Kuruluş Osman dizisinin Germiyanoğlu Yakup Bey karakteri yurttaşlar tarafında merak ediliyor. Arama motorlarında, ''Kuruluş Osman Germiyanoğlu Yakup Bey kimdir?' Germiyanoğlu Yakup Bey tahta geçti mi? Germiyanoğlu Yakup Bey tarihte kimdir? Gerimiyanoğulları beyliği nedir?'' sorularını aratıyor. Peki, Kuruluş Osman Germiyanoğlu Yakup Bey kimdir?' Germiyanoğlu Yakup Bey tahta geçti mi? Germiyanoğlu Yakup Bey tarihte kimdir? Gerimiyanoğulları beyliği nedir? İşte tüm merak edilnler...

yakup bey kuruluş osman

GERMİYANOĞLU YAKUP BEY KİMDİR?

II. Yakub Bey 1387-1390, 1402-1411 ve 1413-1428 tarihleri arasında üç defa Germiyanoğulları Beyi oldu.

Babası Süleyman Şah öldükten sonra 1387'de hükümdarlığa geçen II. Yakub Bey 1390 yılına kadar ülkeyi hiçbir savaşa sokmadan idare etti. Osmanlı Devleti'nin 1389'da Haçlılarla yaptığı I. Kosova Savaşı'na giden Osmanlı padişahı I. Murad'a diğer Anadolu beyleri gibi yardımcı asker gönderdi.

yakup bey

Gönül Dağı 117. bölüm yayınlandı Gönül Dağı 117. bölüm yayınlandı

Başta Karamanoğulları olmak üzere, I. Murad'ın bu savaşta ölmesinden yararlanmak isteyen diğer Anadolu beyleri gibi Yakub Bey de harekete geçti ve ilk olarak kız kardeşinin çeyizi olarak Osmanlı topraklarına katılan yerleri istilaya başladı.

Yıldırım Bayezid Rumeli işini yoluna koyduktan sonra hızla Anadolu'ya geçti. Saruhan, Aydın ve Menteşe taraflarındaki olayları yatıştırdıktan sonra Karamanoğulları'nın üzerine yürüdü.

yakup bey osman

GERMİYANOĞULLARI BEYLİĞİ NEDİR?

Germiyanoğulları Beyliği, Anadolu Selçuklu Devleti'nin çökmesi ve dağılmasıyla başlayan Anadolu Beylikleri döneminde Batı Anadolu'da Kütahya merkezli olarak kurulmuş bir beyliktir.

Germiyan adının anlamı Farsçada "sıcak" anlamına gelen germâ sözcüğünden, yine Farsçadaki çoğul üretme takısı -yân ile türetilmiştir.

kuruluş osman-4

GERMİYANOĞLU YAKUP BEY TAHTA GEÇTİ Mİ?

Yakup Bey, tarihte babasından sonra tahta geçmiştir.

kuruluş osman yakup beyy

Haber Merkezi