İstanbul'da ehliyetsiz kullandığı araçla bir kişinin ölümüne neden olan Timur Cihantimur ve annesi yazar Eylem Tok için 'kırmızı bülten' çıkarıldı. Bu gelişme sonrası arama motorlarında ''Kırmızı bülten nedir? Kırmızı bülten neden çıkarılır?'' soruları aratılmaya başlandı. Peki, Kırmızı bülten nedir? Kırmızı bülten neden çıkarılır? İşte tüm merak edilenler...

Kirmizi Bülten Nedi̇r

Kırmızı bülten nedir?

'Kırmızı Bülten', bir ülkenin adli makamlarınca aranan hükümlü, şüpheli ya da sanıkların alakalı ülkeye geri verilmesi isteğiyle görülmüş oldukları yerlerde yakalanması adına İnterpol Genel Sekreterliği'nce çıkartılan bültendir. Tutuklunun yakalandığı ülkenin kanunlarına göre suçlu sayılması halinde iadesi mümkün olmaktadır. 

Türk Kızılay, Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü’nü kutladı Türk Kızılay, Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü’nü kutladı

Kirmizi Bülten Neden Çikarili

Kırmızı bülten neden çıkarılır? 

Kırmızı bültenin çıkarılma sebebi; ciddi suçlardan aranan kişilerin dünya çapında tespitini ve yakalanmasını sağlamak. Uluslararası adaletin sağlanmasına ve suçluların cezasız kalmasının önlenmesine katkıda bulunmak. Ülkeler arasında güvenli ve etkili bir işbirliği mekanizması oluşturmak. Kırmızı bültenler, bir suçlunun uluslararası düzeyde aranması, yakalanması ve iade edilmesi amacıyla çıkartılan bir bülten çeşididir. 5 yıllık geçerlilik süresi bulunmaktadır. Dünyada kırmızı bültenle aranan 24 binden fazla insan vardır.

Kaynak: Haber Merkezi