Kılıçdaroğlu: ‘TRT, havuz medyasının sponsorluğunu yapıyor’

Partisinin gurup toplantısında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, TRT’den eleman fazlalığı gerekçesiyle uzaklaştırılması planlan 169 kişi hakkında konuştu. TRT’nin büyük ölçü de görevini yitirmiş durumda olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Siyasal iktidarın kendi militanı haline getirdiği bir TRT ile karşı karşıyayız. İhtiyaç fazlası personel var diyorlar. 169 kişinin bu şekilde TRT’den uzaklaştırılması hedefleniyor” dedi.
‘TRT aynı zamanda büyük ölçüde havuz medyasının sponsorluğunu yapıyor’ diyen Kılıçdaroğlu, “TRT’nin iki istasyonundan a Haber’e yani Sabah’a yani o gruba ayrıcalık sağlandı. Peki, bir protokol yapılmış mı? Hayır. Hangi gerekçeyle yapılmıyor? 169 kişiyi gönderirseniz bunların hiçbiri ortaya çıkmaz. Bütün imkânları havuz medyasına aktarıyorlar. İstediğin kadar havuz medyasına çalış kardeşim, havuz medyasının ne televizyonları izleniyor, ne de gazeteleri okunuyor” ifadelerini kullandı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM’de gerçekleştirdiği gurup toplantısından satır başları:
“Hepimizin ortak amacı güçlü bir demokrasiyi inşa etmektir. Aramızda TRT çalışanları var. Devletin kamu hizmeti yaptığı görevlerden birisi de TRT aracılığıyla yapılır. Dolayısıyla bizim TRT’yi siyasetçi olarak, hiçbir siyasi partiye katılmayan, haberleri doğru izlemek isteyen vatandaş, doğru haber almak ister. TRT’nin kuruluşunda da bu vardır; doğru haber almak. TRT bu görevi yaparken kendi yasası var. Anayasa var. Ne diyor; TRT haberleri doğru verecektir diye hüküm var. TRT maalesef bu görevini büyük ölçüde yitirmiş durumda. 15 Temmuz’dan sonra yaşadığımız o büyük olaydan sonra Türkiye’nin geleceği için Saray’da bir toplantı yapılmıştı. Bana düşüncelerim sorulduğunda şunu söylemiştim; yargı bağımsızlığını sağlamak zorundayız demiştim. Ve şu soruyu sormuştum; TRT ne durumda biliyor musunuz? Herkese eşit mesafede olması lazım, hiç olmadı’ dedim. 185 Temmuz’dan sonra bizi TRT’ye davet ettiler. Darbe girişimi olmasaydı belki hiç etmeyeceklerdi. Bizi davet ettiler ve röportaj yaptılar, Erdoğan dedi ki, ‘Bu olmamış.’ 20 Temmuz’da sivil darbe oldu ve TRT yine eski TRT oldu. Siyasal iktidarın kendi militanı haline getirdiği bir TRT ile karşı karşıyayız. İhtiyaç fazlası personel var diyorlar. 169 kişinin bu şekilde TRT’den uzaklaştırılması hedefleniyor. Bir taraftan Anadolu Ajansı aracılığıyla TRT’ye personel alınıyor. Gönderdiğinden daha fazlasını alıyorlar. Kimleri gönderiyorlar? Ödüllü ses ve saz sanatçıları var. Muhabirler, müfettişler, kameramanlar, spikerler var. Neden gönderiyorlar?


“HAZİNE VE MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK’A ELEŞTİRİ”
“Adam ekonomiyi bilmezi vatandaşı bilmez, fakiri fukarayı bilmez, gecekonduda yaşayanları bilmez, ekmeksiz yaşayanları bilmez. Hiçbir şey bilmez. İstihdam seferberliği toplantısı düzenlemişler. Türkiye Odalar Birliği de sanki iktidarın yan kuruluşu. Yerinde oturuyorsun, istihdam seferberliği başlattık diyorsun. ‘Cumhurbaşkanımızın da katıldığı şurada belirtildiği gibi 2,5 milyon kişiye yeni istihdam alanı yaratacağız’ dediler. Ne oldu? 1 milyondan fazla kişi işsiz kaldı.
İşsiz birisinin akşam eve gittiğinde ekmek götürememesi ne demektir? İşsiz bir anne veya babanın, çocuğunun yüzüne nasıl bakacağını Saray’da oturanlar düşünüyor mu acaba? O ailenin hangi acıları çektiğini Saray’da oturanlar biliyor mu? Çaresizlik içinde kendini yakanlar var. Biz bazen gazetelerin üçüncü sayfalarında, internet gazetelerinde görüyoruz, sonra unutuyoruz. Bir insan kendi hayatına neden son vermek ister. Son iki yılda 12 Ocak 2018 Ankara’da bir vatandaş TBMM’nin duvarı dibinde kendini yaktı. 29 Ocak 2018 Balıkesir’de iş bulamayan biri kendini yaktı. 4 Şubat 2018 Şubat, geçim sıkıntısı nedeniyle bir vatandaş kendini yaktı. 10 Şubat 2018 Antalya 44 yaşındaki engelli bir vatandaş isiz olduğunu söyleyerek kendini yaktı. İş istiyor yardım istemiyor. Hemen söyleyelim. Devletin engelli kadrolarının büyük bir bölümü boş. 21 Şubat 2019 Tekirdağ, 34 yaşında birisi kendisini tavana astıktan sonra bir not bırakıyor. ‘Ben size hakkımı helal ediyorum. Biliyorum sizi üzdüm, işsizlikten bunaldım.’ 29 Mart Gaziantep, ‘Çocukların az, iki yıldır işsizim, tazminatım bile verilmedi’ dedi. Yine Gaziantep’te eski bir hükümlü 4-5 gün önce kendini yakıyor. Annesi şöyle diyor; ‘Oğlum ortalama 5 aydır iş arıyordu. Ölen bir köpeğe bile insan üzülürken benim oğlum için bir belediye üyesi bile baş sağlığı dilemedi.’ Acaba iktidar sahipleri bunlar hakkında ne düşünüyor?”
“MEMLEKETİ YÖNETECEK VİCDAN LAZIM ÖNCE”
27 Kasım 2017 Ankara Ticaret Odası’nda bir toplantı yapılıyor, Erdoğan şöyle diyor; ‘Aklınıza işsizlik niye çift haneli sorusu gelebilir. 9.2 milyon yeni istihdama rağmen kadın ve çocukların katılımıyla işsizlik yüksek oldu’ diyor. Bir ekonomi dehası ne diyeceksiniz. Gençler çalışmada işsizlik olmayacak. Onlar çalışmak istemese işsizlik olmayacak diyor. Hangi zeka, hangi akıl. Biz ekonominin sorunlarını çözeceğiz diyorlar, çözemezsiniz kardeşim, o birikiminiz yok, bilginiz yok kardeşim, insan sevginiz yok, ülke sevginiz yok kardeşim. Bir yıl sonra, aynı Erdoğan yine konuşuyor, 20 Şubat 2018’de; ‘Yakında ülkemizde işsizlik değil çalışan eleman bulma sorunu yaşanacak’ diyor. Ne diyeyim ben buna arkadaşlar? Ne zeka, ne öngörü ama ya. Ve bunlar memeleketi yönetiyorlar. Yönetecek bilgi yok, vicdan lazım önce. Devam ediyor, 2 Mart 2019, işsizliği dile getiriyoruz rahatsız oluyor beyefendi. ‘Şimdi de işsizliği dile doladılar.Biz rekor kırdık, iş gücüne katılım oranı fevkalade yükseldi’ Bir yılda bir milyondan fazla kişi işsiz kalmış, fabrikalar kapanmış, beyefendi diyor ki, şimdi de işsizliği dile doladılar. Ne yapalım, işsizin derdini dile getirmeyeceğiz de Saray’ı mı anlatacağız. Tek adam rejiminin ülkeyi bu hale getirdiğini anlatmayacak mıyız? Allah akıl fikir versin. Çözmeleri için devlette planlama lazım, ekonominin nereden gelip nereye gittiğini iyi bilmeleri, dünya siyasetini iyi okumaları lazım. Bunları yapıyorlar mı? Hiçbirini yapmıyorlar. Ne için işsizlik patladı? Daha arkası gelecek, yüz binlerce insan işsiz kalacak. Çünkü Türkiye üretimden koparıldı. (Kadir GÜRHAN)

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yüzen adalar, bu yıl 30 bin ziyaretçi ağırlayacak

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
158.762

VAKA

121.507

İYİLEŞME

4.397

ÖLÜM

37.255

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
5.588.400

VAKA

2.286.879

İYİLEŞME

350.423

ÖLÜM

3.301.521

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470