SON DAKİKA- Yeniden Refah Partisi Cumhur İttifakı'na katıldı SON DAKİKA- Yeniden Refah Partisi Cumhur İttifakı'na katıldı

Show TV'nin sevilen dizisi Kızılcık Şerbeti'nde alkolsüz kolonya sahnesi gündem oldu. Alkollü kolanlyanın günah olduğunu düşünen görümce, sosyal medyadan linç edildi. 
Alkollü kolonyanın günah olmadığı biliniyor. Ancak hassas ciltler alkolsüz ürünleri tercih etmek istemiyor. İşte, alkolsüz kolonya tarifi...

76

Kolonya en doğal dezenfektandır. Hoş kokusu ile de ferahlatan kolonya mikrop ve virüslere karşı da en kolay korunmayı sağlar. Çok eski tarihten bu yana kolonya hijyen ürünü haline gelmiştir. İçeriğindeki anti viral ve anti septik etken maddeler sayesinde ellerinizi ve sürdüğünüz her yerdeki mikropları kısa sürede etkisiz hale getirebilirsiniz. Kolonya fiyatlarının her geçen gün artış yaşadığı düşünüldüğünde evde kolonya yapımı ile ilgili gereken bilgilere sahip olmak faydalı olur.

Tüm bunların yanı sıra kolonya; limon, ıhlamur, biberiye ya da lavanta gibi bitkilerin özleri ile aromatik hale getirilerek kozmetik alanında kullanıldıysa da tarihte kas ve eklem ağrıları ya da ağız içi ve yara temizliği gibi alanlarda da kullanılmıştır.

Evde doğal malzemeler ve basit yöntemlerle kolonyanızı ekonomik ve hızlı şekilde kendiniz yapabilirsiniz.

Alkolü ya da alkolsüz hazırladığınız doğal kolonyalar ile cildinizin mikroplardan hem arınmasını sağlamış hem de anında ferahlık hissi yaşayacaksınız. Ağzı kapalı ve güneş ışığından korunduğunda evde doğal olarak hazırladığınız Kolonya beş yıl kadar bir süre boyunca bozulmadan durabilmektedir.

Doğalkolonya tarifi için malzemeler ve yapılışı ile ilgili detaylar şu şekildedir;

400 ml beyaz alkol ya da etil alkol

100 ml saf su 8 damla limon yağı (Aynı oranda doğal ıhlamur esansı, portakal, lavanta yağı da kullanılabilir)

Alkol ve saf suyu cam bir şişe içine alıp çalkalayın. Daha sonra içine limon esansı damlatın ve tekrar çalkalayın. Bir gün süre ile ağzı kapalı olacak şekilde bekletin. Doğal limon kolonyası kullanıma hazır hale gelecektir.

Özellikle hassas ve kuru ciltlerde önereceğimiz alkolsüz ve hoş kokulu oldukça güzel bir sirke kolonyası elde etmek ister misiniz?

Evde doğal sirke kolonyası tarifi ile hem misafirlerinize ikram edeceğiniz hem de tüm mikrop ve virüslere karşı oldukça etkili bir dezenfektan yapmış olacaksınız.

Alkolsüz sirke kolonyası için malzemeler:
250 ml elma ya da beyaz sirke
10 damla greyfurt esansiyel yağı
10damla bergamot esansiyel yağı
250 ml saf su
Sprey şişesi

YAPILIŞI 

Malzemeleri karıştırın. Sıvıyı bir sprey şişesine boşaltın. Sirke kolonyasını özellikle çocuklarınızda el ve vücut hijyeni için son derece güvenli kullanabilirsiniz.

Haber Merkezi