Günlük hayatta yaygın olarak kullanılan, Lafla Peynir Gemisi Yürümez Atasözünün anlamı nedir? Lafla Peynir Gemisi Yürümez Atasözünün hikayesi nedir? İşte tüm merak edilenler…

 Lafla Peynir Gemisi Yürümez Atasözünün Anlamı Nedir?

Yalnız konuşarak, yaparım diyerek bir yere varılmaz ve hiçbir iş gerçekleştirilemez. Atıp tutmaktan ziyade harekete geçip uygulamak ve çalışmak lazımdır.'' anlamına gelmektedir. Kısaca şöyle yaparım, böyle yaparım diyerek yapılması gerek iş yapılmaz manasına gelmektedir.

Lafla Peynir Gemisi Yürümez Atasözünün Hikayesi Nedir?

Kutsal Geyiğin Ölümü filminin konusu nedir? Kutsal Geyiğin Ölümü filminin oyuncu kadrosunda kimler var? Kutsal Geyiğin Ölümü filminin konusu nedir? Kutsal Geyiğin Ölümü filminin oyuncu kadrosunda kimler var?

Rivayete göre bir zamanlar İstanbul'da Edirneli Aksi Yusuf adında bir tüccar varmış. Peynir ticareti yapan bu tüccar Trakya'dan aldığı peynirleri fiyat durumuna göre İstanbul ya da İzmir'de satıyormuş. Malını gemilerle taşıtan tüccar navlun parasını peşin vermek istemediğinden her seferinde Gemi kaptanlarını oyalayıp; "Hele peynirler sağ salim varsın, istediğin parayı fazla fazla veririm," diye vaatlerde bulunurmuş. Madrabaz ve cimri olan bu tüccarın vaatlerine birkaç kez aldanan gemi kaptanlarından birisi, peynirleri yükleyip İzmir'e doğru yola çıkmak üzere iken diklenmiş: "Efendi tayfalarıma para ödeyeceğim. Geminin kalkması için masraflarım var. Navlunu peşin ödemezsen Sarayburnu'nu bile dönmem" diye diretmiş. Aksi Yusuf her zamanki gibi; "Hele peynirler salimen varsın." demeye başlar başlamaz gemi kaptanı; "Efendi, lafla peynir gemisi yürümez, buna kömür lazım, yağ lazım" demiş. Aksi Yusuf parayı ödemiş. O gün akşama kadar şu cümleyi sayıklayıp durmuş; - Lafla peynir gemisi yürümez ha!

Haber Merkezi