Kılıçdaroğlu: Tehdit ediliyorsan tepkini göstereceksin

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısı’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. ABD Başkanı Trump’ın Türkiye ile ilgili açıklamasına değinen Kılıçdaroğlu, “Tehdit ediliyorsan tepkini göstereceksin’’ şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Gündeme dair değerlendirmelerde bulunan CHP Lideri, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Türkiye’ye yönelik açıklamalarına tepki göstererek “Türkiye Cumhuriyeti devletini hiçbir güç tehdit edemez” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının satır başlarını şunlar oluşturdu:

‘’Vatandaş, esnaf geçinemiyor. İşsizlikten biliyoruz. Sanayici şikâyet ediyor. Demek ki bir sorun var. Herkesin sorunu var.. Kimsenin derdini bilmezler. Trump bağırıyor, ekonomini darmadağın yapacağım seni diyor. Biliyor ki Türkiye Londra’daki faizcilere teslim edilmiş vaziyette. O nedenle Trump biliyor ekonominin ne olduğunu hangi noktanın zayıf olduğunu. İlk tepki bizden geldi, Türkiye Cumhuriyeti Devletini kimse tehdit edemez dedik. AK Parti’den henüz ses yok. AK Partili kardeşlerimin bunu hafızasında tutması lazım. Bu millet sıradan bir millet değildir. Tehdit ediliyorsan tepkini göstereceksin. Yönetemiyorsan çekileceksin.’’

Kılıçdaroğlu, “Enflasyon yüzde 9’muş… Zam üstüne zam geldi ama enflasyonumuz yüzde 9. Beyaz peynirin kilosuna 1 yılda yüzde 61 zam geldi. Domates yüzde 40 zamlandı. Ama enflasyonumuz onlara göre yüzde 9. Daha dün köprülere zam geldi’’

KILIÇDAROĞLU: EKONOMİ UÇTU AMA YOKUŞ AŞAĞI

‘’Ekonomi şaha kalkacak uçacak diyorlardı. Evet, ekonomi uçtu ama yokuş aşağı. 82 milyonun nefesi kokuyor. Açlıktan perişanlıktan. Mutfaklarda yangın var. Çiftçilere traktörün deposunun yarısı sizden yarısı bizden dediler. Yarısını aldınız mı onlardan? Söz vermişlerdi. Ne oldu bu yarılar? Çiftçi perişan, elde traktörde kalmayacak bu gidişle. Çiftçinin durumu çok iyi, Kılıçdaroğlu, doğru söylemiyor diyor. Çiftçi’ye sor durumun iyi mi kötü mü?’’

‘’TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞI OLARAK BU AĞIR HAKARETLERİ ASLA KABUL ETMİYORUM’’

‘’Herkesin gündeminde Suriye olduğunu ifade eden CHP lideri, ‘’En başından Ortadoğu bataklığına girmeyin dedik. Suriye ile dost olalım, Ortadoğu ile dost olalım dedik. Kavga etmenin anlamı yok dedik. Bizim kültürel, inanç ve akrabalık bağlarımız var. Suriye, Irak ve İran ile bir araya gelerek Ortadoğu’yu barış havzasına çevirebiliriz. Ağır hakaretleri duymasına rağmen koşa koşa ABD’ye gidiyor.. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bu ağır hakaretleri asla kabul etmiyorum’’ şeklinde konuştu.

‘’SURİYE’DE ABD VE RUSYA KARLI ÇIKTI’’

‘’Şimdi Ortadoğu bataklığında debelenen bir Türkiye gerçeği var. İdlib’de gözlem noktalarımız sorunlu. 9 numaralı gözlem noktasına Rusya izin verdiği ölçüde malzeme gönderebiliyoruz, ben hazmedemiyorum. Ben gerçek milliyetçiyim. Memleketimi savunurum.”

TEZKEREYE ‘EVET’ DİYECEĞİZ

‘’Askerlerin hatırı için, annelerin hatırı için buna evet diyeceğiz. Yazıktır. Bütün bu tablo Türkiye’nin yaşayacağı bir tablo değildi. Bize kulak verin. Türkiye’nin çıkarlarını savunuyoruz.’’

KILIÇDAROĞLU’DAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A 7 SORU

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, konuşmasının sonlarına doğru Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şu soruları yöneltti:

1- Bir zamanlar dost olduğumuz Suriye ile durup dururken neden kavgalı hale geldik. Sana Suriye’nin iç işlerine karış diyen kimdi?

2– Suriye’deki teröristlere Türkiye üzerinden silah gönderenler kimlerdi? Bu gayrimeşru yolu sana önerenler kimlerdi? Hala senin yanındalar mı? Bu silahları sana kim gönderdi?

3- Türkiye üzerinden Suriye’ye geçen teröristlere geçiş telkinini kim yaptı?

4– Fırat’ın doğusundaki tutuklu IŞİD teröristlerini devralmaya kalkıyorsun. Biz teröristlerin bekçisi miyiz? Bu tablo Türkiye’ye yakışıyor mu?

5- Suriyeli sığınmacıların maliyeti bize 40 milyar dolar. Peki Suriye bataklığının Türkiye’ye maliyeti ne kadar?

6- Amerika ile bir telefon görüşmesi üzerine mutabakat sağladığın anlaşılıyor. Ama Trump tehdit edecek kadar cüretkar. Ne için söz verdin? Haddini aşmayacağın nokta nedir?

7– Büyük Ortadoğu Projesi’nin eş başkanlığını hala sürdürüyor musun? Eş başkanlığının Türkiye’ye ne faydası oldu?

(Oktay BİNGÖL)

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Akşener: Devlet aklıyla bağdaşmayan bir küstahlıktır

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470