KİT’lerin özelleştirilmesinin toplumsal yıkımları (2)

Kitlerin tasfiyesi – özelleştirilmesi sonunda sanayide, enerjide yatırım kapıları kapatıldı. Hiçbir yeni yatırım yapılmadı. Ancak, KİT’lerin özelleştirilmelerinden ve tasfiyelerinden doğan açığı özel sektör yatırımları kapatamadı. Özelleştirmelerden elde edilen gelirin yüzde 60’ı hazineye aktarıldı ve kamu açıklarının kapatılmasında – daraltılmasında kullanıldı. Gelirin diğer yüzde 40’lık kısmı ise sistemin faiz giderlerine, borç taksitlerine, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) bürokrasisine harcandı.

Özelleştirilen KİT’lerin büyük bir çoğunluğu birkaç yıllık karlarının toplamı karşılığında, yok pahasına, altın tepside çoğunluğu yabancılara olmak üzere peşkeş çekilmiştir.  Özelleştirilen KİT’ler, özelleştikten sonra vergi vermemeye, vergi kaçırmaya başladılar. Özelleştirilen kuruluşların verimliliği  özelleştirmeden önceki duruma göre azalmıştır.

Ülkemizde şimdiye kadar yapılan özelleştirmelere baktığımızda, istihdam olumsuz yönde etkilenmiş, istihdam hacmi yüzde 13 gerilemiştir. Özelleştirilen işyerlerinde işten atılma oranı yüzde 68.2, sendikasızlaştırma ise yüzde 72 olmuştur.

Ülkelere göre ekonomide devletin payı

Almanya’da %49, Fransa’da %54.25, Avustralya’da %51.7, İngiltere’de %41, İsveç’te %62.3, İsviçre’de %48.8, İtalya’da %50.2, Kanada’da %42.3, Japonya’da %35, Amerika’da %32.3, Türkiye’de ise %26.6’dır. Kamu çalışanlarının nüfusa oranı ABD’de %7.46, Türkiye’de ise %3.34’tür. Görüldüğü gibi, sanayileşmede, kalkınma ve gelişmede, istihdamda, sosyal alanda Türkiye’den çok daha iyi durumda olan ülkelerdeki ekonomik uygulanmalarda kamu ya da devletin ağırlığı Türkiye’den çok daha yüksektir. Türkiye’nin de bu ülkelerin durumuna yükselebilmesi için ekonomide kamu ve devlet ağırlığının en az %50 düzeyinde olması gerektiği ortadadır.

Büyük bir çoğunluğu yabancılara peşkeş çekilerek özelleştirilen KİT’ler ve kamu malları ile kapatılan kamu tesisi ve fabrikalardan bazı örnekler

Son 16 yılda 278 devlet kurumunda 207’si özelleştirildi. Bu son 16 yıllık dönemde özelleştirilen kamu kuruluşlarından sektörel olarak bazıları şunlardır:

Tuz İşletmeleri

Sümer Holding

Gübre Sanayi İşletmeleri

Şeker Fabrikaları

Elektrik Santralleri

Tekel İşletmeleri

Bankalar

Elektrik Dağıtım Şirketleri

Demir Çelik Fabrikaları

Eti Holding

Tersane, liman ve gemiler

Petkim

Türkiye Denizcilik İşletmeleri

Tüpraş

Seka

Çaykur

Türk Telekom

T.Zirai Donatım A.Ş.

Orüs

Paşabahçe Cam Sanayi

Esgaz

73 tanesi son 16 yıllık dönemde, diğerleri ise daha önceki dönemde olmak üzere, bugüne kadar 113 adet kamu tesisi ve kamuya ait fabrika kapatılmıştır.

Özelleştirmenin neden olduğu toplumsal yıkımlar

 • İşsizlik ve yoksulluk arttı
 • Yolsuzluk arttı
 • Dış borçlar büyük miktarda arttı
 • Vergi kaçağı arttı
 • Tüketicilerin borçları en az 70-75 kat arttı
 • Birçok alanda üretimde düşüşler oldu
 • İthalat ve dışa bağımlık arttı
 • Bölgeler arası dengesizlikler arttı
 • Sendikasızlaştırma arttı
 • İşçi sağlığı ve iş güvenliği zarar gördü
 • Verimlilik azaldı
 • Mal ve hizmetler pahalandı
 • İş güvencesi ve sosyal güvenceye erişimleri daha da güçleşti.
 • Tüketicilerin temel gereksinimlerine büyük zararlar verildi
 • Çalışanların ücretleri düştü
 • Tarım Çökertildi

Özelleştirmelerin toplumsal yıkımlarına karşı çözüm var mıdır?

Çözüm vardır.  Çözüm, özelleştirmelerin derhal durdurulması ile birlikte, özelleştirilen kuruluşların kamulaştırılmasıdır. Toplumun ve ülkenin temel gereksinimlerini karşılayacak kitlerin yeniden ve ivedilikle kurulmasıdır. Çünkü özelleştirmeler ve tasfiyeler topluma ve ülkemize öyle zararlar verdi ki, bu zararların karşılanması mümkün değildir. Bu sonucu yaratan ve bunun sorumlusu olan hiçbir kimsenin söyleyebileceği hiçbir şey yoktur. Bu durumdan zarar gören halkımız ve tüketiciler ile bu gerçeği görenler ayağa kalkmalı, birleşmeli ve örgütlenmelidir.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

29.03.2019

Hızlı Yorum Yap

Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470