli depremlerle karşı karşıya kalırken vatandaşlar ise tarihi depremleri merak ediyor. Peki Malatya'da kaç kez deprem oldu? Tarihi Malatya depremleri ne zaman oldu? Malatya'da son depremler ne zaman ve kaç şiddetinde oldu? İşte merak edilenler...

malatya

14 Haziran 1964 Malatya depremi

Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü kayıtlarına göre; 1964 yılında Malatya'da meydana gelen depremin büyüklüğü 6 olarak ölçülürken, resmi kayıtlara göre depremde 8 kişi hayatını kaybetti ve 847 binada hasar meydana geldi. 

İlk depremden yarım saat sonra saat 15.45'te meydana gelen artçı depremin şiddeti ise bir öncekine göre hafif olurken, saat 19.45'teki depreminde o gün meydana gelen en hafif deprem olduğu haberde yer aldı. Depremde Eski Malatya'daki tarihi bedestende hasar görürken, bir minarenin de alemi devrildi. Yeşilyurt'ta bir evin çöktüğü ve çok sayıda evin hasar gördüğünün belirtildiği haberde, Akçadağ'da ise bir caminin aleminin zarar gördüğü birçok evde hasar oluştuğu yer aldı.

8

5 Mayıs 1986 Malatya depremi

1986 Malatya depremi, 5 Mayıs 1986'da yerel saat ile 06:35'te Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde gerçekleşen 6.1 Mw büyüklüğündeki deprem. Mercalli şiddet ölçeğine göre maksimum şiddet VIII (Yıkıcı) olarak ölçüldü. Toplam 7 can kaybına yol açtı. Depremden sonra yaşanan artçı depremler genelde küçüktü ancak hemen 1 ay sonra 6 Haziran'da 5,8 Mw  büyüklüğünde bir artçı gerçekleşti.

Ana şok 7 kişiyi öldürdü ve yüz kişi daha yaralandı. Onlarca evin hasar gördüğü bildirildi. En kötü etkilenen ilçe, 13 kişinin öldüğü ve 100 evin yıkıldığı merkez üs Doğanşehir oldu. Gölbaşı ilçesinde de iki kişi hayatını kaybetti, kasabadaki cami yıkıldı ve okullar bir süre kapalı kaldı. 10 km kuzeydoğudaki Sürgü Barajı'nda çatlaklar oluştu. Çatlakların en büyüğü 150 metre uzunluğa, 20 santimetre genişliğe ve 3 metre derinliğe kadar çıkıyordu. 5,8 Mw  büyüklüğündeki artçı şok, bir kişinin daha ölmesine neden oldu.

9

2023'te meydana gelen Malatya depremleri

Afet bölgesinde yer alan Malatya'da sabahın ilk saatleriyle birlikte şiddetli artçılar yaşandı.13 Mart Malatya deprem son dakika verileri şöyle:

09.17 | Malatya, Pütürge (3.8)

05.13 | Malatya, Pütürge (4.5)

04.34 | Malatya, Pütürge (4.7)

İletişim Başkanı Altun: "Dezenformasyon gerçekliğin yitimine sebep oldu" İletişim Başkanı Altun: "Dezenformasyon gerçekliğin yitimine sebep oldu"

Haber Merkezi