KORONAVİRÜS ve HAYAT

Televizyonlar başta herkes 24 saat Koronavirüs konuşan bir haldeyiz. Sabahtan akşama hepimiz sağlık uzmanı olduk. Durum o kadar zorlu ki hastanede olması gereken hocalar televizyon kanallarında geziyor. Sayın Devlet BAHÇELİ hocamız sağlık kurulunun bir tek sözcüsü olsun dedi. Neden bu planlama yapılmıyor acaba. En azından her hafta 1 hoca nöbetçi seçilse ve belirli kavramlar çerçevesinde avama yönelik açıklama yapılabilse.
Televizyon kanallarında ortak yayınla 2,3 saatlik ortalama ile özel yayın kuşağı oluşturulsa. Geri kalan zamanlarda normal yayın akışları devam edebilsin. Hayatın normalleşebilmesi için bu elzem. 40 gün bir kişiye deli desen deli oluyor. Sürekli medya bu konuyu işlerse psikoloji bozulur.
E devlet dönemin en başarılı işlerinden biri. Mernis kimlik projesi ve elektronik imza ile daha da iyi işliyor. Bu zor dönemde bütün resmi işlemler elektronik ortamda çözüldü. Bugün git yarın gel işi bitti. Aslında FETÖ olayında atılanlar ve virüs dönemi gösterdi ki memur fazlasının fazlası var. Ömer DİNÇER sayesinde uzman diye bir sıkıntımızda var. İşleri yok, amirleri de bir iş yaptıramıyor. Böl maaş ve sıcak daireler oturalım hep beraber. Koalisyon dönemlerinde otuzun üstüne çıkan bakanlık sayısı vardı. Şimdi 16. Milli Eğitim Gençlik Spor ve Kültür ile Ticaret ve Turizm bakanlığı olsa 14′ e iner. Bürokrasiyi fil hastalığından kurtarmalıyız. 657 kanunu ivedilikle işletmeliyiz. Devlet memuru kavramı nedir yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Devlet adına çalışanla, devleti temsil eden ayrılmalı.
26 kalkınma ajansı ya da 30 büyükşehir üzerinden yeniden vilayet yapılanması gerekiyor. İskenderun, Çorlu ve Kuşadası ilçe iken Şırnak, Bilecik ve Yalova il çok anlamsız değil mi? 81 il demek; her bakanlığın o kadar il müdürlüğü demek. Bu devlete züldür. Masraf ve israf kapısıdır.
Gaziantep, Kayseri, Denizli ve Malatya vb. Kamu yatırımı olmadan özel teşebbüs gücü ile kalkınan illerimiz var. Bu illerimizin dinamik yapısını örnek almalıyız. Devlet PKK ve FETÖ benzeri yapılar ile mücadele etmeli. Kendi yerini almaya kalkanlara haddini bildirmeli. Ticaretin ve çarşının ve de pazarın önünü açabilmeli. Kapalı çarşıların yerini niye AVM’ler aldı bunu sorgulamalı.
Uzaktan eğitim ve konferanslar çok iyi tuttu. Bakanlık ve üniversitelerin bir kısmı çok başarılı işler ortaya koyuyor. Olay bu minvalde gelişim göstermeli. Eğitimde dijital dönüşüm çağı başladı. Hedef bu işi daha ileriye götürmek olmalı.
Dezenfektan, maske başta tıbbi giysi, medikal alet ve makina üretimi ile sağlık alanında mesleki eğitimin önemi ortaya çıktı. Artık önemli olan mesleki eğitim. Bu konuda hızımızı ve kapasitemizi artırmalıyız. Meslek öğrencilerinin sigorta ve ücret işlerinize çözmeliyiz. Ara eleman ana eleman ise gereği yapılmalı. Demetevler 1.caddede değil ATİSAN içinde meslek lisesi olmalı. İskitler deki meslek okulu İVOGSAN içine gelmeli. Öğrenciler aynı ve nakdi desteklenerek işe yönlendirilmeli. Kabanı, ayakkabısı, sevisi hal edilmeli.
Sanayi ve atölyelerde çalışan üretim elemanları için daha iyi iş koşulları sağlanmalı. OSTİM yerine daha organize sanayi bölgeleri kurulmalı. İş koşulları ve hijyen geliştirilmeli. Üretim durmamalıysa emekçinin hayat standartları yükseltilmeli. Memur alımı ve bütçesi azaltılıp işçiye destek olunmalı.
Daire başkanlarına ve genel müdürlere değil, ustabaşılarına ve kendi işini kuran mühendislere ihtiyacımız var. Ticaret ve sanayi ön plana çıkmalı. Devlet çalışanları özel sektöre nasıl yardımcı olabilirim mantığı ile hizmet verebilmeli.
Sağlık sektörü en önemlisi. Şehir hastaneleri iyi bir çözüm. Korona sayesinde öncelikli ele alınmalı. Doktor dışında kaç meslek var tanımlanmalı. Refakatçi kaldırılmalı. Ziyaretçi kısıtlanmalı. Hastanenin adı değişip Şifahane olmalı.
Kabahatler kanunu daha da ağır yaptırımlarla daha iyi işletilmeli. Şikâyet hattı işlevsel hale getirilmeli. Tüküren ve çöp atanlar ile bir yerde sırayı bozanlar hak mahremiyetine ve zorunlu toplum yararına çalışmaya tabi tutulmalı.
Bundan sonra hiçbir yerde seçmece sebze ve meyve olmamalı. Paketli ürünleri bile ezenler var. Tarladan, dağıtıma hallerden, marketlere kaliteli ve profesyonel elemanlarla çalışılmalı. Gıdada herkes daha iyi çalışmalı.
Lokanta ve kafelerde oturma kapasitesi tespit edilmeli. Açık büfe ve serpme kahvaltı dönemi bitmeli. Kalori hesabı ve garnitür ikramı standart yapılmalı. Park ve bahçelerde mangal sona ermeli. Piknik standardı ve denetimi artırılarak, doğaya zarar verenler cezaya çarptırılmalı.
Umumi tuvaletler, iş ve okul tuvaletleri ciddi elden geçirilmeli. Her yerde tuvalet eğitimi verilmeli. Zorunlu dış hekimi uygulaması getirilmeli ve koruyucu hekimlik olarak ele alınmalı.
NOT
Üretimin önünü açan, bürokrasiyi azaltan bir toplum modelini uygulamak için harekete geçmeliyiz. Bu toplum Recep İvedik, Hababam Sınıfı vb. Sanat ve zevk anlayışından bedii olana yol almalıdır.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
2.373.115

VAKA

2.246.047

İYİLEŞME

23.664

ÖLÜM

127.068

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
94.602.582

VAKA

52.128.844

İYİLEŞME

2.024.168

ÖLÜM

42.473.738

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.